Α' ΚΑΤΗΓΟΡΙΑΕΘΝΙΚΟΣ ΑΧΝΑΣΕθνικός – Πάφος FC 0-2: Του έκοψε τη φόρα και «βλέπει» κορυφή (vid)

Εθνικός – Πάφος FC 0-2: Του έκοψε τη φόρα και «βλέπει» κορυφή (vid)

Τέλος στο νικηφόρο σερί του Εθνικού έβαλε η Πάφος FC, η οποία πέρασε νικηφόρα από το Δασάκι για την έβδομη αγωνιστική της Β’ φάσης του πρωταθλήματος, με σκορ 2-0 και χάρις σε γκολ των Μπεριγκό (54’) και Τόρες (90’). Την πρώτη ήττα μετά από πέντε συνεχόμενες νίκες γνώρισε η προσφυγική ομάδα, η οποία έμεινε στην ένατη θέση με 37 βαθμούς.

Αντίθετα, τρίτη σερί νίκη πέτυχε η παφιακή ομάδα και μόλις δεύτερη εκτός έδρας στο πρωτάθλημα. Ανέβηκε στους 45 βαθμούς και μείωσε τη διαφορά στο -1 από την κορυφή του Β’ γκρουπ, στην οποία βρίσκεται ο ΑΠΟΕΛ.

Καλύτερη ήταν η Πάφος FC στο πρώτο ημίχρονο με αντίπαλο τον Εθνικό Άχνας. Οι φιλοξενούμενοι ήταν πιο απειλητικοί και δημιούργησαν περισσότερες ευκαιρίες. Θα μπορούσαν να είχαν προηγηθεί αν ήταν πιο εύστοχοι στο τελείωμα των φάσεων. Ο Μπογκατίνοφ είπε όχι σε τρεις περιπτώσεις σε Μέρφι (6’), Πάνιτς (10’) και Σάιθ (27’). Η προσφυγική ομάδα από την πλευρά της προσπάθησε να χτυπήσει κυρίως στις αντεπιθέσεις, ενώ καλύτερη φάση της ήταν η κεφαλιά του Ζάκπα στο 23’ μετά από εκτέλεση κόρνερ του Χριστοφή. Στο 38΄ο Μάριος Ηλία πέρασε ως αλλαγή στη θέση του τραυματία Μάιντεβατς, με τις πρώτες εκτιμήσεις να κάνουν λόγο για τράβηγμα.

Προβάδισμα με το… καλημέρα στο δεύτερο ημίχρονο πήρε η Πάφος FC χάρις σε γκολ του Μπεριγκό στο 54’. Ο Πάντσεον έκανε το σουτ που κόντραρε, πήγε στον Βαλακάρι η μπάλα αλλά δεν μπόρεσε. Ευνοήθηκε από τις κόντρες ο Μπεριγκό που έκανε το κοντρόλ και σε κενή εστία έστειλε την μπάλα στα δίκτυα. Οι γηπεδούχοι προσπάθησαν να πάρουν μέτρα στο γήπεδο αλλά δεν τα κατάφεραν. Οι ποδοσφαιριστές του Στιβ Κωνσταντινίδη έλεγξαν όμως τον αγώνα σε όλη τη διάρκεια του χωρίς να απειληθούν. Αντίθετα μάλιστα στο 90’ κατάφεραν να πάρουν προβάδισμα δύο γκολ και να τελειώσουν και τυπικά τον αγώνα. Μετά από τραγικό λάθος του Μπογκατίνοφ, ο οποίος στην προσπάθεια του να απομακρύνει «σημάδεψε» το κεφάλι του Τόρες, που διαμόρφωσε το τελικό 0-2.

Εθνικός (Ηλίας Χαραλάμπους): Μπογκατίνοφ, Γκόρουπετς (82′ Κυπριανου), Ταράσοφς, Ντεϊβίσον (82′ Κουμή), Χριστοφή, Περατικός, Χουντόμπιακ, Χριστοφή, Παπαγεωργίου (55′ Μιγκελίτο), Ζάκπα, Ουαλί (55′ Κ.Ηλία), Μάιντεβατς (38′ Μ. Ηλία).

Πάφος FC (Στιβ Κωνσταντινίδης): Ρούτκο, Σάιθ, Αραγιούρι (90+2΄Αντωνίου), Κβίντα, Αουρέλιο (90+2′ Σπόντας), Φουρ (90+2′ Κούζικ), Πάνιτς, Πάντσεον, Βαλακάρι (87′ Καμπράλ), Μέρφι (77′ Τόρες), Μπεριγκό.

Σκόρερ: – / Μπεριγκό 54′, Τόρες 90′

Κίτρινες: Κ.Ηλία / Σάιθ, Αραγιούρι, Πάνιτς, Κβίντα, Βαλακάρι.

AVAR: Νεοκλέους Νικόλας.

Παρατηρητής Διαιτησίας: Γερασίμου Παναγιώτης.

Έναρξη αγώνα.

5′ Ωραία κίνηση του Παπαγεωργίου και σέντρα από αριστερά ο Κβίντα προ του Μάιντεβατς έδιωξε σε κόρνερ.

6′ Λάθος του Μπογκατίνοφ πάσαρε άθελά του στον Μέρφι, ο οποίος προσπάθησε να σκοράρει με μακρινό σουτ, όμως ο τερματοφύλακας του Εθνικό απέκρουσε.

10′ Στο γήπεδο βρίσκεται ο προπονητής της εθνικής Κύπρου, Νίκος Κωστένογλου.

10′ Μετά από εκτέλεση φάουλ του Βαλακάρι, ο Πάνιτς έκανε την προβολή και ο Μπογκατίνοφ απέκρουσε σε κόρνερ.

11′ Κίτρινη στον Σάιθ για φάουλ στον Μάιντεβατς.

23′ Κεφαλιά του Ζάκπα μετά από εκτέλεση κόρνερ του Χριστοφή, μπλόκαρε ο Ρούτκο.

27′ Φάση διαρκείας για την Πάφο FC. Ο Αουρέλιο από κοντά και αμαρκάριστος δεν μπόρεσε να δώσει στην μπάλα πορεία προς τα δίκτυα. Στην εξέλιξη της φάσης, αυτή κατέληξε στον Σάιθ που έκανε το σουτ, κόντραρε στον Χριστοφή και μάζεψε ο Μπογκατίνοφ.

27′ Κίτρινη στον Αραγιούρι για φάουλ στον Παπαγεωργίου.

33′ Σουτ του Αουρέλιο από δύσκολη θέση, πέρασε έξω.

37′ Πρόβλημα τραυματισμού αντιμετωπίζει ο Μάιντεβατς, δεν μπορεί να συνεχίσει. Για τράβηγμα κάνουν λόγο οι πρώτες εκτιμήσεις.

38′ Σουτ του Μπεριγκό πέρασε πολύ πάνω από τα δοκάρια.

38′ Αναγκαστική αλλαγή για τους γηπεδούχους, Μ. Ηλία στη θέση του Μάιντεβατς.

45+1′ Επικίνδυνο γύρισμα του Μέρφι, δεν μπόρεσαν Μπεριγκό και Βαλακάρι να μπούν στην πορεία της μπάλας.

45+2′ Κεφαλιά του Μπεριγκό μετά από σέντρα του Πάντσεον, πάνω από την εστία του Μπογκατίνοφ.

Τέλος πρώτου ημιχρόνου.

Έναρξη δευτέρου ημιχρόνου.

54′ ΓΚΟΛ Ανοίγει το σκορ η Πάφος με τον Μπεριγκό. Το σουτ του Πάντσεον κόντραρε, πήγε στον Βαλακάρι η μπάλα που δεν μπόρεσε. Ευνοήθηκε από τις κόντρες ο Μπεριγκό που έκανε το κοντρόλ και σε κενή εστία έστειλε την μπάλα στα δίκτυα.

55′ Διπλή αλλαγή για τον Εθνικό. Παπαγεωργίου και Ουαλί εκτός, στο γήπεδο Μιγκελίτο και Κ.Ηλία.

60′ Κάρτα στον Πάνιτς για φάουλ στον Κ.Ηλία.

61′ Σουτ του Ζάκπα, κόντραρε και έφυγε σε κόρνερ.

62′ Κίτρινη και στον Κ.Ηλία για φάουλ στον Πάνιτς.

69′ Εξαιρετική ατομική ενέργεια του Μέρφι, μπήκε στην περιοχή και έκανε το σουτ, απόκρουσε ο Μπογκατίνοφ.

76′ Κίτρινη στον Κβίντα για φάουλ στον Ζάκπα.

77′ Αλλαγή για την Πάφο FC, Τόρες στη θέση του Μέρφι.

80′ Κίτρινη και στον Βαλακάρι, πέμπτη για ποδοσφαιριστή της παφιακής ομάδας.

81′ Άλλαξαν ωραία την μπάλα Βαλακάρι και Μπεριγκό, ο Γάλλος γύρισε στον Πάνιτς, το σουτ του οποίου έδιωξε σε κόρνερ ο Μπογκατίνοφ.

82′ Νέα διπλή αλλαγή για τον Εθνικό, Κουμή και Κυπριανού παιρνούν στις θέσεις των Ντεϊβίσον και Γκόρουπετς.

87′ Καμπράλ στη θέση του Βαλακάρι.

90′ ΓΚΟΛ Τελειώνει το ματς η Πάφος FC με γκολ του Τόρες. Τραγικό λάθος του Μπογκατίνοφ που «σημάδεψε» το κεφάλι του Αργεντίνου.

90+2′ Τριπλή αλλαγή για την Πάφος FC, Κούζικ αντί Φουρ, Αντωνίου αντί Αραγιούρι και Σπόντας αντί Αουρέλιο.