Α' ΚΑΤΗΓΟΡΙΑΑΠΟΕΛΕθνικός-ΑΠΟΕΛ 0-3: Λύκε, λύκε είσαι εδώ; Βγαίνω και σε κυνηγώ! (vid)

Εθνικός-ΑΠΟΕΛ 0-3: Λύκε, λύκε είσαι εδώ; Βγαίνω και σε κυνηγώ! (vid)

Ο ΑΠΟΕΛ πέρασε άνετα από το Δασάκι, φιλοδωρώντας με τριάρα (3-0) τον ουραγό Εθνικό, πέτυχε δεύτερη σερί νίκη, ανέβηκε στους 23 βαθμούς, δέκα λιγότερους από την κορυφή και με δύο ματς λιγότερα (με ΠΑΕΕΚ και Ανόρθωση). Έτσι, έδωσε συνέχεια μετά την τεσσάρα στο «αιώνιο» ντέρμπι με την Ομόνοια (4-2) και ατενίζει με περισσότερη αισιοδοξία το μέλλον.

Ανέβηκε στη εκτη θέση, προσπερνώντας την Ανόρθωση, που αγωνίζεται αύριο με την ΑΕΛ στο «Αντώνης Παπαδόπουλος». Όσο για τους μπλε της Άχνας, σε καμία περίπτωση δεν μπήκαν στο ματς, ήταν πολύ κατώτεροι του αντιπάλου τους και δέχτηκαν άλλη μία ήττα. Έτσι, δεν μπόρεσαν να μειώσουν την απόσταση από την προτελευταία ΠΑΕΕΚ.

Πρωταγωνιστής ο Κβιλιτάια με γκολ και ασίστ. Σκόραραν επίσης οι Νατέλ και Σατσιάς.

Καθολική υπεροχή του ΑΠΟΕΛ στο πρώτο ημίχρονο και τα δύο γκολ προβάδισμα στο ημίχρονο ήταν και λίγα. Με εννιά τελικές στο αντίπαλο τέρμα και καμία στην εστία του, με καλό και γρήγορους ποδόσφαιρο, κάποιους καλούς συνδυασμούς και σκοράρισμα με εν κινήσει παιχνίδι, ήταν το απόλυτο αφεντικό.

Ο Κβιλιτάια άνοιξε το σκορ στο 20’ με πλασέ, έπειτα από πάσα του Εντονγκαλά, ενώ στο 34’ είδε με τα… πίσω μάτια του τον Νατέλ να μπαίνει στην περιοχή, γύρισε και τον τροφοδότησε. Ο Βραζιλιάνος έκανε προσποίησε, ελευθερώθηκε και με πολύ όμορφο πλασέ από πλάγια θέση διπλασίασε τα τέρματα των γαλαζοκιτρίνων.

Στο δεύτερο δεν ήταν το ίδιο καλοί οι γαλαζοκίτρινοι, όμως και πάλι είχαν τον έλεγχο. Απείλησαν κυρίως με αντεπιθέσεις, που «χαλούσαν» στην τελική πάσα ή την τελική προσπάθεια για γκολ. Τελικά, μια… σουτάρα του Σατσιά μετά από εκτέλεση κόρνερ και διώξιμο του Μπογκατίνοφ, έφερε στο 76’ το τρίτο τέρμα των πρωτευουσιάνων. Αν και έμοιαζε τελειωμένο από προηγουμένως το ματς, μετά από εκείνο το σημείο είχε χαθεί οποιαδήποτε αμφιβολία για τον νικητή και τον ηττημένο της αναμέτρησης.

Εθνικός (Νταβίντ Μπαντία): Μπογκατίνοφ, Κυπριανού (65′ Ελουντού), Ταράσοβς, Χoλ (51′ Άδωνη), Πηλέας, Περατικός (30′ Φόλπρεχτ), Χουντόμπιακ, Καρασάουσκς (65′ Βοϊτσκόφσκι), Ζάκπα (Μ. Ηλία), Μάζουρεκ, Ντούρις.

ΑΠΟΕΛ (Σωφρόνης Αυγουστή): Σκουφέτ, Θεοδώρου, Βινίσιους, Σάβιτς, Σαμπάλα (79′ Γουίλερ), Εντονγκαλά (76′ Εφραίμ), Σόουζα, Νταουσβίλι (46′ Σατσιάς), Ντε Βινσέντι (75′ Λουντέμο), Νατέλ (61′ Οκριασβίλι), Κβιλιτάια.

Σκόρερ: – / Κβιλιτάια 20′, Νατέλ 34′, Σατσιάς 76′

Κίτρινες: Φόλπρεχτ, Ταράσοβς / Νταουσβίλι (3η), Σόουζα (3η), Κβιλιτάια (3η)

AVAR: Τζιωρτζής Όμηρος.

Παρατηρητής Διαιτησίας: Γεωργίου Ανδρέας.

1′ Έναρξη αγώνα.

3′ Πάσα του Ντε Βινσέντι στον Κβιλιτάια, αυτός ελευθρώθηκε, μπήκε στην περιοχή και σούταρε, στέλνοντας την μπάλα πάνω από την εστία.

6′ Ο Ταράσοβς έκανε κεφαλιά εντός περιοχής και η μπάλα χτύπησε στο χέρι, αλλά ο διαιτητής σωστά δεν υπέδειξε παράβαση.

8′ Καλό εκτός περιοχής συρτό σουτ του Νατέλ, η μπάλα άουτ.

11′ Διπλή ευκαιρία για τον ΑΠΟΕΛ. Ο Εντονγκαλά σούταρε, ο Μπογκατίνοφ έδιωξε με γροθιές, ο Νατέλ πήρε το ριμπάουντ και πλάσαρε από πλάγια θέση, η μπάλα άουτ.

18′ Σέντρα του Σαμπάλα, άστοχη κεφαλιά του Κβιλιτάια.

20′ ΓΚΟΛ 0-1! Ο Κβιλιτάια άνοιξε το σκορ. Ο Εντονγκαλά έδωσε την πάσα στον Γεωργιανό, ο οποίος μπήκε στην περιοχή και νίκησε με πλασέ τον Σκοπιανό. Η φάση εξετάστηκε από το VAR για οφσάιντ και το τέρμα μέτρησε.

22′ Επικίνδυνο παίξιμο του Σόουζα, ευτυχώς δεν βρίσκει με το πόδι τον Περατικό, γκρεμίζοντάς τον όμως με το σώμα.

25′ Πολύ καλός συνδυασμός των γαλαζοκιτρίνων, ο Ντε Βινσέντι σούταρε λίγο έξω από την περιοχή, η μπάλα άουτ.

29′ Ο Περατικός έβγαλε την μπάλα έξω, καθώς δεν μπορεί να συνεχίσει λόγω του χτυπήματος από τον Σόουζα.

30′ Στη θέση του Περατικού ο Φόλπρεχτ.

32′ Οι Σόουζα και Κβιλιτάια έκαναν τον ένα-δύο, ο Βραζιλιάνος πλάσαρε, η μπάλα κόντραρε και πήγε κόρνερ.

34′ ΓΚΟΛ 0-2! Ο Νατέλ με πλασέ από πλάγια θέση σκοράρει. Τελική πάσα πιστώνεται στον Κβιλιτάια.

41′ Ο Εντονγκαλά έκλεψε την μπάλα από τον Πηλέα, έτρεξε, μπήκε στην περιοχή και σούταρε από πλάγια θέση, για να διώξει σε κόρνερ ο Μπογκατίνοφ.

42′ Ο Θεοδώρου πρόλαβε την Ντούρις, προτού προλάβει να αξιοποιήσει την πολύ καλή πάσα του Χουντόμπιακ.

45’+2 Τέλος πρώτου ημιχρόνου.

46′ Έναρξη δεύτερου ημιχρόνου.

51′ Ο Χολ δεν μπορεί να συνεχίσει και πάει για τρίτη αλλαγή ο Εθνικός. Δεύτερη αναγκαστική στο ματς. Τη θέση του παίρνει ο Άδωνη.

55′ Αντεπίθεση και σουτ του Νατέλ, η μπάλα σε σώματα αμυντικών.

58′ Ωραίος συνδυασμός του Ντε Βινσέντι με τον Κβιλιτάια, αυτός έδωσε στον Εντονγκαλά, ο οποίος όμως δεν έκανε το ιδανικό σουτ.

59′ Σέντρα στην περιοχή, ο Βινίσους με το κεφάλι έδιωξε σε κόρνερ, προλαβαίνοντας τον Μ. Ηλία.

60′ Νέα καλή αντεπίθεση του ΑΠΟΕΛ, κακό πλασέ του Κβιλιτάια.

65′ Όχι του Σκουφέτ σε κεφαλιά του Ντούρις.

69′ Νέα αντεπίθεση, ο Ντε Βινσέντι τροφοδότησε τον Εντονγκαλά, αυτός σούταρε και η μπάλα κατέληξε στα χέρια του Μπογκατίνοφ.

76′ ΓΚΟΛ 0-3! Γκολάρα με σουτ του Σατσιά! Μετά από εκτέλεση κόρνερ, ο Μογκατίνοφ έδιωξε με γροθιά, η μπάλα στρώθηκε στο ύψος της περιοχής και ο νεαρός με… κεραυνό έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.

78′ Καλή ενέργεια και σουτ του Εφραίμ, η μπάλα λίγο πάνω από την εστία.

79′ Κεφαλιά του Σόουζα, η μπάλα άουτ.

82′ Εκτός περιοχής σουτ του Μ. Ηλία, η μπάλα στα χέρια του Σκουφέτ.

86′ Σπουδαία απόκρουση του Σκουφέτ σε κοντινό δυνατό σουτ του Βοϊτσκόφσκι.

87′ Τεράστια ευκαιρία του Οκριασβίλι, αφού μόνος από τη μικρή περιοχή έστειλε με πλασέ την μπάλα άουτ.

90’+3 Τέλος παιχνιδιού.