Ερμής – ΕΝΠ: Ο Μπαλοτέλι έκοψε τα «φτερά» του Σατσιά (vid & pics)

Ισόπαλο 1-1 έληξε το παιχνίδι στο «Αμμόχωστος» ανάμεσα σε Ερμή και Ένωση Νέων Παραλιμνίου για την 10η αγωνιστική του πρωταθλήματος. Ο Ερμής στο ντεμπούτο του Μαρίνου Σατσιά προηγήθηκε στο σκορ με τέρμα του Γαβριήλ στο 56’, όμως ο Μπαλοτέλι στο 85’ έσωσε την παρτίδα για τους βυσσινί ισοφαρίζοντας σε 1-1.

Το τελικό αποτέλεσμα άφησε γλυκόπικρη γεύση και στις δύο ομάδες, αφού οι φτεροπόδαροι είχαν το προβάδισμα μέχρι τα τελικά στάδια του αγώνα, ενώ η Ένωση είχε καλύτερες ευκαιρίες και εάν ήταν πιο εύστοχη θα μπορούσε να πετύχει τη δεύτερη της νίκη στο πρωτάθλημα.

O Ερμής είχε περισσότερη ώρα στην κατοχή του μπάλα στο πρώτο ημίχρονο, όμως η ομάδα του Κάρλος Αλός Φερέρ ήταν αυτή που απείλησε με τον Ντένινγκ στο 16’ και το 36’, όμως ο Καϊκέ ήταν σε ετοιμότητα και στις δύο φάσεις.

Η ομάδα του Μαρίνου Σατσιά άρχισε φουριόζα στο δεύτερο ημίχρονο, σκόραρε με τον Γαβριήλ, πέτυχε και δεύτερο γκολ με τον Σιντιμπέ που ακυρώθηκε σωστά ως οφσάιντ και ήταν πιο απειλητικός. Στο τελευταίο εικοσάλεπτο η Ένωση ανέβασε ταχύτητα, κέρδισε μέτρα στο γήπεδο, «άγγιξε» την ισοφάριση με τον Ντένινγκ στο 67’ και την πέτυχε με τον Μπαλοτέλι στο 85΄.

Στους 11 βαθμούς σε 10 αγώνες ο Ερμής, στους 6 η Ένωση.

Η ΤΑΥΤΟΥΤΗΤΑ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ

Ερμής (Μαρίνος Σατσιάς): Καϊκέ, Ντίας, Σιντιμπέ, Χολτ, Κυριακίδης, Δημητρίου, Καραγκούνης, Γαβριήλ, Μέιρα (87′ Παπαθανασίου), Κύπρου (68′ Καμπράλ), Ρουσιάς (73′ Παραγκούλοφ).

ΕΝΠ (Κάρλος Αλός Φερέρ): Πέτρου, A. Κυριάκου (68′ Φαν Άνχολντ), Μπάλαζιτς, Μπαρμπόσα, Θεοδώρου (83′ Μαρκόσκι), Μαϊσουράντζε, Ντένινγκ, Μπελόνε (84′ Ιρέπ), Λουσέρο, Φελίπε, Μπαλοτέλι.

Σκόρερ: 56′ Γαβριήλ / 85′ Μπαλοτέλι

Κίτρινες: Χολτ, Σιντιμπέ.