aekaelanorthosisapoelapollonarisdoksaehtnikosomonoiaolympiakospaeekpafosSuper LeaguePremier LeagueSerie ALaLigaEuro 2020

Κυπριακό Πρωτάθλημα ΠοδοσφαίρουΑ' ΚΑΤΗΓΟΡΙΑΕθνικός – ΑΕΚ 0-0: Άφησε βαθμούς στο Δάσος και έ«Χ»ασε έδαφος...

Εθνικός – ΑΕΚ 0-0: Άφησε βαθμούς στο Δάσος και έ«Χ»ασε έδαφος (vid)

Δύο πολύτιμους βαθμούς στη «μάχη» του τίτλου άφησε στο Δασάκι η ΑΕΚ, η οποία εξήλθε ισόπαλη με 0-0, κόντρα στον Εθνικό, σε αναμέτρηση για τη 19η αγωνιστική του πρωταθλήματος. Κακή στο πρώτο ημίχρονο η ομάδα της Λάρνακας, δεν κατάφερε απειλήσει. Σπάταλη στο δεύτερο, αφού δεν κατάφερε να αξιοποιήσει τις ευκαιρίες που δημιούργησε.

Έβδομη φετινή ισοπαλία στο πρωτάθλημα για τους κιτρινοπράσινους (μαζί με την Πάφος FC περισσότερες από κάθε άλλη ομάδα). Έμεινε χωρίς νίκη για τέταρτο διαδοχικό ματς, αφού προηγήθηκαν οι δύο ισοπαλίες με την ΠΑΕΕΚ, για πρωτάθλημα και κύπελλο, και αυτή με την Ανόρθωση. Με 31 βαθμούς πλέον βαθμούς παραμένει στην τρίτη θέση, στο -4 Από τον Απόλλωνα και στο -3 από τον Άρη, που έχουν αγώνα λιγότερο. (*Η ΑΕΚ μηδενίστηκε στον αγώνα με τον Απόλλωνα). Επόμενος αντίπαλος η ΠΑΕΕΚ, την ερχόμενη Τετάρτη (2/2), για τον επαναληπτικό της Β’ φάσης του κυπέλλου στο Μακάρειο.

Άντεξε στην πίεση των φιλοξενουμένων ο μαχητικός Εθνικός και απέσπασε την ισοπαλία, βάζοντας τέλος στο αρνητικό σερί των πέντε διαδοχικών ηττών για το πρωτάθλημα. Με εννέα πλέον βαθμούς, παραμένει ουραγός, αλλά μείωσε στους οκτώ βαθμούς τη διαφορά από την «ασφαλή» ζώνη και τον Ολυμπιακό, που έχει 17 (με δύο ματς λιγότερα).Επόμενος αντίπαλος η Δόξα, την ερχόμενη Πέμπτη (3/2), για τον επαναληπτικό της Β’ φάσης του κυπέλλου στο Μακάρειο.

Με ενθουσιασμό μπήκε στην αναμέτρηση ο Εθνικό, ο οποίος προσπάθησε να «αιφνιδιάσει» την ΑΕΚ, δημιουργώντας την πρώτη τελική προσπάθεια μόλις στο 6’ με τον Μάζουρεκ . Σταδιακά οι φιλοξενούμενοι πήραν τον έλεγχο της αναμέτρησης, και έψαξαν για διαδρόμους προς την εστία του Χριστοδούλου. Αμύνθηκε καλά όμως η προσφυγική ομάδας, χωρίς να επιτρέψει στους κιτρινοπράσινους να απειλήσουν, πέραν της κεφαλιάς του Ρομό (25’), και προσπάθησε να «χτυπήσει» στις αντεπιθέσεις, χωρίς να καταφέρει κάτι ιδιαίτερο.

Στο δεύτερο ημίχρονο η ΑΕΚ ανέβασε ρυθμό, έκλεισε στα καρέ του τον Εθνικό και πίεσε για το γκολ της νίκης. Ήταν όμως σπάταλη, και δεν κατάφερε να αξιοποιήσει τις ευκαιρίες που της παρουσιάστηκαν, με καλύτερη αυτή του 65ου λεπτού, με τον Τρισκόφσκι από κοντά να είναι άστοχος. Η προσφυγική ομάδα από την άλλη, αμύνθηκε μαζικά, παλεύοντας με… νύχια και με δόντια να κρατήσει το μηδέν στην άμυνα. Κάτι που εν τέλει κατάφερε, αφού το 0-0 έμεινε μέχρι τέλους.

Εθνικός (Νταβίδ Μπαντία): Χριστοδούλου, Γκόρουπετς, Άδωνη, Χολ, Πηλέας, Κ.Ηλία, Χουντόμπιακ, Μάζουρεκ, Βοϊτκόφσκι (67′ Ιωάννου), Μ.Ηλία (67′ Ντόλεζαλ), Ντούρις.

ΑΕΚ (Νταβίδ Καταλά): Λεάλ, Τάντι (81′ Ντάρμπισαϊαρ), Τόμοβιτς, Μ. Γκονθάλεθ, Γκαρσία, Λέντες, Μάμας (63′ Λαμπόικο), Φαράζ, Ακοράν (63′ Εσπινόσα), Ρομό, Τρισκόφσκι.

Σκόρερ: – / –

Κίτρινες: Άδωνη, Χουντόμπιακ, Χολ, Μάζουρεκ / Γκαρσία (τρίτη)

ΕΝΑΡΞΗ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ

6′ Σουτ στην κίνηση από πλάγια θέση έκανε ο Μάζουρεκ, με δυσκολία ο Λεάλ σε κόρνερ.

– Ανέβασε ρυθμό η ΑΕΚ, πήρε τον έλεγχο.

18′ Κίτρινη κάρτα στον Άδωνη.

25′ Πρώτη ευκαιρία για την ΑΕΚ. Μετά από γύρισμα του Φαράζ από δεξιά, ο Ρομό πήρε την κεφαλιά. Πρόλαβε την τελευταία στιγμή ο Άδωνη και με κεφαλιά απομάκρυνε σε κόρνερ.

– Έχει τον έλεγχο αλλά δεν απειλεί η ΑΕΚ.

39′ Κίτρινη κάρτα στον Χουντόμπιακ.

– Ένα λεπτό ο έξτρα χρόνος.

– Μια τελική προσπάθεια για τον Εθνικό (μια στον στόχο), δύο για την ΑΕΚ (μια στον στόχο).

ΕΝΑΡΞΗ ΔΕΥΤΕΡΟΥ ΗΜΙΧΡΟΝΟΥ

50′ Πρώτη καλή στιγμή στο δεύτερο μέρος για την ΑΕΚ. Ο Τρισκόφσκι πάσαρε στον Ακοράν, αυτός έψαξε ξανά τον Σκοπιανό στο πίσω δοκάρι. Τον πρόλαβαν Γκόρουπετς και Άδωνη, κόρνερ για τους φιλοξενούμενους.

52′ Εκτός περιοχής, δυνατό σουτ στην κίνηση του Φαράζ. Έδιωξε σε κόρνερ δύσκολα ο Χριστοδούλου.

54′ Νέο σουτ του Φαράζ, άουτ.

59′ Κίτρινη κάρτα στον Χολ.

63′ Διπλή αλλαγή για την ΑΕΚ. Εκτός οι Ακοράν και Μάμας, εντός οι Εσπινόσα και Λαμπόικο. Ντεμπούτο για τον Πολωνό.

65′ Απίστευτη χαμένη ευκαιρία για την ΑΕΚ, με τον Τρισκόφσκι να αστοχεί από πολύ κοντινή απόσταση. Μετά από σέντρα που έγινε από δεξιά, ο Χριστοδούλου έχασε τη φάση, στο πίσω δοκάρι ο Σκοπιανός δεν κατάφερε να δώσεισ την μπάλα πορεία προς τα δίκτυα, την έστειλε έξω.

67′ Διπλή αλλαγή και για τον Εθνικό. Ντόλεζαλ αντί Μ. Ηλία και Ιωάννου αντί Βοϊτσκόφσκι.

73′ Συρτό σουτ του Εσπινόσα, μάζεψε ο Χριστοδούλου.

81′ Ντάρμπισαϊαρ στη θέση του Τάντι.

83′ Κίτρινη κάρτα στον Γκαρσία. Είναι η τρίτη και χάνει ένα από τα δύο επόμενα ματς της ΑΕΚ (Άρη ή ΑΠΟΕΛ).

89′ Κεφαλιά του Ντάρμπισαϊαρ, έφυγε έξω.

90+2′ Κίτρινη κάρτα στον Μάζουρεκ.