Α' ΚΑΤΗΓΟΡΙΑΑΕΛ ΛΕΜΕΣΟΥΔόξα-ΑΕΛ 0-0: «Άσφαιρες κάννες» στο Μακάρειο

Δόξα-ΑΕΛ 0-0: «Άσφαιρες κάννες» στο Μακάρειο

Για τέταρτο συνεχόμενο παιχνίδι μένει δίχως νίκη η ΑΕΛ και για ακόμη μία φορά δεν ικανοποίησε με την εμφάνισή της, μένοντας στο 0-0 με τη Δόξα στο Μακάρειο. Οι γαλαζοκίτρινοι υποχώρησαν μάλιστα στην όγδοη θέση και ο προβληματισμός στο στρατόπεδό τους μεγαλώνει.

Ίσως όμως να είναι περισσότερο στεναχωρημένοι οι πράσινοι για το αποτέλεσμα, καθώς στη συνολική εικόνα του παιχνιδιού ήταν καλύτεροι και έχασαν περισσότερες ευκαιρίες. Η προσφυγική ομάδα ανέβηκε στην 10η θέση, παραμένοντας στη ζώνη του υποβιβασμού.

Αν υπήρχε ομάδα που δικαιούταν προβάδισμα στο πρώτο ημίχρονο ήταν η Δόξα. Είχε δοκάρι με σέντρα-σουτ του Μπελτέ στο 20’, καθώς και άλλες τρεις καλές ευκαιρίες με τους Σαντίκ (18’), Λαφράνς (26’) και Σάσι (32’). Σε αυτό το διάστημα, η ΑΕΛ είχε μια καλή στιγμή με εντός περιοχής άστοχο σουτ του Παπαφώτη (16’).

Οι γηπεδούχοι ήταν πιο επικίνδυνοι, όμως, και στο δεύτερο ημίχρονο. Συνέχισαν όμως να πατούν απειλητικά στην περιοχή του Βοζίνια και να τα χαλούν στην τελική προσπάθεια. Ο πιο δραστήριος ποδοσφαιριστής τους, Μπαλντέ απείλησε δύο φορές (47’, 55’), πρώτα με νέο καλό πλάγιο σουτ με την μπάλα λίγο πάνω από το δοκάρι και έπειτα με παράλληλη σέντρα που δεν αξιοποιήθηκε από τους συμπαίκτες του. Στη συνέχεια, ήταν σειρά του Σάσι να χάσει δύο ευκαιρίες (52’, 68’) και ειδικά η δεύτερη ήταν εξ επαφής.

Η ομάδα της Λεμεσού είχε τις καλύτερες στιγμές της με σουτ των Παπαφώτη (49’, 62’) και Μάζουρεκ (82’).  Τελικά, έως τη λήξη δεν άλλαξε κάτι και οι δύο ομάδες πήραν από έναν βαθμό.

Δόξα (Κώστας Σακκάς): Σισκόφσκι, Αντενόν, Ασαμόα, Οικονομίδης (77′ Αντάμοβιτς), Λαφράνς, Μπαλντέ (89′ Ολιβέιρα), Τραϊτσέφσκι, Στυλιανού, Μέσκα, Σάσι (84′ Τιντζανί), Σαντίκ.

ΑΕΛ (Ντούσαν Κέρκεζ): Βοζίνια, Αντωνίου (70′ Ντάφερφελντ), Τεϊσέιρα, Ριστέφσκι, Μαζάν, Ζντραφκόφσκι (70′ Μάζουρεκ), Μεντόγεβιτς, Παπαφώτης, Έουλερ (70′ Μάιντεβατς), Πελέ, Τσέποβιτς (79′ Τσάβες).

Σκόρερ: – / –

Κίτρινες: Μπαλντέ, Τραϊτσέφσκι, Αντενόν / Μάιντεβατς, Τσάβες

Στάδιο: Μακάρειο.

Διαιτητής: Αντωνίου Μενέλαος.

Α’ Βοηθός Διαιτητής: Τζιωρτζής Όμηρος.

Β’ Βοηθός Διαιτητής: Γεωργίου Χαράλαμπος.

4ος Διαιτητής: Αντωνίου Μάριος.

VAR: Di Paolo Aleandro.

AVAR: Δημητριάδης Μάριος.

Παρατηρητής: Τσαγγάρης Μάριος.

1′ Άρχισε το ματς.

1′ Πρώτη φάση στα 22” με κεφαλιά του Ζντραφκόφσκι.

11′ Σέντρα στον Τσέποβιτς, δεν πρόλαβε να κάνει την κεφαλιά.

15′ Παιχνίδι κέντρου χωρίς φάσεις έως τώρα.

16′ Η ΑΕΛ μπήκε στην περιοχή, ο Παπαφώτης σούταρε, η μπάλα κόντραρε και χάθηκε η ευκαιρία.

18′ Πλάγιο σουτ του Σαντίκ, η μπάλα κόντραρε και κόρνερ. Η πρώτη καλή φάση του παιχνιδιού.

20′ O Μπαλτέ σούταρε από πλάγια θέση, εκτός περιοχής, ο Βοζίνια ακούμπησε  την μπάλα, αυτή χτύπησε στο δοκάρι και κατέληξε ξανά στα χέρια του κίπερ της ΑΕΛ.

26′ Εκτέλεση φάουλ του Οικονομίδη, κεφαλιά του Λαφράνς, η μπάλα άουτ.

32′ Σουτ του Σάσι εκτός περιοχής, η μπάλα κόντραρε και έφυγε κόρνερ.

45′ Τέλος πρώτου ημιχρόνου.

46′ Άρχισε το δεύτερο ημίχρονο.

47′ Ο Μπαλντέ έκανε πάλι σουτ από αριστερά, η μπάλα πάνω από το δοκάρι.

49′ Η καλύτερη φάση της ΑΕΛ έως τώρα. Ο Έουλερ έστρωσε στον Παπαφώτη, ο οποίος σούταρε και έστειλε την μπάλα πάνω από το δοκάρι.

52′ Ο Σαντίκ σέρβιρε στον Σάσι, ο οποίος δεν βρήκε καλά την μπάλα από το ύψος του πέναλτι και χάθηκε η ευκαιρία.

55′ Ο Μπαλντέ πήρε την πάσα και μπήκε στην περιοχή, έκανε παράλληλη πάσα, αλλά δεν βρέθηκε κάποιος συμπαίκτης του να σπρώξει την μπάλα στα δίχτυα.

57′ Πάσα του Παπαφώτη στον Έουλερ εντός περιοχής, αυτός προσπάθησε να σουτάρει απευθείας, αλλά δεν βρήκε την μπάλα.

62′ Ο Παπαφώτης έκλεψε την μπάλα από το Λαφράνς και έκανε καλό σουτ λίγο έξω από την περιοχή, η μπάλα πέρασε δίπλα από το δοκάρι.

68′ Σάσι και Ασαμόα έκαναν το ένα-δύο και ο πρώτος έχασε τεράστια ευκαιρία με κοντινή προβολή.

73′ Σουτ του Πελέ, αδύναμο, η μπάλα στα χέρια του Σισκόφσκι.

82′ Ο Μάζουρεκ έχασε μεγάλη ευκαιρία με σουτ από το ύψος του πέναλτι.

88′ Εκτός περιοχής σουτ του Τιντζανί, η μπάλα άουτ.

90’+3 Τέλος παιχνιδιού.