Α' ΚΑΤΗΓΟΡΙΑΔΟΞΑΔόξα - Ομόνοια 0-2: Μπρούνο και Μπέζους έκαναν τη διαφορά (vid)

Δόξα – Ομόνοια 0-2: Μπρούνο και Μπέζους έκαναν τη διαφορά (vid)

Δύσκολη πλην όμως πολύτιμη η δεύτερη συνεχόμενη νίκη που πήρε η Ομόνοια στο «Κατωκοπιά-Επιστροφή/Γλαύκος Κληρίδης». Μετά την τεσσάρα εις βάρος του Παραλιμνίου (4-0), νίκησε με το στενό 2-0 τη Δόξα και πήρε το πρώτο τρίποντο εκτός έδρας.

Έτσι, «έπιασε» στους εννιά βαθμούς και στην τρίτη θέση, πλησιάζοντας ακόμη πιο κοντά την κορυφή. Αντιθέτως, η ομάδα της Κατωκοπιάς έμεινε στους εφτά πόντους.

Πρωταγωνιστής ήταν ο Μπρούνο, ο οποίος πέτυχε το πρώτο γκολ της αναμέτρησης στο 42’, ενώ ήταν ο πιο δραστήριος ποδοσφαιριστής του «τριφυλλιού». Τελευταίος, όμως, μίλησε ο Μπέζους, ο οποίος στο πέμπτο λεπτό της καθυστέρησης με υπέροχη προσπάθεια και σουτ διαμόρφωσε το αποτέλεσμα.

Όσο για το παιχνίδι, ήταν ανοικτό, με την μπάλα να ανεβοκατεβαίνει και τις ομάδες να εναλλάσσονται την υπεροχή και να χάνουν σωρεία ευκαιριών. Το παιχνίδι κράτησε σε αγωνία όσους το παρακολούθησαν, ενώ στο δεύτερο ημίχρονο υπήρχε και ένταση ανάμεσα στους παίκτες των δύο ομάδων.

Ο Μπρούνο έστειλε την Ομόνοια με προβάδισμα στα αποδυτήρια, σε ένα διάστημα που η Δόξα ήταν πιο επικίνδυνη. Όσο για τον Μπέζους, έδωσε τέλος στην αγωνία, φανερώνοντας και μέρος της κλάσης του με τις ντρίμπλες και το τέλειωμα με την μπάλα στα δίχτυα.

Αμφότεροι, έκαναν τη διαφορά ανάμεσα στις δύο ομάδες, αφού έκαναν ό,τι δεν έπραξαν οι αντίπαλοί τους στις ευκαιρίες τους.

Δόξα (Ρικάρντο Σέου): Σικόρσκι, Στυλιανού, Αντενόν, Κέρλα, Κοβάσεβιτς, Βαγιέχο, Ίλιτς (61′ Γκόμες), Παυλίδης (46′ Σότσικς), Ολιβέιρα, Ασαμόα (72′ Ντούσκο) Σαντίκ.

Ομόνοια (Νιλ Λένον): Φαμπιάνο, Μάθιους, Λανγκ, Μίλετιτς, Λέτσγιακς, Λοΐζου (79′ Ζαχαρίου), Χαραλάμπους, Ντίσκερουντ (72′ Κίτσος), Μπρούνο, Παπουλής (72′ Πάρκερ), Ανσαριφάρντ (79′ Κακουλλής).

Σκόρερ: – / Μπρούνο 42′, Μπέζουν 90’+5

Κίτρινες: Ίλιτς, Σότσιτ / Ντίσκερουντ, Μπρούνο

Αποβολές: Αντενόν (2η κίτρινη) / –

Στάδιο: «Κατωκοπιά-Επιστροφή/Γλαύκος Κληρίδης».

Διαιτητής: Αργυρού Μ. Ανδρέας.

Α’ Βοηθός Διαιτητής: Λαζάρου Ιωάννης.

Β’ Βοηθός Διαιτητής: Γεωργίου Χαράλαμπος.

4ος Διαιτητής: Χατζηγεωργίου Παναγιώτης.

VAR: Κώστα Ροβέρτος.

AVAR: Ηροδότου Ξένια.

Παρατηρητής: Τσαγγάρης Μάριος.

ΤΟ LIVE TΗΣ ΑΝΑΜΕΤΡΗΣΗΣ

1′ Έναρξη παιχνιδιού.

3′ Σουτ του Ανσαριφάρντ, η μπάλα κόντραρε και χάθηκε η ευκαιρία.

11′ Παράλληλη συρτή σέντρα του Λοΐζου εντός περιοχής, δεν βρέθηκε κάποιος να σπρώξει την μπάλα στα δίχτυα.

13′ Διαγώνιο πλασέ του Λοΐζου, έδιωξε ο Σικόρσκι σε κόρνερ.

14′ Καλό μακρινό σουτ του Βαγιέχο, η μπάλα λίγο πάνω από το δοκάρι του Φαμπιάνο.

18′ Τεράστια φάση με τον Σαντίκ, ο οποίος πήρε πάσα πάρε-βάλε από τον Ντίας και πλάσαρε, αλλά ο Φαμπιάνο ήταν έτοιμος και απέκρουσε.

21′ Ο Μίλετιτς έδιωξε με κεφαλιά, προτού η μπάλα καταλήξει στον Σαντίκ, ο οποίος βρισκόταν στο ύψος του πέναλτι.

21′ Ωραίος συνδυασμός μεταξύ Λανγκ και Μπρούνο, ο Ούγγρος σέντραρε, η μπάλα κόντραρε και κόρνερ.

25′ Ο Ανσαριφάρντ έκανε καλό σουτ εκτός περιοχής, η μπάλα λίγο πάνω από την εστία.

32′ Ο Ασαμόα κατέβασε με το στήθος και σούταρε από το ύψος της περιοχής, η μπάλα άουτ.

36′ Ο Παπουλής προσπάθησε να πετύχει ένα εκπληκτικό γκολ με σουτ στην κίνηση, στέλνοντας την μπάλα λίγο πάνω από το οριζόντιο δοκάρι.

42′ ΓΚΟΛ 0-1! Ο Μπρούνο άνοιξε το σκορ με κοντινό σουτ. Η φάση άρχισε από τον ίδιο, ο οποίος πάσαρε στον Ανσαριφάρντ, αυτός έκανε έξυπνα το τακουνάκι στον Λέτσγιακς, παρενένη αμυντικός και μετά από κόντρα, η μπάλα έφτασε στον Μπρούνο, ο οποίος άνοιξε το σκορ.

45+2 Τέλος πρώτου ημιχρόνου.

46′ ‘Εναρξη δεύτερου ημιχρόνου.

46′ Ο Αντενον πρόλαβε και έδιωξε σε κόρνερ, ενώ ο Λοΐζου ήταν έτοιμος να σκοράρει. Ελέγχεται η φάση για πέναλτι.

49′ Πάει να δει τη φάση ο διαιτητής.

50′ Τελικά αποφασίζεται οφσάιντ στον Λοΐζου. Χάθηκαν πέντε λεπτά για μια εύκολη φάση, καθώς από την επαναληπτική προβολή φάνηκε ότι ήταν εκτεθειμένος ο εξτρέμ της Ομόνοιας.

52′ Διπλά φάση για τη Δόξα. Ο Σαντίκ σούταρε από κοντά, η μπάλα κόντραρε και ο Ίλιτς σούταρε στέλνοντας την μπάλα άουτ.

55′ Νέα ευκαιρία για τη Δόξα. Ο Μίλετιτς έκοψε στη γραμμή με το κεφάλι μετά από κεφαλιά του Σαντίκ.

61′ Ο Μπρούνο έδωσε έτοιμο γκολ στον Παπουλή, ο οποίος έκανε πολύ άστοχο σουτ.

62′ Ο Σισκόρσκι λέει όχι με τα πόδια στον Μπρούνο.

68′ Ο Αντενόν έπιασε την κεφαλιά, η μπάλα λίγο πάνω από την εστία.

72′ Καλή κομπίνα της Δόξας σε φάουλ, με τον Ντίας να σουτάρει και τον Φαμπιάνο να μπλοκάρει.

82′ Σουτ του Σαντίκ από το ύψος της περιοχής, η μπάλα πάνω από την εστία.

84′ Τεράστια ευκαιρία, με τον Κακουλλή να αστοχή με πλασέ από κοντά.

90′ Δεύτερη κίτρινη και αποβολή του Αντενόν.

90′ Πέντε λεπτά καθυστέρηση.

90’+ 5 ΓΚΟΛ 0-2! Ο Μπέζους περνά όποιον βρίσκει μπροστά του και με σουτ νικά τον Σικόρσκι.

90’+6 Τέλος παιχνιδιού.