Α' ΚΑΤΗΓΟΡΙΑΔΟΞΑΕθνικός-Δόξα 0-1: Νίκησε (και) τα προβλήματα με μπροστάρη τον Σαντίκ

Εθνικός-Δόξα 0-1: Νίκησε (και) τα προβλήματα με μπροστάρη τον Σαντίκ

Η Δόξα πήρε δεύτερη συνεχόμενη νίκη, επικρατώντας 1-0 του Εθνικού, κόντρα σε όλα τα προβλήματα. Αυτά που είχε πριν από το ματς και αυτά που συνάντησε κατά τη διάρκειά του. Δράστης, ποιος άλλος; Ο πρώτος σκόρερ της και από σήμερα μόνος στην κορυφή του σχετικού πίνακα, Μπεράτ Σαντίκ, ο οποίος έφτασε τα εννιά γκολ και ξεπέρασε τον Ιβάν Τρισκόφσκι στης ΑΕΚ.

Έτσι, οι πράσινοι ανέβηκαν στους 17 βαθμούς και την όγδοη θέση, αφήνοντας πίσω τους τον Ολυμπιακό και την ΑΕΛ, που έχουν αντιστοίχως 16 και 15. Όσο για τους μπλε, παραμένουν στον πυθμένα με οκτώ πόντους. Ειδικά σήμερα, με τα προβλήματα της αντιπάλου, είχαν την ευκαιρία να μειώσουν την απόσταση από τις ανταγωνίστριές τους και δικαίως ο προβληματισμός μεγαλώνει.

Σε ένα ημίχρονο που ο Εθνικός είχε το 70% κατοχής, κέρδισε πέναλτι, απέκτησε αριθμητικό πλεονέκτημα και είχε τις ευκαιρίες, η Δόξα πήρε το προβάδισμα 1-0. Ο Σαντίκ αξιοποίησε στο 21’ με σουτ την πρώτη και μοναδική φάση της ομάδας του, σουτάροντας μετά από μακρινή πάσα του Στυλιανού. Βοήθησε πάντως η ασταθής απόκρουση του Χριστοδούλου, καθώς με το φάλτσο που πήρε η μπάλα κατέληξε στα δίχτυα, παρά τη δεύτερη προσπάθειά του.

Οι γηπεδούχοι είχαν πέναλτι στο 8’ για ανατροπή του Τολεμές μετά από σπρώξιμο του Στυλιανού, ο Καράουσκας το εκτέλεσε στο 10’ και Σισκόσκι απέκρουσε με το πόδι. Από το 33’ αντίκρισε κόκκινη κάρτα ο Τραϊτσέφσκι για σκληρό φάουλ που έγινε στο 29’, μετά από εξέταση της φάσης από τον Αναστάση στο on field review.

Οι μπλε συνέχισαν να κυριαρχούν, στο 34’ μάλιστα πέτυχαν γκολ με τον Κράουσκας, που ακυρώθηκε όμως για χρήση χεριού, ενώ μεταξύ 42’ και 45’ δημιούργησαν τρεις ευκαιρίες. Σημαντικότερη εκείνη του 43’ με την μπάλα να χτυπά στο δοκάρι μετά από κεφαλιά του Τολεμές, ενώ στο 42’ αστόχησε επίσης με το κεφάλι ο Ζακπά, ενώ στο 45’ ο Ντόλεζαλ σούταρε εντός περιοχής και είδε τον Σισκόσκι να αποκρούει.

Όσο πλούσιο όμως ήταν σε συγκινήσεις το πρώτο ημίχρονο, άλλο τόσο φτωχό ήταν το δεύτερο. Ο Εθνικός είχε και πάλι τον έλεγχο του ματς, κυκλοφορούσε την μπάλα και έψαχνε τρόπο να διασπάσει την άμυνα της Δόξας. Έπεσε όμως σε «τείχος», αφού οι φιλοξενούμενοι ταμπουρώθηκαν στο ένα τρίτο του δικού τους γηπέδου, κάνοντας δύσκολη τη ζωή των αντιπάλων τους.

Οι γηπεδούχοι άγγιξαν και πάλι την ισοφάριση στο τελευταίο πεντάλεπτο πριν από τη συμπλήρωσε του 90λεπτου, με κορυφαία φάση το διώξιμο του Καραμανώλη προτού σπρώξει την μπάλα στα δίχτυα ο Ελουντού από κοντά.

Εθνικός Άχνας (Νταβίντ Μπαντία): Χριστοδούλου, Γκόρουπετς, Κυπριανού (64′ Αμπντουλάγιεφ), Χολ, Περατικός, Φόλπρεχτ, Χουντόμπιακ, Ντόλεζαλ (58′ Ελουντού), Ζάκπα, Καρασάουσκς (64′ Σαββίδης), Τολεμές.

Δόξα (Ηλίας Χαραλάμπους): Σισκόφσκι, Στυλιανού, Καραμανώλης, Τραϊτσέφσκι, Κοβάσεβιτς, Ντίας Ολιβέιρα (71′ Κ. Ολιβέιρα, 89′ Σασί), Αντάμοβιτς, Ασαμόα, Τιντζανί, Οικονομίδης (79′ Καλλής), Σαντίκ.

AVAR: Ευαγόρου Ευαγόρας.

Παρατηρητής Διαιτησίας: Γερασίμου Παναγιώτης.

1′ Άρχισε το πρώτο ματς Α’ Κατηγορίας για το 2022.

5′ Χωρίς φάση έως τώρα το παιχνίδι.

8′ Πέναλτι για τον Εθνικό. Ο Καρασάουσκς έπεσε στην περιοχή, μετά από σπρώξιμο του Στυλιανού.

9′ Επιβεβαιώνεται από το VAR.

10′  Ο Φόλπρεχτ εκτέλεσε το πέναλτι στο κέντρο της εστίας και ο Σισκόσκι απέκρουσε με το πόδι!

12′ Ο Ασαμόα δοκίμασε με σουτ εκτός περιοχής, εύκολα μπλοκάρει ο Χριστοδούλου.

18′ Σουτ του Ζάκπα στην περιοχή, η μπάλα σε σώμα αμυντικού.

21′ ΓΚΟΛ 0-1! Ο Σαντίκ με σουτ άνοιξε το σκορ. Ο Φινλανδός πήρε τη μακρινή μπαλιά του Στυλιανού, κατέβασε με το στήθος και σούταρε, ο Χριστοδούλου απέκρουσε προσωρινά και η μπάλα πήρε φάλτσο καταλήγοντας στα δίχτυα. Εξετάζεται η φάση για πιθανό οφσάιντ του σκόρερ, αλλά τελικά μετρά το τέρμα.

29′ Ελέχθηκε ενδεχόμενο πέναλτι στον Τολεμές, αλλά το VAR συμφώνησε με τον διαιτητή, ο οποίος δεν σφύριξε.

31′ Εξετάζεται περίπτωση κόκκινης στον Τραϊτσέφσκι για δυνατό φαουλ. Ο Αναστάση πάει στο on field review.

33′ Αλλάζει την απόφασή του και από κίτρινη δείχνει απευθείας κόκκινη κάρτα στον Τραϊτσέφσκι.

34′ Ακυρώνεται γκολ του Εθνικού για οφσάιντ του Καρασάουσκας. Η φάση εξετάζεται από το VAR.

37′ Τελικά, δόθηκε χέρι στον Καρασάουσκας.

42′ Ο Ντόλεζαλ σέντραρε, ο Ζάκπα έκανε την κεφαλιά και η μπάλα πέρασε άουτ.

43′ Κεφαλιά του Τολεμές, η μπάλα στο δοκάρι, μετά από εκτέλεση φάουλ.

45′ Εντός περιοχής του Ντόλεζαλ, απέκρουσε ο Σισκόσκι.

45′ Πέντε λεπτά καθυστέρηση.

45’+6 Τέλος πρώτου ημιχρόνου.

46′ Άρχισε το δεύτερο ημίχρονο.

48′ Κεφαλιά του Τολεμές, η μπάλα άουτ.

63′ Ο Εθνικός έχει τον έλεγχο του ματς, ωστόσο δυσκολεύεται να μπει στην περιοχή.

65′ Εκτός περιοχής σουτ του Ελουντού, από αριστερά, η μπάλα άουτ.

67′ Συρτή σέντρα του Οικονομίδη, πέφτει ο Χριστοδούλου και μπλοκάρει την μπάλα.

73′ Διπλή φάση για τη Δόξα μετά από κόρνερ. Ο Σαββίδης έκανε το πρώτο σουτ, η μπάλα κοντραρε και έτασε στον Χολ, ο οποίος σούταρε για να αποκρούσει ο Σισκόσκι.

75′ Εκτός περιοχής σουτ του Περατικού, η μπάλα άουτ.

85′ O Καραμανώλης έσωσε τη Δόξα, διώχνοντας την μπάλα προτού την σπρώξει στα δίχτυα ο Τολεμές.

87′ Νέα ευκαιρία για τον Εθνικό, με τον Περατικό να μην μπορεί να σκοράρει με κοντινή κεφαλιά.

88′ Μετά από κόρνερ, ο Χολ δεν βρήκε την μπάλα σωστά ευρισκόμενος εντός περιοχής.

90’+6 Τέλος παιχνιδιού.