Α' ΚΑΤΗΓΟΡΙΑΔΟΞΑΔόξα – Εθνικός 2-1: Σώθηκε και… υπέγραψε τον υποβιβασμό του! (vid)

Δόξα – Εθνικός 2-1: Σώθηκε και… υπέγραψε τον υποβιβασμό του! (vid)

Σώθηκε και μαθηματικά η Δόξα, η οποία επικράτησε του Εθνικού με 2-1, στο Μακάρειο, για την όγδοη αγωνιστική της Β’ φάσης και… υπέγραψε τον υποβιβασμό του στη Β’ Κατηγορία. Σαντίκ (9’) και Μπένι (52’) τα γκολ για την ομάδα της Κατωκοπιάς, μείωσαν με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Ντούρις (57’) οι φιλοξενούμενοι. Χαμένο πέναλτι είχε ο Σαντίκ στο 67’.

Με 31 βαθμούς η Δόξα άφησε στο -9 τον Εθνικό (22 β.), δύο αγωνιστικές πριν το τέλος και «κλείδωσε» την παραμονή της. Έκλεισε έτσι, θέση στο πρωτάθλημα Α’ Κατηγορίας της σεζόν 2022-23, για ενδέκατη διαδοχική χρονιά, αφότου ανέβηκε, τη σεζόν 2012-13 και έπειτα. Θα είναι παράλληλα, η 17η συμμετοχή στην Α’ Κατηγορία, στην Ιστορία της.

Επιστρέφει στη Β’ Κατηγορία μετά από τρεις διαδοχικές συμμετοχές στην Α’ Κατηγορία η ομάδα της Άχνας, μετά τη σεζόν 2018-19, όταν και συμμετείχε για τελευταία φορά στο πρωτάθλημα Β’ Κατηγορίας. Έχει όμως την ευκαιρία, την Τετάρτη 25 Μαΐου να πανηγυρίσει το πρώτο Κύπελλο στην Ιστορία της, με αντίπαλο την Ομόνοια και να πάρει το «εισιτήριο» για τις ευρωπαϊκές διοργανώσεις της επόμενης αγωνιστικής περιόδου. Τελευταία φορά που φιναλίστ Κυπέλλου έπεσε κατηγορία ήταν τη σεζόν 2000-01, η Νέα Σαλαμίνα, που έχασε στον τελικό από τον Απόλλωνα με 0-1.

Δόξα (Νίκος Ανδρονίκου): Σισκόφσκι, Κυριάκου, Στυλιανού, Αντενόν, Καραμανώλης, Κοβάσεβιτς, Μπένι (62′ Μέσκα), Τραϊτσέφσκι (87′ Σάιθ), Εμπραλίτζε (87′ Τιντζιανί), Ασαμόα (90+7′ Ποντικός), Σαντίκ.

Εθνικός (Αντρέι Ραζντρ): Χριστοδούλου, Γκόρουπετς (46′ Κυπριανού), Άδωνη (76′ Μ. Ηλία), Ταράσοβς, Πηλέας, Χουντόμπιακ (88′ Κουμή), Μάζουρεκ, Βοϊτκόφσκι (46′ Άμπραχαμ), Ζάκπα, Ντόλεζαλ (46′ Περατικός), Ντούρις.

Σκόρερ: Σαντίκ 9′, Μπένι 52′ / Ντούρις 57′ (πεν.)

Κίτρινες: Καραμανώλης, Τραϊτσέφσκι, Σισκόφσκι / Άδωνη, Ζάκπα, Περατικός.

Στάδιο: Μακάρειο.

Διαιτητής: Φωτίου Κωνσταντίνος.

Α’ Βοηθός Διαιτητής: Πέτρου Πέτρος.

Β’ Βοηθός Διαιτητής: Χρίστου Ε. Χρίστος.

4ος Διαιτητής: Αργυρού Μ. Ανδρέας.

VAR: Νικολάου Γιώργος.

AVAR: Ηροδότου Ξένια.

Παρατηρητής: Καραϊσκάκης Μιχάλης.

ΕΝΑΡΞΗ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ

9′ ΓΚΟΛ 1-0 Ανοίγει το σκορ η Δόξα, με τον Σαντίκ. Μετά από γύρισμα του Κοβάσεβιτς, ο Φινλανδός από κοντά πλάσαρε εύστοχα.

25′ Δυνατό μακρινό σουτ του Μπένι, έβγαλε εντυπωσιακά σε κόρνερ ο Χριστοδούλου.

28′ Κίτρινη κάρτα στον Καραμανώλη, για φάουλ στον Ζάκπα.

30′ Κίτρινη και στον Άδωνη, για φάουλ στον Εμπραλίτζε.

33′ Πρώτη καλή στιγμή για τον Εθνικό. Σουτ από τον Ζάκπα, μπλόκαρε ο Σισκόφσκι.

37′ Κεφαλιά του Στυλιανού, έξω.

39′ Νέα καλή στιγμή για τον Εθνικό, με τον Βοϊτκόφσκι να κάνει το σουτ. Πέρασε ελάχιστα έξω η μπάλα.

43′ Κίτρινη στον Τραϊτσέφσκι, για φάουλ στον Ντούρις.

ΕΝΑΡΞΗ ΔΕΥΤΕΡΟΥ ΗΜΙΧΡΟΝΟΥ

46′ Τριπλή αλλαγή για τον Εθνικό. Άμπραχαμ, Κυπριανού και Περατικός εντός. Εκτός οι Βοϊτκόφσκι, Γκόρουπετς και Ντόλεζαλ.

52′ ΓΚΟΛ 2-0 Διπλασιάζει τα τέρματα της η Δόξα με τον Μπένι. Έκανε την όμορφη ατομική ενέργεια, πέρασε από 2-3 παίκτες του Εθνικού και από κοντά πλάσαρε, η μπάλα χτύπησε στο δοκάρι, πριν καταλήξει στα δίκτυα.

55′ Πέναλτι για τον Εθνικό, σε χέρι του Αντενόν στην περιοχή. Ο Ντούρις στην εκτέλεση.

57′ ΓΚΟΛ 2-1 Εύστοχος ο Ντούρις, μειώνει και δίνει ξανά ελπίδες στον Εθνικό.

58′ Κίτρινη στον Ζάκπα.

62′ Μέσκα αντί του Μπένι.

63′ Πέναλτι και για τη Δόξα, σε μαρκάρισμα του Περατικού στον Ασαμόα. Και κίτρινη κάρτα στον Κύπριο αμυντικό.

65′ Άστοχος ο Σαντίκ. Εκτέλεσε με αρκετή δύναμη ο Φινλανδός, τράνταξε το οριζόντιο δοκάρι η μπάλα.

66′ Θα εκτελεστεί ξανά το πέναλτι. Παίκτες του Εθνικού μπήκαν στην περιοχή πριν ο Σαντίκ εκτελέσει.

67′ Άστοχος ξανά ο Σαντίκ. Εκτέλεσε α λα Πανένκα ο Φινλανδός, μπλόκαρε ο Χριστοδούλου.

75′ Σκοράρει η Δόξα ξανά με τον Εμπραλίτζε αλλά ακυρώνεται το γκολ, ως οφσάιντ στον Ασαμόα που κρίθηκε ότι επηρέασε τον Χριστοδούλου.

76′ Μ. Ηλία στη θέση του Άδωνη.

86′ Σουτ του Ασαμόα, ψηλά έξω.

87′ Διπλή αλλαγή για τη Δόξα. Έξω Εμπραλίντζε και Τραϊτσέφσκι, μέσα Τιντζανί και Σάιθ.

88′ Κουμή αντί Χουντόμπιακ.

90+6′ Κίτρινη στον Σισκόφσκι, για καθυστέρηση.

90+7′ Ποντικός αντί Ασαμόα.