Α' ΚΑΤΗΓΟΡΙΑΔΟΞΑΕθνικός - Δόξα 0-0: Στο… δάσος «Χ»άθηκε ο λύκος

Εθνικός – Δόξα 0-0: Στο… δάσος «Χ»άθηκε ο λύκος

«Λευκή» ισοπαλία στο Δασάκι για το πρώτο ματς της 25ης αγωνιστικής, που αφήνει δυσαρεστημένο τον Εθνικό και πιο ευχαριστημένη τη Δόξα. Οι πράσινοι της Κατωκοπιάς διατηρούν την απόσταση οκτώ βαθμών από τους μπλε της Άχνας, που παραμένουν στην ανεπιθύμητη προτελευταία θέση.

Ικανοποιημένη για το «Χ» δικαιούται να είναι η Δόξα και λόγω της απόδοσης των δύο ομάδων, καθώς οι περισσότερες ευκαιρίες ήταν από πλευράς Εθνικού, που ήταν καλύτερος και πιο απαιτητικός στο μεγαλύτερο διάστημα.

Οι γηπεδούχοι πολιορκούσαν την περιοχή των φιλοξενούμενων στο πρώτο ημίχρονο, αλλά τα χαλούσαν στην τελική προσπάθεια. Στο δεύτερο 45λεπτο, όμως, έχασαν πιο ξεκάθαρες ευκαιρίες:

Ο Σισκόσκι είπε «όχι» σε κεφαλιά του Χολ (59’), ο Αντενόν πρόλαβε τον Ζάκπα στο τσακ (59’), ο Πηλέας σούταρε άουτ εντός περιοχής (69’), ο Εμπραλίτζε έδιωξε στη γραμμή μετά από κεφαλιά του Χολ και ο Σισκόσκι μπλόκαρε μετά από σουτ του Χουντόμιακ (78’).

Μάλιστα, ο Εθνικός παραλίγο να τιμωρηθεί για τις χαμένες ευκαιρίες, όταν ο Εμπραλίτζε μπήκε στην περιοχή σε αντεπίθεση και σούταρε στο 88’, υποχρεώνοντας τον Χριστοδούλου σε δύσκολη απόκρουση.

Εθνικός (Νταβίντ Μπαντία): Χριστοδούλου, Χολ, Άδωνη, Πηλέας, Βοϊτκόφσκι (35′ Ζάκπα), Άμπραχαμ, Χουντόμπιακ, Γκόρουπετς, Ιωάννου (80′ Ντόλεζαλ), Μάζουρεκ, Ντούρις.

Δόξα (Ηλίας Χαραλάμπους): Σισκόφσκι, Κυριάκου, Κέρλα (42′ Καραμανώλης), Αντενόν, Κοβάσεβιτς, Οικονομίδης (72′ Τραϊτσέφσκι), Ασαμόα, Εμπραλίντζε (82′ Τιντζανί), Μέσκα (82′ Σάιθ), Ολιβέιρα, Σαντίκ.

AVAR: Γεωργίου Παύλος.

Παρατηρητής Διαιτησίας: Γεωργίου Ανδρέας.

1′ Έναρξη παιχνίδιου.

5′ Σουτ του Χουντόμπιακ εκτός περιοχής, η μπάλα πάνω από την εστία.

6′ Νέο άστοχο εκτός περιοχής σουτ του Χουντόμπιακ.

19′ Μακρινό σουτ του Πηλέα, η μπάλα κόντραρε και κατέληξε στα χέρια του Σισκόσκι.

19′ Ακυρώνεται γκολ του Βοϊτκόφσκι για οφσάιντ.

22′ Κεφαλιά του Άδωνη μετά από εκτέλεση φάουλ του Μάζουρεκ, η μπάλα άουτ.

35′ Χωρίς φάσεις το παινχίδι τα τελευταία λεπτά.

45′ Δύο λεπτά καθυστέρηση.

45’+2 Τέλος ημιχρόνου.

46′ Έναρξη δεύτερου ημιχρόνου.

51′ Σουτ του Μπένι από το ύψος της περιοχής, η μπάλα λίγο πάνω από την εστία.

52′ Μακρινό σουτ του Χουντόμπιακ χωρίς καμία τύχη.

56′ Ο Χριστοδούλου μπλόκαρε μετά από εκτός περιοχής σουτ του Μπένι.

59′ Κεφαλιά του Χολ μετά από φάουλ του Πηλέα, έδιωξε ο Σισκόσκι.

59′ Ευκαιρία με τον Ζάκπα από κοντά, ο Αντενόν έκανε προβολή και έδιωξε σε κόρνερ.

68′ Φωνές για χέρι στην περιοχή της Δόξας. Ο Ζάκπα έκανε κεφαλιά και η μπάλα χτύπησε στο κλειστό χέρι του Σαντίκ. Δεν δόθηκε πέναλτι, σωστά.

69′ Σουτ του Πηλέα, η μπάλα άουτ.

75′ Ο Εμπραλίτζε έσωσε στη γραμμή με κεφαλιά, έπειτα από προσπάθεια με το κεφάλι του Χολ.

78′ Ο Σισκόσκι μπλόκαρε μετά από σουτ του Χουντόμπιακ.

82′ Μεγάλη απόκρουση του Χριστοδούλου σε τετ α τετ με τον Εμπραλίτζε.

90′ Τέσσερα λεπτά καθυστέρηση.

90’+4 Τέλος παιχνιδιού.