Α' ΚΑΤΗΓΟΡΙΑΑΡΗΣΆρης - Παραλίμνι 2-1: Το γύρισε σε χρόνο ντετέ (vid)

Άρης – Παραλίμνι 2-1: Το γύρισε σε χρόνο ντετέ (vid)

Ο Άρης νίκησε 2-1 το Παραλίμνι με την ψυχή στο στόμα και με ανατροπή, πανηγυρίζοντας για πρώτη φορά στην προσωρινή έδρα του, το «Αντώνης Παπαδόπουλος». Έτσι, είναι μόνος στη δεύτερη θέση με 18 βαθμούς, δύο λιγότερους από την πρωτοπόρο Πάφος FC.

Το τρίποντο ήρθε με ολική ανατροπή με δύο γκολ σε διάστημα τριών λεπτών. Οι βυσσινί αποδείχτηκαν σκληρά καρύδια, πάλεψαν απέναντι στην «Ελαφρά Ταξιαρχία», όμως έφυγαν με άδεια χέρια από το γήπεδο της Λάρνακας. Έτσι, παραμένουν στους εφτά βαθμούς και στην επικίνδυνη ζώνη.

Ο Ντιαβαρά έδωσε προβάδισμα στο Παραλίμνι, με κοντινό πλασέ στο 10’ μετά από σέντρα του Βουτσένοβιτς και πολύ καλή ενέργεια του πρωτοεμφανιζόμενου στην Α’ Κατηγορία Γαβριήλ. Ωστόσο, η χαρά των βυσσινί δεν κράτησε για πολύ, διότι 12 λεπτά αργότερα βρίσκονταν πίσω στο σκορ.

Ο Στρούσκι ισοφάρισε με εκτός περιοχής διαγώνιο σουτ στο 20’ και ο Μπένγκστον έφερε τα πάνω κάτω στο 22’ με κοντινό πλασέ, αξιοποιώντας την ασίστ του Κακόριν.

Στο δεύτερο ημίχρονο, οι βυσσινί κατά διαστήματα έπαιρναν τον έλεγχο του παιχνιδιού και έψαχναν την ισοφάριση, έχοντας μάλιστα και δοκάρι με εκτός περιοχής σουτ του Βουτσένοβιτς στο 61’. Οι πράσινοι, από την πλευρά τους, προσπάθησαν να τελειώσουν το ματς με αντεπιθέσεις, έχοντας δύο σημαντικές στιγμές.

Στο 53’ σούταρε ο Στρούσκι, η μπάλα είχε πορεία στα δίχτυα, αλλά βρήκε στον συμπαίκτη του, Στεπίνσκι, και χάθηκε η ευκαιρία. Η άλλη στιγμή ήρθε στο 87’, όταν ο Σπόλιαριτς είχε ένα όμορφο πλασέ, με την μπάλα να περνά μόλις άουτ.

* Το Παραλίμνι ζήτησε δύο πέναλτι. Αρχικά για πτώση του Ντα Σίλβα, ωστόσο η επαναληπτική προβολή δεν έδειξε κάτι μεμπτό. Στο 80’ η μπάλα βρήκε στο χέρι του Σόκε, ωστόσο διαιτητής και VAR έκριναν ότι ήταν σε φυσιολογική θέση.

Άρης (Αλεξέι Σπιλέφσκι): Βανά, Μποακί (46′ Καζού), Μπένγκτσον, Γκομίς (46′ Στεπίνσκι), Γιαγκό (77′ Μεντιούπ), Στρούσκι, Μουσούντα, Μπρόρσον, Γιαμπλόνσκι (46′ Σόκε), Μπαμπίκα, Κακόριν (74′ Σπόλιαριτς).

ΕΝΠ (Μαρίνος Σατσιάς): Κόστιτς, Ντα Σίλβα, Ντρέκσα, Έχμαν, Γαβριήλ (62′ Ομέρ), Λουσέρο, Κατσιάρης (77′ Βούκσεβιτς), Γεβρέμοβιτς (77′ Λαμί), Μέιρα (87′ Λέβι), Ντιαβαρά, Βουτσένοβιτς.

AVAR: Αντωνίου Μάριος.

Παρατηρητής Διαιτησίας: Καραϊσκάκης Μιχάλης.

ΤO LIVE ΤΗΣ ΑΝΑΜΕΤΡΗΣΗΣ

1′ Έναρξη παιχνιδιού.

5′ Πρώτο σουτ στο ματς από το ύψος της περιοχής, ωστόσο ο Στρούσκι ήταν πολύ άστοχος.

7′ Μακρινό σουτ του Ντιαβαρά, μπλοκάρει ο Βάνα.

10′ Κεφαλιά του Ντα Σίλβα, η μπάλα άουτ.

10′ ΓΚΟΛ 1-0! Ο Ντιαβαρά από κοντά με πλασέ ανοίγει το σκορ. Η φάση άρχισε με ωραία ενέργεια του νεαρού Γαβριήλ, ο οποίος έδωσε στον Βουτσένοβιτς, αυτός σέντραρε από δεξιά και ο Γάλλος σκόραρε στέλνοντας την μπάλα κάτω από τα πόδια του Βάνα.

17′ Ο Μέιρα σούταρε εκτός περιοχής, η μπάλα στα χέρια του Βάνα.

20′ ΓΚΟΛ 1-1! Ο Στρούσκι ισοφαρίζει με εκτός περιοχής διαγώνιο συρτό σουτ.

22′ ΓΚΟΛ 2-1! O Μπένγκτσον αξιοποίησε την ασίστ του Κακόριν και σούταρε στα δίχτυα φέρνοντας τα πάνω κάτω.

32′ Διαγώνιο σουτ του Κακόριν, σε κόρνερ ο Κόστιτς.

34′ Μακρινό σουτ του Μουσούντα, η μπάλα πάνω από την εστία.

45′ Ένα λεπτό καθυστέρηση.

45’+1 Άστοχη κεφαλιά του Γεβρέμοβιτς.

45’+2 Τέλος πρώτου ημιχρόνου.

312536257 1345519649593918 331946700035637331 N

46′ Έναρξη δεύτερου ημιχρόνου.

48′ Ο Γιαγκό έκανε την παράλληλη σέντρα, έδιωξε ο Κόστιτς.

53′ Ο Στούσκι έστρωσε στον Μπένγκστον, αυτός σούταρε από το ύψος του πέναλτι, η μπάλα είχε πορεία προς τα δίχτυα, αλλά βρήκε στον συμπαίκτη του, Στεπίνσκι, και χάθηκε η ευκαιρία.

61′ Σουτ του Βουτσένοβιτς εκτός περιοχής, ένα μέτρο περίπου από τη γωνία της περιοχής, η μπάλα στο δοκάρι.

72′ Ο Ντα Σίλβα έπεσε μετά από διεκδίκηση με τον Μπαμπίκα. Ζητά πέναλτι η Ένωση.

73′ Συνεχίζεται το ματς, δεν υπάρχει πέναλτι αποφάσισαν διαιτητής και VAR.

80′ Φωνές για χέρι του Σόκε, δεν δίνει πέναλτι ο διαιτητής θεωρώντας πως ήταν σε φυσιολογική θέση.

84′ Κεφαλιά του Μπένγκτσον, η μπάλα στα χέρια του Κόστιτς.

87′ Ο Στεπίνσκι τροφοδότησε τον Σπόλιαριτς, ο οποίος πλάσαρε με μιας και έστειλε την μπάλα μόλις άουτ.

90′ Τέσσερα λεπτά καθυστέρηση.

90’+5 Τέλος παιχνιδιού.