Εθνικός Άχνας: Διπρόσωπος και πρώτη ήττα

Το αήττητο σερί του Εθνικού στα πρώτα τέσσερα ματς, έλαβε τέλος στο «ΑΕΚ Αρένα». Παρόλο που κέρδισε τις εντυπώσεις η ομάδα της Άχνας στα προηγούμενα παιχνίδια, η ήττα στην έδρα της ΑΕΚ λίγο ή πολύ ήταν στο πρόγραμμα. Ωστόσο, με την εικόνα της ομάδας του Εγκωμίτη στα πρώτα 44 λεπτά, με την οποία εντυπωσίασε, ούτε και ο πιο απαισιόδοξος φίλος της δεν πίστευε ότι στο τέλος θα έφευγε με το βαρύ 5-1. Ο Εθνικός αδίκησε τον εαυτό του.

Τα δύο γκολ στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου επηρέασαν αφάνταστα την ομάδα της Άχνας, που στην επανάληψη λες και δεν παρουσιάστηκε στο γήπεδο. Μετά που δέχθηκε και το τρίτο γκολ και εξανεμίστηκαν οι πιθανότητες διεκδίκησης βαθμολογικού κέρδους, κατέρρευσε. Το ένα λάθος μετά το άλλο και το 5-1 ήλθε φυσιολογικά. Ήταν απόρροια της έλλειψης εμπειρίας αλλά και της διαφοράς δυναμικότητας με τον αντίπαλο. Η διακοπή προσφέρεται για αυτοκριτική, βελτίωση και διατήρηση της ηρεμίας, που θα επιτρέψει στην ομάδα να μείνει ανεπηρέαστη από το πρόσφατο αρνητικό αποτέλεσμα.