Α' ΚΑΤΗΓΟΡΙΑΑΝΟΡΘΩΣΗΕθνικός - Ανόρθωση 0-2: Δεύτερο «δείγμα» θετικό με Ντέλετιτς και Ρουσιά!

Εθνικός – Ανόρθωση 0-2: Δεύτερο «δείγμα» θετικό με Ντέλετιτς και Ρουσιά!

Μετά τον τελικό του σούπερ καπ κόντρα στην Ομόνοια, η Ανόρθωση είχε θετική εικόνα και κόντρα στον Εθνικό Άχνας, στο φιλικό που διεξήχθη στο Δασάκι, παρά τις πολλές απουσίες που είχε ξανά.

Σε μια φιλική αναμέτρηση που προσφερόταν για πολλά και χρήσιμα συμπεράσματα για αμφότερους τους προπονητές, η ομάδα της Αμμοχώστου επιβλήθηκε με 2-0 του Εθνικού. Ο Ντέλετιτς αρχικά ήταν αυτός που άνοιξε το σκορ στο 38′, μετά από όμορφο σουτ στην κίνηση εντός περιοχής, έπειτα από εξαιρετική σέντρα του Νίκου Καλτσά.

Το τελικό 2-0 διαμόρφωσε στο 72′ ένα άλλο νέο μετεγγραφικό απόκτημα της «Κυρίας», ο Ονησίφορος Ρουσιάς, με ωραία κεφαλιά μετά από σέντρα του νεαρού Νικόλα Χατζημιτσή.

Μεγαλύτερη ευκαιρία του Εθνικού ήταν αυτή στο 19′, όταν ο Ζάκπα εντός περιοχής δεν κατάφερε να ανοίξει το σκορ, στέλνοντας τη μπάλα στο δοκάρι.

Ο Τιμούρ Κετσπάγια παρέταξε ενδεκάδα με επτά Κύπριους ποδοσφαιριστές, ενώ άλλοι έξι πέρασαν ως άλλαγη. Συνολικά δώδεκα Κύπριους ποδοσφαιριστές χρησιμοποίησε ο Ηλίας Χαραλάμπους.

Εθνικός (Ηλίας Χαραλάμπους): Χριστοδούλου, Ιωάννου, Περατικός, Πηλέας, Χουντόμπιακ, Γκόρουπετς, Μωϋσέως, Κουμή, Ζάκπα, Καρασάουκς (40′ Χαραλάμπους), Μ. Ηλία (44′ Κ. Ηλία).

Ανόρθωση (Τιμούρ Κετσπάγια): Τζουρ, Αντωνιάδης, Κορρέα, Π. Αρτυματάς, Αβραάμ (56′ Κορέια), Κ. Αρτυματάς, Χούσμπαουερ, Ντέλετιτς (58′ Ιωάννου), Χριστοφή, Καλτσάς (67′ Παρούτης), Ρουσιάς (73′ Διάκος).

Σκόρερ: – / Ντέλετιτς 38′, Ρουσιάς 72′

Κίτρινες: – / –

Στάδιο: Στάδιο Εθνικού Άχνας.

Διαιτητής: Σολωμού Δημήτρης.

Βοηθοί διαιτητές: Καλογήρου Μάριος, Βασιλείου Αδάμος.

4ος διαιτητής: Θεοδώρου Πάνος.

ΕΝΑΡΞΗ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ

5′ Καλό σουτ του Καρασάουκς εντός περιοχής, για λίγο έξω η μπάλα.

16′ Μακρινό σουτ του Χούσμπαουερ, καμία ανησυχία για τον Χριστοδούλου.

19′ Μεγάλη ευκαιρία για τον Εθνικό. Το σουτ του Ζάκπα εντός περιοχής βρήκε το δοκάρι.

23′ Ο Ρουσιάς έκανε το καλό σουτ, απομάκρυνε ο Χριστοδούλου.

26′ Σουτ του Καρασάουκς εντός περιοχής, δηλώνει παρών ο Τζουρ.

27′ Καλή κεφαλιά του Χριστοφή, με δυσκολία ο Χριστοδούλου σε κόρνερ.

38′ ΓΚΟΛ 0-1 Σουτ του Ντέλετιτς στην κίνηση μέσα από την περιοχή, μετά από εξαιρετική σέντρα του Καλτσά, στέλνει τη μπάλα στα δίκτυα.

40′ Πρώτη αλλαγή στο ματς, Χαραλάμπους στη θέση του Καρασάουκς.

43′ Απευθείας εκτέλεση φάουλ του Καλτσά, μπλοκάρει ο τερματοφύλακας του Εθνικού.

44′ Νέα αλλαγή για τους γηπεδούχους, Μ. Ηλία εκτός, Κ. Ηλία εντός.

ΕΝΑΡΞΗ ΔΕΥΤΕΡΟΥ ΗΜΙΧΡΟΝΟΥ

46′ Τους αλλάζει όλους με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου ο Ηλίας Χαραλάμπους. Μπογκατίνοφ, Άδωνη, Δ. Χαραλάμπους, Ιωάννου, Ντόλεζαλ, Τολεμές, Κυπριανού, Ταράσοβς και Σαββίδης στο γήπεδο.

56′ Πρώτη αλλαγή και για την Ανόρθωση, Κορέια στη θέση του Αβραάμ.

58′ Εκτός ο Ντέλετιτς, εντός ο Ιωάννου.

67′ Διπλή αλλαγή για τους φιλοξενούμενους, Κουμπαρής και Παρούτης αντί των Αρτυματά και Καλτσά.

72′ ΓΚΟΛ 0-2 Μετά από σέντρα του Χατζημιτσή, ο Ρουσιάς έπιασε την κεφαλιά και έστειλε εκ νέου τη μπάλα στα δίκτυα του Εθνικού.

73′ Έξω ο Ρουσιάς, μέσα ο Διάκος.