aekaelanorthosisapoelapollonarisdoksaehtnikosomonoiaolympiakospaeekpafosSuper LeaguePremier LeagueSerie ALaLigaEuro 2020

Κυπριακό Πρωτάθλημα ΠοδοσφαίρουΑ' ΚΑΤΗΓΟΡΙΑΕθνικός – Άρης 0-3: Από τριάρα σε τριάρα θα πηγαίνω (vid)

Εθνικός – Άρης 0-3: Από τριάρα σε τριάρα θα πηγαίνω (vid)

Η τρελή πορεία του Άρη στο πρωτάθλημα συνεχίζεται. Μία εβδομάδα μετά την εκκωφαντική νίκη επί της Ανόρθωσης στο Τσίρειο με 3-2, η «Ελαφρά Ταξιαρχία» πέρασε σαν σίφουνας από το Δασάκι Άχνας με το επιβλητικό 3-0 επί του Εθνικού, για την 5η αγωνιστική του πρωταθλήματος.

Η ομάδα του Λιάσου Λουκά είχε ως μεγάλο πρωταγωνιστή τον Ματίγια Σπόλιαριτς, ο οποίος πέτυχε δύο τέρματα (23′, 59′), ενώ το σκορ άνοιξε ο Μάριους Στεπίνσκι (11’) που ήρθε με φόρα από το χατ τρικ κόντρα στην Ανόρθωση.

Η λεμεσιανή ομάδα δίχως να θέλξει με την απόδοσή της πανηγύρισε την τρίτη φετινή νίκη και παρέμεινε στην 3η θέση της βαθμολογίας με 10 βαθμούς, μειώνοντας την απόσταση από τον πρωτοπόρο Απόλλωνα στους δύο βαθμούς και αντέδρασε ιδανικά μετά τον αποκλεισμό από την Ένωση Νέων Παραλιμνίου στο κύπελλο.

Ο Άρης εκμεταλλεύθηκε την ποιότητα των παικτών του και τα αμυντικά κενά του Εθνικού, προηγήθηκε νωρίς 2-0 και ακολούθως διαχειρίστηκε με άνεση το υπέρ του προβάδισμα. Το δεύτερο τέρμα του Σπόλιαριτς στο 53’ «σκότωσε» τις όποιες ελπίδες του Εθνικού για βαθμολογικό κέρδος, με την ομάδα της Άχνας να είναι η μοναδική χωρίς νίκη στο πρωτάθλημα και «βυθισμένη» στην τελευταία θέση της βαθμολογίας με μόλις ένα βαθμό. Δεύτερη φορά στην καριέρα του Ματίγια Σπόλιαριτς που σκοράρει δύο γκολ σε ένα παιχνίδι, το έκανε ξανά στις 20 Ιανουαρίου 2019, στο ισόπαλο 3-3 της Αλκής με την Πάφο. Ο Κύπριος μεσοεπιθετικός συμπλήρωσε απαγορευμένο αριθμό καρτών και θα χάσει ένα εκ των επόμενων δύο αγώνων της ομάδας του (με Δόξα ή ΑΠΟΕΛ).

Με την επανέναρξη του πρωταθλήματος ο Άρης αντιμετωπίζει εκτός έδρας τη Δόξα (18/10) και ο Εθνικός πάει στο ΓΣΠ για να παίξει με τον ΑΠΟΕΛ (18/10).&

H TAYTOTHTA TOY AΓΩΝΑ

Εθνικός (Ηλίας Χαραλάμπους): Μπογκατίνοφ, Γκόρουπετς (28′ Ελουντού, 67′ Θ. Ιωάννου), Περατικός, Xολ, Άδωνη, Πηλέας, Αμντουλάγιεφ (28′ Ασούμπρε), Κουντόμπιακ, Ταράσοφς (46′ Φόλμπρεχτ), Ζάκπα (46′ Τολεμές), Μ. Ηλία.

Άρης (Λιάσος Λουκά): Βάνα, Γιάγκο, Σίλντενφελντ, Mουσουντά, Καζού (62′ Μπαμπίτσκα), Πατσέκο (42′ Ντελμίρο), Σιμιόν, Γκαρσία, Κβάσουκ (78′ Σικόρσκι), Σπόλιαριτς (78′ Φράγκος), Στεπίνσκι.

Σκόρερ: – / Στεπίνσκι 11′, Σπόλιαριτς 23′, 59′

Κίτρινες: Τολεμές / Σίλντενφελντ, Σπόλιαριτς (3η).

AVAR: Γεωργίου Παύλος.

Παρατηρητής Διαιτησίας: Γερασίμου Παναγιώτης.

Έναρξη αγώνα.

4′ Πρώτη καλή ευκαιρία στο ματς, κόρνερ του Κουντόμπιακ ο Ταράσοφς βρέθηκε σε θέση βολής αλλά δεν βρήκε στόχο.

8′ Φάουλ του Πηλέα, η μπάλα λίγο δίπλα από το αριστερό δοκάρι του Βάνα.

11′ ΓΚΟΛ για τον Άρη με σκόρερ τον Μάριους Στεπίνσκι. Ο Πολωνός επιθετικός μετά από κάθετη πάσα του Καζού και αφού η μπάλα κόντραρε βρέθηκε σε θέση βολής και έστειλε την μπάλα στα δίχτυα. Έφθασε τα τέσσερα γκολ στο πρωτάθλημα.

17′ Σουτ του Κβάσουκ εκτός περιοχής ο Μπογκατίνοφ απέκρουσε με δυσκολία σε κόρνερ.

22′ ΓΚΟΛ για τον Άρη με τον Σπόλιαριτς. Ο μέσος της λεμεσιανής ομάδας ήταν στη σωστή θέση μετά από ασταθή απόκρουση του Μπογκατίνοφ σε σέντρα του Στεπίνσκι και με κοντινό σουτ πέτυχε το 2-0.

28′ Διπλή αλλαγή από τον Ηλία Χαραλάμπους, ο οποίος προφανώς δεν είναι ικανοποιημένος με την απόδοση της ομάδας του. Αμπντουλάγιεφ και Γκόρουπετς αφήνουν τη θέση τους στους Ασούμπρε και Ελουντού.

37′ Ο Μάριος Ηλία απέφυγε το μαρκάρισμα του Γιάνκο έκανε το σουτ, όμως η μπάλα κόντραρε και έφυγε κόρνερ.

Tέλος πρώτου ημιχρόνου.

Έναρξη δευτέρου ημιχρόνου.

52′ Αργός ρυθμός στο παιχνίδι, με πολλές προσωπικές μονομαχίες ο Άρης ελέγχει με σχετική ευκολία μέχρι στιγμής το υπέρ του προβάδισμα. Οι φιλοξενούμενοι έδωσαν χώρο στον Εθνικό που έχει ανούσια κατοχή μπάλας.

59′ ΓΚΟΛ για τον Άρη με τον Ματίγια Σπόλιαριτς να σκοράρει ξανά! Ο Κύπριος μεσοεπιθετικός σε αντεπίθεση των φιλοξενούμενων έφυγε μόνος απέναντι από τον Μπογκατίνοφ από τη μεσαία γραμμή, έφτασε στα όρια της μεγάλης περιοχής και με ψύχραιμο πλασέ πέτυχε το 3-0.

Δεύτερη φορά στην καριέρα του Ματίγια Σπόλιαριτς που σκοράρει δύο γκολ σε ένα παιχνίδι, το έκανε ξανά στις 20 Ιανουαρίου 2019, στο ισόπαλο 3-3 της Αλκής με την Πάφο.

65′ Ο Εθνικός φαίνεται σιγά – σιγά να υψώνει λευκή πετσέτα και ο Άρης είναι κοντά στην 3η φετινή νίκη του.

74′ Πρόβλημα τραυματισμού αντιμετωπίζει ο Σπόλιαριτς και θα αντικατασταθεί.

84′ Χωρίς κάποια φάση στο ματς στο τελευταίο μισάωρο. Ο Άρης είναι αγκαλιά με την τρίτη νίκη του στη σεζόν.