Α' ΚΑΤΗΓΟΡΙΑΕΘΝΙΚΟΣ ΑΧΝΑΣΟ Ντανίλο πήρε την μπουκιά από το στόμα του Εθνικού (vid)

Ο Ντανίλο πήρε την μπουκιά από το στόμα του Εθνικού (vid)

Ο Εθνικός βρέθηκε μια ανάσα από το να πετύχει δεύτερη σερί νίκη για πρώτη φορά στο πρωτάθλημα, όμως ο Ντανίλο του πήρε την μπουκιά από το στόμα και τον άφησε στο βυθό της βαθμολογίας. Εθνικός και Νέα Σαλαμίνα αναδείχθηκαν ισόπαλοι 1-1 στο Δασάκι για την 22η αγωνιστική του πρωταθλήματος σ’ ένα παιχνίδι που για μία ώρα διεκδικούσε το χρυσό βατόμουρο του χειρότερου της χρονιάς, όμως στο τελευταίο μισάωρο επεφύλαξε συγκινήσεις. Στην 7η θέση με 25 βαθμούς η Νέα Σαλαμίνα, τελευταίος ο Εθνικός με 16 βαθμούς.

To ματς

Κακός ρυθμός, με πολλά φάουλ και χωρίς κλασική ευκαιρία ήταν το σκηνικό της αναμέτρησης για 63′. Ο Βεσελόφσκι απέκρουσε το σουτ του Χουντόμπιακ και κάπου εκεί ο αγώνας άρχισε να γυρίζει ο διακόπτης του θεάματος.

Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με εκτέλεση πέναλτι του Χουντόμπιακ στο 74’, μετά από χέρι του Χριστοφόρου, όμως η απερίσκεπτη ενέργεια του Σάβιτς στο 81’ άλλαξε τις ισορροπίες και ενδεχομένως να στέρησε από την ομάδα του δύο πολύτιμους βαθμούς. Ο αμυντικός του Εθνικού έκανε «δολοφονικό» φάουλ στον Σεργίου και αποβλήθηκε ορθά με απευθείας κόκκινη από το διαιτητή Χρυσοβαλάντη Θεουλή. Η Νέα Σαλαμίνα εκμεταλλεύτηκε το αριθμητικό της πλεονέκτημα και με κεφαλιά του Ντανίλο στο 88’ ισοφάρισε σε 1-1.

Εθνικός (Ηλίας Χαραλάμπους): Μπογκατίνοφ, Περατικός, Ντεϊβίσον, Σάβιτς, Χριστοφή, Χουντόμπιακ, Γκόρουμπετς, Παπαγεωργίου (83′ Ταράσοβς), Ουαλί (90+1′ Ντόλεζαλ), Ζάκπα, Μάιντεβατς (69′ Μ. Ηλία).

Νέα Σαλαμίνα (Σάββας Δαμιανού): Βεσελόφσκι, Χριστοφόρου, Καμισόκο, Τσουκαλάς, Σεργίου (86′ Κρεάν), Σανκό (64′ Ντουβεντρού), Κονφέ, Μπρένο (86′ Νικολάου), Οσέι (64′ Βαρέλα), Ντανίλο, Βάγκνερ.

Σκόρερ: Χουντόμπιακ (πεν) 74′ / Ντανίλο 88′.

Κίτρινες: Χριστοφή / Μπρένο, Ντανίλο, Κονφέ, Σανκό.

AVAR: Λαζάρου Ιωάννης.

Παρατηρητής Διαιτησίας: Αργυρού Μιχάλης.

Έναρξη αγώνα.

6′ Σουτ του Χριστοφή η μπάλα κτύπησε σε σώμα αμυντικού.

15′ Χωρίς τη μεγάλη φάση μέχρι στιγμής στο παιχνίδι.

23′ Κακό κοντρόλ του Μάιντεβατς, ο Βεσελόφσκι μάζεψε την μπάλα.

31′ Εκτέλεση φάουλ του Μπρένο ο Βεσελόφσκι απέκρουσε.

45′ Σουτ του Οσέι η μπάλα έξω.

ΤΕΛΟΣ ΠΡΩΤΟΥ ΗΜΙΧΡΟΝΟΥ.

ΕΝΑΡΞΗ ΔΕΥΤΕΡΟΥ ΗΜΙΧΡΟΝΟΥ.

58′ Κακό παιχνίδι, χωρίς φάσεις, με πολλά φάουλ και χωρίς ρυθμό.

63′ Πρώτη καλή ευκαιρία στο παιχνίδι, σουτ του Χουντόμπιακ ο Βεσελόφσκι απέκρουσε δύσκολα σε κόρνερ.

70′ Πέναλτι για τον Εθνικό, μετά από γύρισμα του Ουαλί η μπάλα κτύπησε στο ανοικτό χέρι του Χριστοφόρου. Καταλογίστηκε με καθυστέρηση η παράβαση από τον Χρυσοβαλάντη Θεουλή.

73′ Έγινε έλεγχος VAR για αρκετά λεπτά και δίνεται το πέναλτι.

74′ ΓΚΟΛ για τον Εθνικό, σκοράρει από τα ένδεκα βήματα ο Χουντόμπιακ.

77′ Καλή κομπίνα σε εκτέλεση φάουλ από τους παίκτες του Εθνικού, σουτ του Χριστοφή έξω.

81′ Απευθείας κόκκινη στον Σάβιτς για “δολοφονικό” τάκλιν στον Σεργίου. Ορθή η απόφαση του διαιτητή.

88′ ΓΚΟΛ για τη Νέα Σαλαμίνα με σκόρερ τον Ντανίλο. Με κεφαλιά ο εοιθετικός των ερυθρόλευκων νίκησε τον Βεσελόφσκι και ισοφάρισε σε 1-1 με το όγδοη τέρμα του στη σεζόν.