aekaelanorthosisapoelapollonarisdoksaehtnikosomonoiaolympiakospaeekpafosSuper LeaguePremier LeagueSerie ALaLigaEuro 2020

Α' ΚΑΤΗΓΟΡΙΑΕΘΝΙΚΟΣ ΑΧΝΑΣΖΑΚ-ΜΠΑΜ του Εθνικού βύθισε σε μπελάδες τη Νέα Σαλαμίνα (vid)

ΖΑΚ-ΜΠΑΜ του Εθνικού βύθισε σε μπελάδες τη Νέα Σαλαμίνα (vid)

ZακΜΠΑΜ του Εθνικού που επικράτησε με σκορ 2-0 της Νέας Σαλαμίνα με γκολ των Ζακπά και Ουαλί. Υπερπολύτιμο τρίποντο για τους φιλοξενούμενους που μπήκαν για τα καλά στο κόλπο της παραμονής και… βύθισαν σε μπελάδες την ομάδα του Σάββα Δαμιανού.

Δεύτερη σερί νίκη σε αγώνες πρωταθλήματος, για την ομάδα του Ηλία Χαραλάμπους και μόλις τρίτη φετινή εκτός έδρας. Ανέβηκε έτσι στους 28 βαθμούς και… σκαρφάλωσε στην 11η θέση αφήνοντας πίσω Ερμή και ΕΝΠ, ενώ μείωσε στο -4 από τη Νέα Σαλαμίνα και την ασφαλή ζώνη.

Την πέμπτη της ήττα στα τελευταία εφτά παιχνίδια πρωταθλήματος γνώρισε η Νέα Σαλαμίνα, και την 14η φετινή. Δεν μπόρεσε να δώσει συνέχεια στα θετικά αποτελέσματα μετά την νίκη της με ανατροπή επί του Ερμή, και πλέον βρίσκεται μόλις στο +4 από την επικίνδυνη ζώνη, ενώ ΕΝΠ και Ερμής που αγωνίζονται αύριο έχουν την ευκαιρία να μειώσουν ακόμα περισσότερο. Στους 32 βαθμούς παρέμειναν οι ερυθρόλευκοι και την 10η θέση.

Πιο ορεξάτος μπήκε ο Εθνικός στο ξεκίνημα του αγώνα. Οι φιλοξενούμενοι ήταν πιο επιθετικοί και είχαν την πρώτη τελική προσπάθεια στο ματς (6’), με τον Μάιντεβας, το σουτ του οποίου μπλόκαρε ο Βεσελόφσκι. Από το 15’ και έπειτα η Νέα Σαλαμίνα ισορρόπησε το παιχνίδι και προσπάθησε και η ίδια να φανεί απειλητική. Το κατάφερε στο 17’, με καλή απευθείας εκτέλεση φάουλ του Νικολάου, η μπάλα κόντραρε και κατέληξε σε κόρνερ. Στη συνέχεια οι ερυθρόλευκοι ανέλαβαν για τα καλά την πρωτοβουλία, χάνοντας δύο πολύ καλές ευκαιρίες με Τσουκαλά και Καμισόκο. Αρχικά στο 25’ μετά από φάση διαρκείας στην περιοχή του Εθνικού, η μπάλα κατέληξε στον ελλαδίτη ποδοσφαιριστή, ο οποίος από καλή θέση έστειλε την μπάλα εκεί που βρισκόταν ο Μπογκατίνοφ. Στο 36’ μετά μια ακόμα εκτέλεση φάουλ του Νικολάου, ο τερματοφύλακας των φιλοξενουμένων απόκρουσε ασταθώς, ο Καμισόκο πήρε το ριμπάουντ, ωστόσο από πολύ κοντά και προ κενής εστίας κατάφερε να αστοχήσει, στέλνοντας τη μπάλα άουτ. Ένα λεπτό πριν την ολοκλήρωση του 45λεπτου ο Ζάκπα με πανέμορφο δυνατό πλασέ, από την γωνία της μεγάλης περιοχής, νίκησε τον Βεσελόφσκι και έδωσε το προβάδισμα στην ομάδα του με 1-0, σκορ που έμεινε μέχρι και την ολοκλήρωση του πρώτου μέρους.

Στο δεύτερο ημίχρονο η Νέα Σαλαμίνα μπήκε με διάθεση να πιέσει και να ψάξει το γκολ της ισοφάρισης. Είχε την κατοχή της μπάλας ωστόσο ο Εθνικός ήταν και πάλι αυτός που έφτασε πολύ κοντά στο γκολ. Στο 52’ ο Ουαλί με ατομική ενέργεια έκανε το σουτ από το ύψος της μεγάλης περιοχής, που σταμάτησε όμως στο δοκάρι. Στο 61’ με τον Ντανίλο οι γηπεδούχοι απάντησαν στην ευκαιρία τους Γάλλου, με την κεφαλιά του ερυθρόλευκου επιθετικού από καλή θέση να φεύγει ψηλά άουτ. Δύο λεπτά αργότερα (63’) οι ποδοσφαιριστές τους Ηλία Χαραλάμπους προειδοποίησαν με τον Χουντόμπιακ να στέλνει την μπάλα πάνω από τα δοκάρια του Βεσελόφσκι από το σημείο του πέναλτι, μετά από πολύ ωραία ατομική ενέργεια και γύρισμα του Μ.Ηλία. Στο 68’ ο Εθνικός διπλασίασε τα τέρματα του με τον Ουαλί να κάνει μια ακόμα ατομική ενέργεια. Σε αντεπίθεση και ενώ είχε επιλογές για να δώσει την πάσα, προτίμησε να τελειώσει μόνος του την φάση και δικαιώθηκε. Το σουτ του κόντραρε στον Χριστοφόρου και κρέμασε τον τερματοφύλακα της Νέας Σαλαμίνας. Οι γηπεδούχοι έκτοτε προσπάθησαν να μειώσουν στο σκορ και να μπουν ξανά στο παιχνίδι, τόσο με τον Ντανίλο στο 78’ όσο και με τον Βαρέλα στο 89’, αμφότερους να μην μπορούν να το πετύχουν. Το 2-0 που διαμορφώθηκε στο 68’ έμεινε μέχρι το τέλος και ο Εθνικός έφτασε σε σπουδαία νίκη.

Νέα Σαλαμίνα (Σάββας Δαμιανού): Βεσελόφσκι, Σεργίου, Καμισόκο, Χριστοφόρου, Νικολάου (46′ Μπρένο), Τσουκαλάς, Ανδρέου (41′ Κονφέ), Μουστιβάρ (46′ Βάγκνερ), Ντουβεντρού (46′ Βαρέλα), Οσέι (73′ Σιαθάς), Ντανίλο.

Εθνικός (Ηλίας Χαραλάμπους): Μπογκαντίνοφ, Κυπριανού, Ταράσοφς, Ντεϊβίσον, Γκόρουμπετς, Κ.Ηλία (90′ Μιγκελίτο), Ντόλεζαλ (70′ Παπαγεωργίου), Χουντόμπιακ, Ουαλί (90′ Χριστοφή), Ζάκπα, Μάιντεβατς (60′ Μ.Ηλία).

Σκόρερ: – / Ζάκπα 44′, Ουαλί 68′

Κίτρινες: Χριστοφόρου / Ντόλεζαλ, Ταράσοφς

Κόκκινες: – / –

Στάδιο: «N. PAPAS GROUP – Αμμόχωστος Επιστροφή».

Διαιτητής: Νικολάου Γιώργος.

Α’ Βοηθός: Μαρίνου Μιχάλης.

Β’ Βοηθός: Ευαγόρου Ευαγόρας.

4ος: Φωτίου Κωνσταντίνος.

VAR: Θεουλή Χρυσοβαλάντης.

AVAR: Δημητριάδης Μάριος.

Παρατηρητής Διαιτησίας: Αργυρού Μιχάλης.

TO LIVE ΤΗΣ ΑΝΑΜΕΤΡΗΣΗΣ

ΕΝΑΡΞΗ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ

3′ Πρώτη καλή στιγμή για τον Εθνικό, ο Καμισόκο πρόλαβε και απομάκρυνε πριν ο Μάιντεβατς γίνει επικίνδυνος.

6′ Σουτ του Μάιντεβατς από το ύψος της περιοχής, σταθερά ο Βεσελόφσκι.

17′ Καλή απευθείας εκτέλεση φάουλ του Νικουλάου, κόντραρε η μπάλα και κατέληξε σε κόρνερ.

22′ Πρώτη κίτρινη κάρτα στον αγώνα, στον Ντόλεζαλ.

25′ Πολύ καλή ευκαιρία για τη Νέα Σαλαμίνα, μετά από φάουλ και φάση διαρκείας, η μπάλα κατέληξε στον Τσουκαλά που έκανε το σουτ από καλή θέση. Μάζεψε ο Μπογκατίνοφ.

31′ Δυνατό σουτ του Ντόλεζαλ από το ύψος του πέναλτι, πάνω από τα δοκάρια.

33′ Σέντρα του Νικολάου, απομακρύνει με τις γροθιές ο Μπογκατίνοφ πριν ο Ντανίλο στείλει την μπάλα στα δίκτυα.

35′ Φάουλ σε καλό σημείο για τη Νέα Σαλαμίνα. Το έκανε ο Ταράσοφς στον Οσέι, δέχτηκε την κίτρινη κάρτα.

36′ Τεράστια χαμένη ευκαιρία για τους γηπεδούχους. Εκτέλεσε το φάουλ ο Νικολάου και απόκρουσε ο Μπογκατίνοφ. Ο Καμισόκο πήρε το ριμπάουντ και προ κενής εστίας, από πολύ κοντά αστόχησε, έστειλε την μπάλα αουτ.

41′ Αναγκαστική αλλαγή για τη Νέα Σαλαμίνα, Κονφέ στη θέση του Ανδρέου.

44′ ΓΚΟΛ Ανοίγει το σκορ ο Ζάκπα για τον Εθνικό. Εντυπωσιακό γκολ, από την γωνία της περιοχής, με δυνατό πλασέ έστειλε τη μπάλα στα δίκτυα.

45+1′ Κίτρινη κάρτα στον Χριστοφόρου.

ΕΝΑΡΞΗ ΔΕΥΤΕΡΟΥ ΗΜΙΧΡΟΝΟΥ

46′ Τριπλή αλλαγή για τη Νέα Σαλαμίνα. Βάγκνερ, Βαρέλα και Μπρένο αντί των Μουστιβάρ, Ντουβεντρού και Νικολάου.

52′ Πολύ μεγάλη ευκαιρία για τον Εθνικό, με τον Ουαλί να κάνει το σουτ από το ύψος της περιοχής και να στέλνει την μπάλα στο δοκάρι.

60′ Αλλαγή για τον Εθνικό, ο Μ.Ηλία παίρνει τη θέση του Μάιντεβατς.

61′ Κεφαλιά του Ντανίλο από καλό σημείο και μετά από σέντρα του Σεργίου, ψηλά έξω η μπάλα.

63′ Μεγάλη ευκαιρία χαμένη για τον Εθνικό. Ο Μ.Ηλία έκανε την ατομική ενέργεια και γύρισε στον Χουντόμπιακ, ο οποίος από το σημείο του πέναλτι έστειλε την μπάλα πολύ πάνω από τα δοκάρια του Βεσελόφσκι.

68′ ΓΚΟΛ Προβάδισμα δύο γκολ για τον Εθνικό με τον Ουαλί. Οι φιλοξενούμενοι έφυγαν στην αντεπίθεση, με τον Γάλλο να έχει επιλογές για να δώσει την πάσα. Το πήρε πάνω του και τελείωσε μόνος του την φάση, με σουτ λίγο έξω από την περιοχή, κόντραρε στον Χριστοφόρου η μπάλα και κρέμασε τον Βεσελόφσκι.

70′ Παπαγεωργίου στη θέση του Ντόλεζαλ.

73′ Σιαθάς αντί του Οσέι, πέμπτη και τελευταία αλλαγή για τη Νέα Σαλαμίνα.

78′ Μεγάλη χαμένη ευκαιρία για τη Νέα Σαλαμίνα, με κοντινή κεφαλιά του Ντανίλο να φεύγει άουτ.

83′ Νέα κοντινή κεφαλιά του Χριστοφόρου, έβγαλε ο Μπογκατίνοφ, ενώ κέρδισε και το φάουλ στη συνέχεια από τον Βαρέλα.

89′ Πολύ καλή στιγμή για τη Νέα Σαλαμίνα, ο Μπογκατίνοφ έβγαλε σε κόρνερ το σουτ του Βαρέλα από πλάγια θέση.

90′ Διπλή αλλαγή για τον Εθνικό, Μιγκελίτο αντί Κ.Ηλία και Χριστοφή αντί Ουαλί.