aekaelanorthosisapoelapollonarisdoksaehtnikosomonoiaolympiakospaeekpafosSuper LeaguePremier LeagueSerie ALaLigaEuro 2020

Α' ΚΑΤΗΓΟΡΙΑΕΘΝΙΚΟΣ ΑΧΝΑΣΟ Ηλία έσωσε τον Εθνικό και έριξε τον Ερμή στη Β’ κατηγορία

Ο Ηλία έσωσε τον Εθνικό και έριξε τον Ερμή στη Β’ κατηγορία

Και μαθηματικά σώθηκε ο Εθνικός μετά τη νίκη του με 2-0 επί του Ερμή, που υποβιβάστηκε οριστικά, για τη δωδέκατη αγωνιστική της Β’ φάσης του πρωταθλήματος. Ο Μ. Ηλία που πέρασε ως αλλαγή στο 46’ σκόραρε δις (61’ και 66’), έσωσε την προσφυγική ομάδα και έριξε τους φτεροπόδαρους στη Β’ κατηγορία.

Ο Εθνικός αν και έμεινε νωρίς (37’) με δέκα ποδοσφαιριστές λόγω αποβολής του Μαΐντεβατς με δεύτερη κίτρινη κάρτα, ήταν καλύτερος από τον αντίπαλο του και έφτασε δίκαια στη νίκη που ισούται με παραμονή. Η προσφυγική ομάδα ανέβηκε στους 46 βαθμούς, στην ένατη θέση και στο +6 από τη ζώνη του υποβιβασμού, υπερτερεί ωστόσο της Νέας Σαλαμίνας στην ισοβαθμία, λόγω των μεταξύ τους ματς.

Οριστικά στη δεύτερη κατηγορία ο Ερμής, που δεν κατάφερε να αξιοποιήσει το υπέρ του αριθμητικό πλεονέκτημα. Ήταν κατώτερος των περιστάσεων, απείλησε ελάχιστα και ως αποτέλεσμα γνώρισε την οδυνηρή ήττα που τον αφήνει στο -7 από τη Δόξα και την «ασφαλή ζώνη», δύο αγωνιστικές πριν το τέλος.

Την… σκιά τους φοβόντουσαν στο ξεκίνημα της αναμέτρησης οι δύο ομάδας. Εθνικός και Ερμής έριξαν περισσότερο βάρος στα μετόπισθεν δημιουργώντας ελάχιστα. Ο Φιρινίδης σε δύο περιπτώσεις (16’ και 22’) δήλωσε παρών, αποτρέποντας το γκολ σε βάρος της ομάδας του. Αρχικά το διαγώνιο σουτ από αριστερά του Ουαλί και στην συνέχεια την κεφαλιά του Περατικού μετά από εκτέλεση κόρνερ του Μιγκελίτο. Στο 37’ ο Μαΐντεβατς αποβλήθηκε με δεύτερη κίτρινη κάρτα (την πρώτη είχε δει στο 29’), αφήνοντας την ομάδα του με δέκα παίκτες. Ο Ερμής ωστόσο δεν κατάφερε να αξιοποιήσει το αριθμητικό του πλεονέκτημα. Αντιθέτως, ο Εθνικός ήταν αυτός που έχασε τη μεγάλη ευκαιρία στο 43’, όταν το σουτ του Ουαλί από πλάγια θέση στην περιοχή κόντραρε στον Κυριακίδη, κτύπησε στο δοκάρι και κατέληξε σε κόρνερ.

Με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου ο Ηλίας Χαραλάμπους έκανε την κίνηση… ματ. Πέρασε στον αγώνα τον Μάριο Ηλία στη θέση του Ουαλί. Δεκαπέντε λεπτά (61’) αργότερα ο Κύπριος επιθετικός πήρε το «όπλο» του και εκτέλεσε τους φτεροπόδαρους. Έκλεψε μετά από λάθος γύρισμα με το κεφάλι του Γαβριήλ, πέρασε και τον Φιρινίδη και σε κενή εστία πλάσαρε εύστοχα. Πέντε λεπτά αργότερα (66’) έδωσε στον Ερμή την χαριστική βολή, με πολύ όμορφο σουτ στην κίνηση. Ο Ερμής αν και με παίκτη περισσότερο για το μεγαλύτερο διάστημα του ματς δεν κατάφερε σε καμία περίπτωση να βάλει δύσκολα στην προσφυγική ομάδα, που με σχετική άνεση κράτησε το υπέρ της αποτέλεσμα και την παραμονή.

Εθνικός (Ηλίας Χαραλάμπους): Μπογκατίνοφ, Ταράσοβς, Περατικός, Μιγκελίτο, Ντόλεζαλ (85′ Κ. Ηλία), Χουντόμπιακ, Γκόρουπετς, Χριστοφή, Ουαλί (46′ Μ. Ηλία), Ζάκπα (81′ Κοστόφσκι), Μαΐντεβατς.

Ερμής (Δημήτρης Δασκαλάκης): Φιρινίδης, Καραγκούνης (65′ Κύπρου), Γαβριήλ, Παντελή, Ντίας, Φόλπρεχτ (78′ Καϊσερλίδης), Σιντιμπέ, Κυριακίδης (46′ Βάλμπορτ), Γεωργίου (65′ Γκάταριτς), Μείρα (73′ Παπαθανασίου), Ρουσιάς.

Σκόρερ: Μ. Ηλία 61′, 66′ / –

Κίτρινες: Ζάκπα, Μ. Ηλία, Μπογκατίνοφ / Σιντιμπέ, Βάλμπορτ

Κόκκινες: Μαΐντεβατς (2η κίτρινη) 37′ / –

Στάδιο: Εθνικού Άχνας.

Διαιτητής: Αζεβέδο Μαλέιρο Έλντερ Μιγκέλ (Πορτογαλία).

ΕΝΑΡΞΗ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ

16′ Σουτ του Ουαλί από αριστερά στην περιοχή, έδιωξε σε κόρνερ ο Φιρινίδης.

22′ Κεφαλιά του Περατικού, μετά από εκτέλεση κόρνερ του Μιγκελίτο, απομάκρυνε ξανά ο τερματοφύλακας του Ερμή.

29′ Κίτρινη κάρτα στον Μαΐντεβατς.

35′ Κίτρινη κάρτα και στον Ζάκπα.

37′ Χτύπημα με το χέρι του Μαΐντεβατς στο πρόσωπο του Παντελή και δεύτερη κίτρινη κάρτα για τον ποδοσφαιριστή του Εθνικού. Με δέκα παίκτες η προσφυγική ομάδα.

43′ Σουτ του Ουαλί από διαγώνια θέση στην περιοχή, ο Κυριακίδης έβαλε την κόντρα, με την μπάλα να καταληγει στο δοκάρι και κόρνερ.

ΤΕΛΟΣ ΤΟΥ ΠΡΩΤΟΥ ΗΜΙΧΡΟΝΟΥ

ΕΝΑΡΞΗ ΔΕΥΕΡΟΥ ΗΜΙΧΡΟΝΟΥ

46′ Μ. Ηλία στη θέση του Ουαλί.

46′ Αλλαγή και για τον Ερμή, Βάλμπορτ αντί Κυριακίδη.

51′ Κίτρινη κάρτα και στον Σιντιμπέ.

52′ Κεφαλιά – πάσα του Ταράσοβς, μετά από εκτέλεση φάουλ του Μιγκελίτο, σε πλεονεκτική θέση ο Περατικός και αυτός με κεφαλιά έστειλε την μπάλα πάνω από τα δοκάρια.

61′ ΓΚΟΛ 1-0 Ανοίγει το σκορ ο Εθνικός με τον Μ. Ηλία. Λάθος πάσα με το κεφάλι προς τα πίσω του Γαβριήλ, έκλεψε ο Κύπριος επιθετικός, πέρασε τον Φιρινίδη και σε κενή εστία πλάσαρε εύστοχα.

62′ Κίτρινη κάρτα στον Μ. Ηλία για τους πανηγυρισμούς.

65′ Διπλή αλλαγή για τον Ερμή, Γκάταριτς αντί Γεωργίου και Κύπρου αντί Καραγκούνη.

66′ ΓΚΟΛ 2-0 Και δεύτερο προσωπικό γκολ του Μ. Ηλία. Με πολύ όμορφο σουτ στην κίνηση, εκτελεί τον Φιρινίδη.

71′ Κίτρινη ο Βάλμπορτ για φάουλ στον Περατικό.

73′ Παπαθανασίου στη θέση του Μέιρα.

78′ Καϊσερλίδης αντί Φόλμπρεχτ.

81′ Κοστόφσκι στη θέση του Ζάκπα.

84′ Κάρτα στον Μπογκατίνοφ για καθυστερήσεις.

84′ Σουτ του Μ. Ηλία από δύσκολη θέση στην περιοχή, άουτ.

85′ Κ. Ηλία εντός, Ντόλεζαλ εκτός.