aekaelanorthosisapoelapollonarisdoksaehtnikosomonoiaolympiakospaeekpafosSuper LeaguePremier LeagueSerie ALaLigaEuro 2020

Κυπριακό Πρωτάθλημα ΠοδοσφαίρουΑ' ΚΑΤΗΓΟΡΙΑΕθνικός-Ανόρθωση 0-2: «Για χαμπίμπι για λελέλι» στο Δασάκι (vid)

Εθνικός-Ανόρθωση 0-2: «Για χαμπίμπι για λελέλι» στο Δασάκι (vid)

Η μέρα ανήκει στον Άρμ Ουάρντα! Πριν από την έναρξη του παιχνιδιού ένας μικρός του ζητούσε τη φανέλα με πλακάτ, μία αιγυπτιακή σημαία έκανε την εμφάνισή της στην κερκίδα και ίσως να ήταν προμήνυμα για ό,τι θα ακολουθούσε: Ο αγαπημένος «Χαμπίπι» των φίλων της Ανόρθωσης πέτυχε τα δύο γκολ στο Δασάκι και της χάρισε τη νίκη 2-0 εις βάρος του ουραγού Εθνικού.

Έτσι, η «Μεγάλη Κυρία» ανέβηκε στην τέταρτη θέση, προσπερνώντας τις Πάφος FC και Ομόνοια, που «χρωστούν» παιχνίδι για τη 14η αγωνιστική (με ΑΕΚ και Δόξα αντιστοίχως). Όσο για τους μπλε της Άχνας, προσπάθησαν ωστόσο υπέκυψαν απέναντι σε ανώτερη αντίπαλο και παρέμειναν στους οκτώ βαθμούς και τον πυθμένα.

Στα αξιοσημείωτα, ασίστ έδωσαν δύο αλλαγές του Κετσπάγια, λίγο μετά την είσοδό τους στο ματς. Στο πρώτο γκολ ο Χριστοδουλόπουλος, στο δεύτερο ο Χριστοφή.

Μπήκε ορεξάτα η Ανόρθωση, θέλοντας να επιβάλει τον ρυθμό της και να πάρει νωρίς το προβάδισμα. Πέτυχε το πρώτο σκέλος, αφού κυριάρχησε στο πρώτο 25λεπτο και πολιορκούσε την αντίπαλη περιοχή, δημιουργώντας προϋποθέσεις για γκολ, μα όχι τη μεγάλη ευκαιρία.

Κυριότερος εκφραστής των επιθέσεών της ο Ουάρντα, με τρεις τελικές προσπάθειες, που ωστόσο δεν ήταν ιδανικές και δεν ανησύχησαν τον Χριστοδούλου (κεφαλιές 16’, 24’, εκτός περιοχής σουτ 20).

Ο Εθνικός βελτιώθηκε στη συνέχεια, κράτησε περισσότερο μπάλα, είχε μάλιστα το πρώτο σουτ με κατεύθυνση την εστία με τον Γκόρουπετς, που επίσης δεν ανησύχησε τον Λόρια (23’), ενώ στην καθυστέρηση παρά λίγο να τιμωρήσει την άμυνα της «Κυρίας». Ο Μ. Ηλία προσπάθησε να επωφεληθεί από ασυνεννοησία των κυανόλευκων αμυντικών. Έκλεψε την μπάλα, μπήκε δυνατά στη φάση, πήγε προς την τελική γραμμή, άδειασε τον Λόρια και πάσαρε συρτά προς τη μικρή περιοχή. Η παρέμβαση του Αμπαρτζουμιάν αποδείχτηκε σωτήρια για τους κυανόλευκους, αφού ο Καρασάουκς χρειαζόταν απλώς ένα άγγιγμα της μπάλας για να σκοράρει.

Με την επανέναρξη του ματς μπήκε και πάλι πιο δυνατά η Ανόρθωση. Με τη διαφορά ότι αυτή τη φορά δεν έμεινε στην προϋποθέσεις, αλλά άρχισε να πυροβολεί με σουτ. Αποκορύφωμα των προειδοποιητικών βολών ήταν το δοκάρι του Αρτυματά στο 55’.

Στο 58’, όμως, ο Ουάρντα δεν λάθεψε από κοντά, δίνοντας προβάδισμα στη «Μεγάλη Κυρία» αφού αξιοποίησε τη σέντρα σε εκτέλεση φάουλ του νεοεισελθόντα Χριστοδουλόπουλου. Όταν στο 72’ ήρθε το δεύτερο γκολ του Αιγύπτιου με πλασέ, μετά από ασίστ επίσης του νεοεισελθόντα Χριστοφή, όλα είχαν πάρει τον δρόμο τους στο Δασάκι.

Το Goal.com.cy θα μεταφέρει γραπτώς όσα συμβαίνουν στο Δασάκι.

Εθνικός (Νταβίντ Μπαντία): Χριστοδούλου, Γκόρουπετς, Ταράσοβς, Χολ, Πηλέας, Χουντόμπιακ, Κ. Ηλία (66′ Μωυσέως), Ελουντού (66′ Ασούμπρε), Ντόλεζαλ (66′ Περατικός), Καρασάουκς (54′ Ζάκπα), Μ. Ηλία (82′ Σαββίδης).

Ανόρθωση (Τιμούρ Κετσπάγια): Λόρια, Αμπαρτζουμιάν, Αραγιούρι, Αντωνιάδης, Κορέια, Αρτυματάς, Χούσμπαουερ, Πόποβιτς (68′ Χρυσοστόμου), Ντέλετιτς (59′ Χριστοφή), Ουάρντα (85′ Κορρέα), Κατσαράβα (46′ Χριστοδουλόπουλος).

Σκόρερ: Ουάρντα 58′, 71′

Κίτρινες:Ντόλεζαλ, Περατικός / Κατσαράβα, Χούσμπαουερ.

Παρατηρητής: Γερασίμου Παναγιώτης

1′ Άρχισε το ματς.

1′ Πρώτη απειλή στο ματς. Ο Αμπαρτζουμιάν σέντραρε συρτά, ο Ουάρντα σούταρε, η μπάλα κόντραρε στον Χολ.

2′ Ο Ταράσοβς διώχνει με το κεφάλι προτού η μπάλα καταλήξει στον Κατσαράβα.

6′ Ο Ντέλετιτς έδωσε ωραία πάσα με τη μία στον Κατσαράβα, διάβασε όμως τη φάση ο Χριστοδούλου, βγήκε και μόλις που πρόλαβε τον Γεωργιανό.

10′ Καλύτερη η Ανόρθωση έως τώρα, είναι πιο απειλητική, ενώ ο Εθνικός προσπαθεί με αντεπιθέσεις, αλλά δεν έγινε επικίνδυνος σε κάποια από αυτές.

16′ Εκτέλεση κόρνερ του Πόποβιτς, σκαστή κεφαλιά του Ουάρντα, η μπάλα στα χέρια του Χριστοδούλου.

20′ Ο Ουάρντα πήρε την πάσα, άδειασε αμυντικό και περίπου δύο μέτρα έξω από την περιοχή έκανε το σουτ, στέλνοντας την μπάλα άουτ.

23′ Πρώτο σουτ του Εθνικού στο παιχνίδι. Ο Γκόρουπετς επιχείρησε να σκοράρει με εκτός περιοχής σουτ, δεν είχε όμως πρόβλημα ο Λόρια.

24′ Κεφαλιά του Ουάρντα μετά από σέντρα του Αμπαρτζουμιάν, η μπάλα άουτ.

32′ Πιο ισορροπημένο το παιχνίδι στα τελευταία λεπτά.

34′ Επικίνδυνη αντεπίθεση των γηπεδούχων, ο Ηλία σέντραρε και ο Αμπαρτζουμιάν έδιωξε σε κόρνερ.

35′ Ο Αρτυματάς σούταρε φιλόδοξα από πολύ μακριά και έστειλε την μπάλα πολύ ψηλά, πάνω από το δοκάρι.

45′ Σουτ του Ελουντού, ο Αντωνιάδης διώχνει σε κόρνερ.

45’+1 Ο Μ. Ηλία επωφελήθηκε από λάθος της άμυνας, μπήκε στην περιοχή και έκανε παράλληλη σέντρα, αλλά πρόλαβε και έδιωξε ο Αμπαρτζουμιάν.

45’+2 Τέλος πρώτου ημιχρόνου.

46′ Έναρξη δεύτερου ημιχρόνου.

50′ Πρώτο σουτ στο δεύτερο ημίχρονο, εκτός περιοχής από τον Ντέλετιτς, η μπάλα πάνω από το δοκάρι.

52′ Σουτ του Πόποβιτς, έπεσε ο Χριστοδούλου και μπλόκαρε.

55′ Δοκάρι έπειτα από σουτ του Αρτυματά εκτός περιοχής.

58′ ΓΚΟΛ 0-1! Ο Ουάρντα σκοράρει για την Ανόρθωση. Ο νεοεισελθών Χριστοδουλόπουλος εκτέλεσε φάουλ και πιστώθηκε ασίστ, αφού ο Αιγύπτιος μπήκε στη φάση και προτού σκάσει κάτω η μπάλα, την άγγιξε με προβολή και άνοιξε το σκορ.

72′ ΓΚΟΛ 0-1! Πάλι ο Ουάρντα! Αυτή την τροφή σέρβιρε άλλος ένας νεοεισελθόντας, ο Χριστοφή, και ο Αιγύπτιος πλάσαρε στα δίχτυα.

86′ Το ματς μοιάζει να έχει κριθεί εδώ και ώρα. Δύσκολα μπορεί να αλλάξει κάτι στο παιχνίδι. Για να δούμε…

88′ Καλό συρτό διαγώνιο του Χριστοφή, η μπάλα άουτ.

90′ Τρία λεπτά ο χρόνος καθυστέρησης.

90’+3 Τέλος παιχνιδιού.