aekaelanorthosisapoelapollonarisdoksaehtnikosomonoiaolympiakospaeekpafosSuper LeaguePremier LeagueSerie ALaLigaEuro 2020

Κυπριακό Πρωτάθλημα ΠοδοσφαίρουΑ' ΚΑΤΗΓΟΡΙΑΕθνικός – Δόξα 3-1: Βήμα πρόκρισης με «καυτό» Ντούρις (vid)

Εθνικός – Δόξα 3-1: Βήμα πρόκρισης με «καυτό» Ντούρις (vid)

Τεράστιο προβάδισμα πρόκρισης πήρε ο Εθνικός, επικρατώντας της Δόξας με 3-1, για την πρώτη αναμέτρηση της Β’ φάσης του κυπέλλου. Μάριος Ηλίας και Μίχαλ Ντούρις (δις) οι σκόρερ των γηπεδούχων. Με το ενάμιση… πόδι στους «8» του κυπέλλου η ομάδα της Άχνας, που καλείται να υπερασπιστεί το υπέρ της αποτέλεσμα, στον επαναληπτικό του Μακάρειου, στις 3 Φεβρουαρίου. «Παραθυράκι»… ελπίδας το γκολ του Ντίας στο τέλος, στο 84’.

Καλύτερος στη μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα ο Εθνικός, είχε τον απόλυτο έλεγχο της αναμέτρησης, και δίκαια έφτασε στην εύκολη νίκη, με πρωταγωνιστή τον Σλοβάκο επιθετικό ο οποίος σε διάστημα πέντε λεπτών πέτυχε δύο γκολ, κάτι που είχε να κάνει από τον Οκτώβριο του 2019. Ο Νταβίντ Μπαντία και οι ποδοσφαιριστές του επικεντρώνουν την προσοχή τους πλέον, στον αγώνα πρωταθλήματος του Σαββάτου (29/1) κόντρα στην ΑΕΚ στο Δασάκι.

Απογοητευτική ήταν ομάδα της Κατωκοπιάς, η οποία επηρεασμένη από τις μαζεμένες αλλαγές στην ενδεκάδα, εμφανίστηκε κατώτερη των περιστάσεων. Δεν μπόρεσε να απειλήσει ιδιαίτερα την εστία του Χριστοδούλου, ενώ και στην άμυνα αντιμετώπισε προβλήματα. Το ανέβασμα της στο τελευταίο δεκάλεπτο απέδωσε «καρπούς», αφού το γκολ του Ντίας έδωσε ελπίδας ενόψει του επαναληπτικού. Το βάρος πέφτει τώρα στο πρωτάθλημα, και τον αγώνα με αντίπαλο τον ΑΠΟΕΛ, την Κυριακή (30/1) στο ΓΣΠ.

Είχε τον απόλυτο έλεγχο ο Εθνικός σε όλη τη διάρκεια του αγώνα. Ήταν καλύτερος από το ξεκίνημα, ήταν αυτός που απειλούσε και έφτανε με σχετική ευκολία στα αντίπαλα καρέ. Την υπεροχή του «εξαργύρωσε» στο 43ο λεπτό, όταν ο Μάριος Ηλίας πέτυχε ένα πανέμορφο γκολ, και έβαλε την ομάδα του σε θέση οδηγού. Η Δόξα από την πλευρά της, αδυνατούσε να δημιουργήσει, και περιορίστηκε σε παθητικό ρόλο στο μεγαλύτερο μέρος.

Με το «καλημέρα» στο δεύτερο ημίχρονο, με δύο γκολ του Ντούρις (52’, 55’) η ομάδα της Άχνας ανέβασε το σκορ στο 3-0, αποκτώντας τεράστιο προβάδισμα πρόκρισης. Έπεσε ο ρυθμός έκτοτε, ενώ ελάχιστες ήταν οι φάσεις στις δύο περιοχές. Ανέβηκαν οι φιλοξενούμενοι στο τελευταίο δεκάλεπτο του αγώνα, έψαξαν το γκολ που θα μείωνε το σκορ, κάτι που πέτυχαν στο 83’ με τον Ντίας και μπήκαν ξανά στο «κόλπο» για την πρόκριση, αν και με ξεκάθαρο μειονέκτημα ενόψει του επαναληπτικού.

Εθνικός (Νταβίντ Μπαντία): Χριστοδούλου, Γκόρουπετς, Άδωνη, Χολ, Πηλέας, Κ. Ηλία, Xουντόμπιακ, Μάζουρεκ, Βοϊτκόφσκι (77′ Καρασάουκς), Μ. Ηλία (90′ Ελουντού), Ντούρις.

Δόξα (Ηλίας Χαραλάμπους): Πρινιωτάκης, Κυριάκου, Σάιθ, Καραμανώλης, Φασουλιώτης (57′ Κοβάσεβιτς), Οικονομίδης, Τραϊτσέφσκι, Ντίας, Τιντζιανί, Ολιβέιρα (57′ Μέσκα), Σασί.

Σκόρερ: Μ. Ηλία 43′, Ντούρις 52′, 57′ (πεν.) / Ντίας 83′

Κίτρινες: Χουντόμπιακ, Μ. Ηλία, Ντούρις, Πηλέας / Τιντζιανί.

Στάδιο: Εθνικού Άχνας.

Διαιτητής: Χατζηβασιλείου Θωμάς.

Α’ Βοηθός Διαιτητής: Γεωργίου Παύλος.

Β’ Βοηθός Διαιτητής: Χρίστου Ε. Χρίστος.

4ος Διαιτητής: Αντωνίου Μάριος.

VAR: Νικολάου Γιώργος.

AVAR: Σωκράτους Κυριάκος.

Παρατηρητής: Δημητρίου Ανδρέας.

ΕΝΑΡΞΗ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ

11′ Σουτ του Μάζουρεκ, μάζεψε εύκολα ο Πρινιωτάκης.

13′ Κεφαλιά του Μ. Ηλία, μετά από εκτέλεση φάουλ του Μάζουρεκ, ξανά χωρίς πρόβλημα ο τερματοφύλακας της Δόξας.

20′ Τεράστια χαμένη ευκαιρία για τον Εθνικό, πρώτη στο ματς. Ο Μ. Ηλία με όμορφη ατομική ενέργεια πέρασε από τον Κυριάκου και γύρισε στον Βοϊτκόφσκι, ο οποίος από πλεονεκτική θέση ήταν άστοχος και έστειλε την μπάλα έξω.

22′ Νέα ευκαιρία για τον Εθνικό, με τον Ντούρις να βρίσκεται απέναντι από τον Πρινιωτάκη, από πλάγια θέση. Τον έκλεισε ο τερματοφύλακας της Δόξας και απομάκρυνε σε κόρνερ.

29′ Κίτρινη κάρτα στον Τιντζιανί, για φάουλ στον Βοϊτκόφσκι.

33′ Κίτρινη κάρτα και στον Χουντόμπιακ.

37′ Κεφαλιά του Ντούρις, μετά από σέντρα του Πηλέα, κόντραρε στον Κυριάκου και έφυγε κόρνερ.

42′ Γύρισε στην περιοχή ο Μ. Ηλία, στο ύψος του πέλαντι βρέθηκε ο Κ. Ηλία που από το ύψος του πέναλτι ήταν άστοχος.

43′ ΓΚΟΛ 1-0 Ανοίγει το σκορ ο Εθνικός, με πολύ όμορφη ατομική ενέργεια του Μ. Ηλία. Μπήκε στην περιοχή από αριστερά, πέρασε από τον προσωπικό του αντίπαλο, και έκανε το πλασέ, στέλνοντας την μπάλα στα δίκτυα. Κίτρινη κάρτα στον σκόρερ για τον πανηγυρισμό.

ΕΝΑΡΞΗ ΔΕΥΤΕΡΟΥ ΗΜΙΧΡΟΝΟΥ

52′ ΓΚΟΛ 2-0 Διπλασιάζει τα τέρματα του ο Εθνικού με τον Ντούρις. Με κεφαλιά ο Σλοβάκος, μετά από εκτέλεση φάουλ, από κοντά ήταν έυστοχος.

55′ Φωνάζει για πέναλτι ο Εθνικός, για χέρι του Κυριάκου στην περιοχή. Αρχικά ο διαιτητής δεν έδωσε την παράβαση. Μετά από παρέμβαση του VAR πήγε στο on field review, είδε τη φάση και υπέδειξε την παράβαση. Κίτρινη κάρτα στον αμυντικό της Δόξας.

57′ ΓΚΟΛ 3-0 Εκτελεί εύστοχα ο Ντούρις.

57′ Διπλή αλλαγή για τη Δόξα, Μέσκα και Κοβάσεβιτς, αντί των Ολιβέιρα και Φασουλιώτη αντίστοιχα.

69′ Κίτρινη κάρτα στον Ντούρις, για φάουλ στον Ντίας.

71′ Διπλή αλλαγή και για τη Δόξα, Εμπραλίτζε και Ασαμόα εντός, εκτός οι Σάσι και Οικονομίδης.

77′ Αλλαγή για τον Εθνικό, Καρασάουκς στη θέση του Βοϊτσκόφσκι.

81′ Τεράστια χαμένη ευκαιρία για τη Δόξα, ο Ασαμόα βρέθηκε απέναντι από τον Χριστοδούλου, ήταν άστοχος.

83′ Νέα πολύ καλή στιγμή, μετά από εκτέλεση κόρνερ, ο Κοβάσεβιτς πήρε την κεφαλιά, την έβγαλε ο Χριστοδούλου.

83′ ΓΚΟΛ 3-1 Μειώνει η Δόξα, με τον Ντίας. Μετά από εκτέλεση φάουλ, και κόντρα στον Εμπραλίτζε, η μπάλα έφτασε στον Πορτογάλο στην περιοχή. Έκανε το σουτ στην κίνηση αυτός και σκόραρε.

86′ Κίτρινη κάρτα στον Πηλέα.

90′ Ελουντού αντί Μ. Ηλία.