aekaelanorthosisapoelapollonarisdoksaehtnikosomonoiaolympiakospaeekpafosSuper LeaguePremier LeagueSerie ALaLigaEuro 2020

Α' ΚΑΤΗΓΟΡΙΑΔΟΞΑΕρμής – Δόξα: Ρουσιάς λαμπρός τον οδηγεί σε παραμονή! (vid)

Ερμής – Δόξα: Ρουσιάς λαμπρός τον οδηγεί σε παραμονή! (vid)

ΤΟΥ ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΥ ΚΥΡΙΑΚΟΥ

Σε ένα παιχνίδι με… δραματικό φινάλε ο Ρουσιάς οδήγησε τον Ερμή στην πρώτη του φετινή ανατροπή, σε μια κρίσιμη καμπή του πρωταθλήματος, στο ντεμπούτο του Νικόλα Μαρτίδη στον πάγκο της ομάδας. Με πρωταγωνιστή τον Ονησίφορο Ρουσιά, που μπήκε στο 55’, έδωσε την ασίστ για την ισοφάριση στο 68’ και πέτυχε το νικητήριο γκολ στο 90+3’, το οποίο ήταν το έβδομο φετινό του. Οι φτεροπόδαροι νίκησαν με 2-1 την Δόξα και ενώ οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν. Έφτασαν τους 24 βαθμούς, όσους έχουν ΑΠΟΕΛ και ΕΝΠ.

Η Δόξα έχασε την ευκαιρία να αυξήσει τη διαφορά από τις υπόλοιπες ομάδες που δίνουν μάχη για την εξάδα. Αν και προηγήθηκε δεν κατάφερε να σώσει ούτε τον βαθμό της ισοπαλίας στο τέλος. Ήταν η τρίτη ήττα της προσφυγικής ομάδας στα τέσσερα τελευταία ματς, που παρέμεινε στους 29 βαθμούς και την έκτη θέση.

Το πρώτο ημίχρονο κύλησε με τις δύο ομάδες να έχουν διάθεση και να προσπαθούν να απειλήσουν, χωρίς ωστόσο να τα καταφέρνουν ιδιαίτερα. Αρχικά ήταν η Δόξα που μπήκε πιο δυνατά, έφτασε κοντά στο γκολ στο 13’ με τον Καϊκέ να «σώζει» την πισινή κεφαλιά του συμπαίκτη του Χολτ και στο 15’ με τον Κίκας να αστοχεί από κοντινή θέση. Στη συνέχεια ο Ερμής σταδιακά ισορρόπησε το παιχνίδι, χωρίς όμως να φτάνει με ιδιαίτερες αξιώσεις στην αντίπαλη εστία. Αμφότερες απείλησαν ελάχιστα.

Η Δόξα μπήκε και στο δεύτερο ημίχρονο πιο δυνατά από τον αντίπαλο της. Αυτή τη φορά ευτύχισε να προηγηθεί στο σκορ, στην πρώτη της ευκαιρία στο δεύτερο μέρος. Στο 50’ ο Κίκας από κοντινή θέση κατάφερε να στείλει την μπάλα στα δίκτυα του Καϊκέ, και να βάλει την ομάδα του σε θέση οδηγού. Στο 67’ ο Ερμής προειδοποίησε, στην πρώτη του τελική προσπάθεια στο δεύτερο ημίχρονο με τον Γκάταριτς. Ένα λεπτό αργότερα ο Κοβάσεβιτς έφερε το παιχνίδι στα ίσα με κοντινό πλασέ, μετά από ωραίο γύρισμα του Ρουσιά. Στην συνέχεια ο Ερμής έψαξε το γκολ, έδειχνε ότι το ήθελε περισσότερο, δεν μπορούσε όμως να φτάσει στην αντίπαλη περιοχή. Όλα αυτά μέχρι το 90+3’, όταν και ο Ρουσιάς βγήκε απέναντι από τον Σισκόφσκι, πλάσαρε εύστοχα και έδωσε τους τρεις πολύτιμους βαθμούς στην ομάδα του.

Ερμής (Νικόλας Μαρτίδης): Καϊκέ, Κυριακίδης (55′ Γκάταριτς), Γαβριήλ, Χολτ, Ντίας, Δημητρίου, Σιντιμπέ (77′ Καραγκούνης), Φόλμπρεχτ, Μέιρα, Κύπρου (55′ Ρουσιάς), Κοβάσεβιτς (86′ Παπαθανασίου).

Δόξα (Κώστας Σακκάς): Σισκόφσκι, Μιντίκκης, Μουκτάρης, Γκολομπάρτ, Εγγλέζου, Οικονομίδης, Τραϊτσέφσκι, Ασαμόα (73′ Γκίλσον), Κίκας (88′ Χριστοφή), Καλό (64′ Μπιλάλ), Σαντίκ.

Σκόρερ:  Κοβάσεβιτς 68′, Ρουσιάς 90+3′ / Κίκας 50′

Κίτρινες:  Ρουσιάς / Κίκας, Χριστοφή

Αποβολές:  – / –

Στάδιο: «Ν. Papas Group Αμμόχωστος Επιστροφή».

Διαιτητής: Χριστοδούλου Κυριάκος.

Α’ Βοηθός: Τζιωρτζής Ομηρος.

Β’ Βοηθός: Μαρίνου Μιχάλης.

4ος: Αναστασίου Ιωάννης.

VAR: Θεουλή Χρυσοβαλάντης.

AVAR: Καλογήρου Μάριος.

Παρατηρητής Διαιτησίας: Δημητρίου Ανδρέας.

TO LIVE ΤΗΣ ΑΝΑΜΕΤΡΗΣΗΣ

Έναρξη του αγώνα

8′ Πρώτη καλή στιγμή στο παιχνίδι, μετά από σέντρα του Μιντίκκη, ο Σαντίκ έπιασε την κεφαλιά που έφυγε λίγο έξω.

13′ Τρομερή επέμβαση του Καϊκέ. Ο Εγγλέζου εκτέλεσε το φάουλ από πλάγια θέση, ο Χολτ έκανε την κεφαλιά προς τα πίσω, έσωσε το αυτογκολ ο Βραζιλιάνος τερματοφύλακας.

15′ Σύγχυση στην άμυνα του Ερμή, δεν μπορεί να απομακρύνει η άμυνα, ο Κίκας από πολύ κοντά αστοχεί.

24′ Από εκτέλεση κόρνερ του Μέιρα, η μπάλα κατέληξε στον Φόλμπρεχτ, το μονοκόματο σουτ του από το ύψος της περιοχής έφυγε ψηλά αουτ.

25′ Καλό σουτ του Κύπρου, εκτός περιοχής, αποκρούει σταθερά ο Σισκόφσκι.

30′ Εκτέλεση κόρνερ του Μέιρα, ο Κίκας έκανε το γυριστό σουτ, έφυγε λίγο πάνω από τα δοκάρια του Καϊκέ η μπάλα.

33′ Κεφαλιά του Ντίας μετά από κόρνερ, λίγο έξω η μπάλα.

45′ Λιγοστές οι ευκαιρίες στο πρώτο ημίχρονο, με τις δύο ομάδες να δείχνουν διάθεση αλλά να μην καταφέρνουν να φανούν απειλητικές.

Τέλος πρώτου ημιχρόνου.

Έναρξη δευτέρου ημιχρόνου.

47′ Πρώτη κίτρινη κάρτα στο παιχνίδι, στον Κίκας.

50′ ΓΚΟΛ με τον Κίκας η Δόξα ανοίγει το σκορ. Από εκτέλεση φάουλ του Εγγλέζου, η μπάλα χτυπά στο τείχος, καταλήγει στον Μουκτάρη που προσπαθεί αλλά δεν τα καταφέρνει, παρεμβαίνει ο Κίκας και από κοντά στέλνει τη μπάλα στα δίκτυα. Αφιερώνει το γκολ στον συμπαίκτη του Μέσκα.

55’Διπλή αλλαγή για τον Ερμή, Κύπρος και Κυριακίδης εκτός, στις θέσεις τους οι Ρουσιάς και Γκάταριτς.

64′ Πρώτη αλλαγή και για την Δόξα, ο Μπιλάλ στη θέση του Καλό.

67′ Καλό σουτ του Γκάταριτς από το ύψος της περιοχής, στη σωστή θέση ο Σισκόφσκι μαζεύει. Πρώτη τελική προσπάθεια στο δεύτερο ημίχρονο για τους γηπεδούχους.

68′ ΓΚΟΛ Με τον Κοβάσεβιτς ισοφαρίζει ο Ερμής. Γρήγορη αντεπίθεση για τον Ερμή, με τον Ρουσιά να μπαίνει στην περιοχή και να γυρίζει στον Κροάτη επιθετικό, ο οποίος από πολύ καλή θέση πλάσαρε εύστοχα.

73′ Γκίλσον στη θέση του Ασαμόα.

77′ Σιντιμπέ εκτός για τον Ερμή, Καραγκούνης στο γήπεδο.

86′ Παπαθανασίου στη θέση του σκόρερ Κοβάσεβιτς.

87′ Χωρίς τελική προσπάθεια στο παιχνίδι εδώ και αρκετή ώρα.

88′ Και ο δεύτερος σκόρερ του αγώνα ο Κίκας έκτός, μέσα ο Χριστοφή.

89′ Πολύ ωραία ατομική ενέργεια του Γκάταριτς, που έκανε το δυνατό εκτός περιοχής σουτ, με αρκετή δυσκολία ο Σισκόφσκι σε κόρνερ.

90′ Κίτρινη κάρτα στον Χριστοφή.

90+3′ ΓΚΟΛ με τον Ρουσιά ο Ερμής παίρνει προβάδισμα. Βγήκε απέναντι από τον Σισκόφσκι ο Κύπριος επιθετικός, πλάσαρε ιδανικά και έβαλε την ομάδα του μπροστά στο σκορ. Δέχτηκε και την κίτρινη κάρτα γιατί έβγαλε τη φανέλα του στον πανηγυρισμό.