Α' ΚΑΤΗΓΟΡΙΑΑΠΟΕΛΕρμής-ΑΠΟΕΛ 2-0: Καταδεκτικός στα «δώρα» (vid)

Ερμής-ΑΠΟΕΛ 2-0: Καταδεκτικός στα «δώρα» (vid)

Ο Ερμής επέστρεψε στις νίκες μετά από τρεις αγωνιστικές, επικρατώντας 2-0 του ΑΠΟΕΛ στο «Αμμόχωστος» και αναπτέρωσε τις ελπίδες του για παραμονή. Οι μαυροκόκκινοι επωφελήθηκαν των απουσιών και πολύ περισσότερο των λαθών των γαλαζοκιτρίνων.

Το πρώτο γκολ τους ήταν «δώρο» από τον Ζορζ σε σέντρα του Δημητρίου στο 11’ και το δεύτερο ήταν πέναλτι που κανείς δεν κατάλαβε πώς δόθηκε με εκτελεστή των παθόντα Καϊσερλίδη, ο οποίος έπεσε στον Σίλβα και δόθηκε πέναλτι.

Η ομάδα της Λευκωσίας ηττήθηκε για πρώτη φορά μετά έξι αγωνιστικές, καθώς προερχόταν από πέντε νίκες και μία ήττα. Αγωνίστηκε με 11 αλλαγές σε σχέση με το ματς κυπέλλου με την Ανόρθωση, ενώ στο δεύτερο ημίχρονο με πέντε διαφοροποιήσεις προσπάθησε να αλλάξει την κατάσταση, δίχως όμως επιτυχία.

Ο ενθουσιασμός των νεαρών ποδοσφαιριστών του έφερε την πρωτοβουλία των κινήσεων για τον ΑΠΟΕΛ στα αρχικά στάδια του παιχνιδιού. Ιδιαίτερα κεφάτος ο Γαβριήλ, καλός στις μεταβιβάσεις του ο Βρόντης, που μαζί με τους Ντίας και Ντε Βινσέντι, φάνηκαν να ελέγχουν τη μεσαία γραμμή στα πρώτα λεπτά.

Ωστόσο, ο Ερμής άρχισε να ισορροπεί και φάνηκε τυχερός στο 11ο λεπτό, παίρνοντας το προβάδισμα χάρις σε τραγικό λάθος του Ζορζ. Ο αμυντικός του ΑΠΟΕΛ πήγε να διώξει μετά από σέντρα του Δημητρίου, αλλά δεν βρήκε την μπάλα, ο Σίλβα αιφνιδιάστηκε και έτσι άνοιξε το σκορ.

Οι γαλαζοκίτρινοι υπέστησαν σοκ μετά την εξέλιξη αυτή και η άμυνά τους υπέπεσε σε άλλα δύο λάθη, με τη διαφορά ότι τη γλίτωσαν φτηνά. Την πρώτη ήταν η λάθος πάσα του Σιέλη που έδωσε την ευκαιρία στον Σιντιμπέ να κάνει τη «λόμπα» στο 26’, για να αποκρούσει δύσκολα ο Σίλβα. Ακολούθως, στο 37’, ήταν ο τερματοφύλακας των φιλοξενούμενων που έκανε λάθος, η μπάλα έφτασε στον Ρουσιά, ο οποίος σούταρε για να δει τον Ζορζ να παρεμβαίνει και να του στερεί το τέρμα.

Μοιραίος στο πρώτο ημίχρονο ήταν και ο Σαχάρ για τον ΑΠΟΕΛ, ο οποίος κλώτσησε στα σκουπίδια δύο ευκαιρίες, απόρροια εξαιρετικών τροφοδοσιών των Γαβριήλ (17’) και Βρόντη (39’).

Οι αλλαγές του Σάββα Πουρσαϊτίδη στο δεύτερο ημίχρονο, με την είσοδο πιο έμπειρων παικτών, έφερε την κυριαρχία των γαλαζοκιτρίνων στον αγωνιστικό χώρο.  Γυρόφερναν την περιοχή του Φιρινίδη και δημιουργούσαν προϋποθέσεις, ενώ είχαν μάλιστα και δοκάρι με πλασέ του Σαχάρ από αριστερά στο 61’.

Η πίεση του ΑΠΟΕΛ συνεχίστηκε και σε διάστημα ενός λεπτού χάθηκαν άλλες τρεις καλές ευκαιρίες με τους Νούχιου (74’, 80’) και Κλωναρίδη (75’). Τελικά, ήρθε η φάση του 89’, σε μία φάση που δυσκολευτήκαμε να βρούμε ποιος ανέτρεψε τον Καϊσερλίδη. Ο Σωτηρίου έδειξε πέναλτι, προφανώς ο VAR Βασίλης Δημητρίου συμφώνησε και στο 90’+1 ο παθών νίκησε από τα 11 βήματα τον Σίλβα.

Ερμής (Δημήτρης Δασκαλάκης): Φιρινίδης, Κυριακίδης, Γαβριήλ, Nτίας, Δημητρίου, Καραγκούνης, Σιντιμπέ, Φόλπρεχτ (71′ Μέιρα), Γκάταριτς (58′ Σάντο), Ρουσιάς (82′ Παπαθανασίου), Κοβάσεβιτς (71′ Παντελή).

ΑΠΟΕΛ (Σάββας Πουρσαϊτίδης): Σίλβα, Αποστολάκης, Ζορζ, Σιέλης, Γουίλερ (76′ Σαμπάλα), Ντίας (46′ Λουντεμό), Βρόντης (65′ Ζαχίντ), Γαβριήλ (53′ Νούχιου), Κατσαντώνης (46′ Κλωναρίδης), Ντε Βινσέντι, Μπεν Σαχάρ.

AVAR: Δημητριάδης Μάριος.

Παρατηρητής Διαιτησίας: Δημητρίου Ανδρέας.

ENAΡΞΗ ΠΑΙΧΝΙΔΙΟΥ

5′ Γρήγορη εκτέλεση κόρνερ του Γαβριήλ στον Ντε Βινσέντι, αυτός σέντραρε, αλλά η κεφαλιά του Μπεν Σαχάρ δεν ήταν η καλύτερη…

8′ Ο Βρόντης πήρε πάσα εντός περιοχής, αλλά ο Φιρινίδης έπεσε και μπλόκαρε την μπάλα.

11′ ΓΚΟΛ 1-0! Ο Δημητρίου σέντραρε, ο Ζορζ πήγε να διώξει, δεν βρήκε την μπάλα και αυτή κατέληξε στα δίχτυα!

17′ Πολύ καλή ενέργεια και σέντρα του Γαβριήλ, κακό τελείωμα του Σαχάρ από κοντά.

22′ Ζητά πέναλτι ο ΑΠΟΕΛ για σπρώξιμο του Γαβριήλ από τον Κατσαντώνη, διαφωνεί ο Σωτηρίου.

26′ Λάθος του Σιέλη, ο Σιντιμπέ προσπάθησε να σκοράρει με λόμπα και ο Σίλβα απέκρουσε δύσκολα σε κόρνερ.

31′ Σέντρα του Δημητρίου, κεφαλιά του Κοβάσεβιτς.

37′ Άλλο ένα λάθος του ΑΠΟΕΛ, αυτή τη φορά του Σίλβα, έφερε τον Ρουσιά σε θέση βολής, αλλά ο Ζορζ έβαλε το σώμα και παραχώρησε κόρνερ.

39′ Ο Βρόντης βρήκε με εξαιρετική μπαλιά τον Σαχάρ, ο οποίος βρέθηκε απέναντι στον Φιρινίδη, αλλά όχι μόνο νικήθηκε στο τετ α τετ, έχασε την ισορροπία του και έμεινε κάτω για λίγο.

43′ Ο Σιέλης κλέβει την μπουκιά από το στόμα του Ντίας, ο οποίος ήταν έτοιμος να σκοράρει.

ΕΝΑΡΞΗ ΔΕΥΤΕΡΟΥ ΗΜΙΧΡΟΝΟΥ

46′ Διπλή αλλαγή για τον ΑΠΟΕΛ: Οι Κλωναρίδης και Λουντεμό στη θέση των Κατσαντώνη και Ντίας, αντιστοίχως.

51′ Ο Γαβριήλ δέχτηκε γονατιά λίγο προηγουμένως και δεν μπορεί να συνεχίσει. Ετοιμάζεται ο Νούχιου για να τον αντικαταστήσει.

53′ Αλλαγή για τον ΑΠΟΕΛ: Ο Νούχιου στη θέση του Γαβριήλ.

57′ Σέντρα του Γουίλερ, άστοχη κεφαλιά του Νούχιου.

58′ Αλλαγή για τον Ερμή: Ο Σάντο στη θέση του Γκάταριτς.

60′ Αντεπίθεση με τον Κοβάσεβιτς, ο οποίος μπήκε στην περιοχή από αριστερά και σούταρε, αλλά δεν ανησύχησε ο Σίλβα.

61′ Δοκάρι! Άτυχος ο Σαχάρ, ο οποίος σούταρε και είδε την μπάλα να σταματά στο σίδερο.

65′ Αλλαγή για τον ΑΠΟΕΛ: Ο Ζαχίντ στη θέση του Βρόντη.

70′ Κεφαλιά του Σαχάρ, η μπάλα άουτ, μετά από σέντρα του Γουίλερ.

71′ Διπλή αλλαγή για τον Ερμή: Ο Μέιρα αντί του Φόλπρεχτ και ο Παντελή στη θέση του Κοβάσεβιτς.

74′ Κεφαλιά του Νούχιου, δύσκολη απόκρουση του Φιρινίδη.

75′ Ο Ζαχίντ έστρωσε στον Κλωναρίδη, ο οποίος σούταρε και έστειλε την μπάλα λίγο πάνω από το δοκάρι.

76′ Αλλαγή για τον ΑΠΟΕΛ: Ο Σαμπάλα αντί του Γουίλερ.

80′ Νέο όχι του Φιρινίδη σε κεφαλιά του Νούχιου.

82′ Αλλαγή για τον Ερμή: Παπαθανασίου αντί του Ρουσιά.

84′ Αλλαγή για τον Ερμή: Ο Καϊσερλίδης στη θέση του Κυριακίδης.

89′ Πέναλτι για τον Ερμή. Ο Σωτηρίου είδε ανατροπή του Σίλβα στον Καϊσερλίδη.

90’+1 ΓΚΟΛ 2-0! Ο Καϊσερλίδης εκτέλεσε εύστοχα.