aekaelanorthosisapoelapollonarisdoksaehtnikosomonoiaolympiakospaeekpafosSuper LeaguePremier LeagueSerie ALaLigaEuro 2020

Α' ΚΑΤΗΓΟΡΙΑΔΟΞΑΔόξα και Πάφος FC έ«Χ»ασαν το προβάδισμα για εξάδα (vid)

Δόξα και Πάφος FC έ«Χ»ασαν το προβάδισμα για εξάδα (vid)

ΤΟΥ ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΥ ΚΥΡΙΑΚΟΥ

Σε ένα… φτωχό από πλευράς ποιότητας και παραγωγής φάσεων παιχνίδι, Δόξα και Πάφος FC έμειναν στο 0-0, στο Μακάρειο. Μοιράστηκαν έτσι από έναν βαθμό, που δεν άρεσε σε καμία. Αντίθετα το αποτέλεσμα φέρνει… χαμόγελα στους αντίπαλους τους στην μάχη της έκτης θέσης, Ολυμπιακό και ΑΠΟΕΛ.

Οι γηπεδούχοι αν και έδειξαν να το θέλουν περισσότερο στο τέλος και το «κυνήγησαν», δεν κατάφεραν να βρουν το γκολ που θα τους έστελνε στην πρώτη εξάδα του βαθμολογικού πίνακα. Ήταν η 9η ισοπαλία για την προσφυγική ομάδα, που έμεινε μακριά από τις νίκες για τρίτο σερί παιχνίδι. Ο ένας βαθμός της ισοπαλίας την ανέβασε στους 30 βαθμούς και στο -1 από την έκτη θέση.

Η νέα εκτός έδρας ισοπαλία για την Πάφος FC (5η μακριά από το «Στέλιος Κυριακίδης»), την αφήνει στους 29 βαθμούς και στο -2 από την έκτη θέση. Η φτωχή εκτός έδρας συγκομιδή (δεύτερη χειρότερη στο πρωτάθλημα) της στοίχισε και πλέον η έκτη θέση μοιάζει να απομακρύνεται για τα καλά.

Χωρίς ιδιαίτερες συγκινήσεις το πρώτο ημίχρονο του αγώνα. Σε ένα ισορροπημένο παιχνίδι κέντρου, οι δύο ομάδες προσπάθησαν να επιβάλουν το ρυθμό τους, χωρίς όμως να τα καταφέρουν. Απειλήθηκαν ελάχιστα οι δύο τερματοφύλακες. Από μια καλή στιγμή για την κάθε ομάδα, με κεφαλιά του Σαντίκ στο 23’ που έφυγε πάνω από τα δοκάρια, αρχικά η Δόξα. Στο 45+1’ η Πάφος FC απείλησε με τον Τόρες με σουτ μέσα από την περιοχή, ο Σισκόφσκι μάζεψε σταθερά με δεύτερη προσπάθεια.

Στον ίδιο χαμηλό ρυθμό κινήθηκε και το δεύτερο ημίχρονο. Οι δύο ομάδες παρά την διάθεση τους δεν μπορούσαν να δημιουργήσουν φάσεις μπροστά από τις δύο εστίες. Η Δόξα στο τελευταίο δεκάλεπτο έδειξε να το ψάχνει περισσότερο. Δημιούργησε τέσσερις καλές στιγμές, ωστόσο δεν κατάφερε να βρει το γκολ.

H TAYTOTHTA TOY AΓΩΝΑ

Πάφος FC (Στηβ Κωνσταντινίδης):  Ρούτκο, Αουρέλιο, Σάιθ, Αραγιούρι, Άλβαρες, Φυλακτού, Πάνιτς, Βαλακάρι, Μπεριγκό, Τόρες (46′ Βα), Μέρφι.

Δόξα (Κώστας Σακκάς):  Σισκόφσκι, Μιντίκκης, Μουκτάρης, Τζολοβάρτ (46′ Χριστοφή), Εγγλέζου, Μπόλιεβιτς (65′ Ασαμόα), Οικονομίδης, Τραϊτσέφσκι, Καρλίτος (65′ Ολιβέιρα), Κίκας, Σαντίκ.

AVAR: Γεωργίου Παύλος.

Παρατηρητής Διαιτησίας: Καπιτανής Κώστας.

ΕΝΑΡΞΗ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ

9′ Πρώτη καλή στιγμή στον αγώνα, για την Δόξα. Ο Κίκας έγινε κάτοχος της μπάλας στην περιοχή, απέφυγε τον αντίπαλο του, το πλασέ του όμως ήταν άστοχο.

20′ Ισσοροπημένο μέχρι στιγμής το παιχνίδι, με τις δύο ομάδες να μην βρίσκουν διαδρόμους για την αντίπαλη περιοχή.

23′ Κεφαλιά του Σαντίκ μετά από ωραία σέντρα του Εγγλέζου, έφυγε πάνω από τα δοκάρια του Ρούτκο.

38′ Παιχνίδι κέντρου, με τις δύο ομάδες να μην μπορούν να επιβάλουν το ρυθμό τους.

45+1′ Καλό συρτό σουτ του Τόρες από καλή θέση, μπλόκαρε με δεύτερη προσπάθεια ο Σισκόφσκι.

ΕΝΑΡΞΗ ΔΕΥΤΕΡΟΥ ΗΜΙΧΡΟΝΟΥ

46′ Πρώτη αλλαγή στον αγώνα, για την Πάφος FC. Βα στη θέση του Τόρες.

46′ Αλλαγή και για την Δόξα, αναγκαστική, ο Τζολοβάρτ εκτός, εντός γηπέδου ο Χριστοφή.

47′ Πρώτη κίτρινη στο παιχνίδι. Στον Μιντίκκη για κράτημα στον Βαλακάρι.

62′ Σύγκρουση με το κεφάλι μεταξύ Βα και Μπόλιεβιτς. Εσπευσμένα στο γήπεδο το ιατρικό τιμ της Δόξας, φοβήθηκαν ότι γύρισε η γλώσσα του Μαυροβούνιου. Αποχωρεί με το φορείο.

65′ Διπλή αλλαγή για τη Δόξα, Ασαμόα στη θέση του τραυματία Μπόλιεβιτς και Ολιβέιρα στου Καρλίτος.

71′ Στον ίδιο χαμηλό ρυθμό του πρώτου μέρους κινείται και το δεύτερο ημίχρονο.

73′ Συρτό σουτ του Βαλακάρι από το ύψος της περιοχής, αδύνατο μάζεψε εύκολα ο τερματοφύλακας της Δόξας.

79′ Κίτρινη κάρτα στον Σάιθ για φάουλ στον Σαντίκ.

84′ Καλή ευκαιρία για τη Δόξα, πάσα του Ολιβέιρα στον Κίκας, που σούταρε από καλή θέση, έστειλε τη μπάλα αρκετά ψηλά έξω.

85′ Σουτ του Ολιβέιρα λίγο έξω από την περιοχή, και αυτό έφυγε ψηλά αουτ.

86′ Ο Ολιβέιρα έφυγε απέναντι από τον Ρούτκο, καθυστέρησε, έχασε τον βηματισμό του και ο Άλβαρες τον πρόλαβε.

88′ Ωραία ενέργεια του Οικονομίδη στην περιοχή, πέρασε τον Πάνιτς και έκανε το σουτ, με δυσκολία ο Ρούτκο.

90′ Κίτρινη κάρτα στον Τραϊτσέφσκι.