Α' ΚΑΤΗΓΟΡΙΑΑΡΗΣΆρης - Ομόνοια 1-1: Σεντερφορίσιο «Χ» με σφραγίδα Ουζόχο (vid)

Άρης – Ομόνοια 1-1: Σεντερφορίσιο «Χ» με σφραγίδα Ουζόχο (vid)

Μετά από «γεμάτο» ματς στο «Αντώνης Παπαδόπουλος», Άρης και Ομόνοια έμειναν στο 1-1, φέρνοντας αμφότερες οι ομάδες την πρώτη τους ισοπαλία στο τρέχον πρωτάθλημα. Σκόρερ δύο σέντερ φορ. Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με τον Κακόριν (39’) και οι φιλοξενούμενοι ισοφάρισαν με τον Χούπερ (70’). Πρωταγωνιστής, ο Ουζόχο με πολλές σωτήριες αποκρούσεις.

Ο Άρης ήταν καλύτερος στο πρώτο ημίχρονο, η Ομόνοια ισοζύγισε στο δεύτερο. Χάθηκαν πολλές ευκαιρίες, οι περισσότερες από την πλευρά της «Ελαφράς Ταξιαρχίας», που είχε 14 τελικές εκ των οποίων οι δέκα στο στόχο. Βρήκε απέναντί της τον εξαιρετικό Νιγηριανό κίπερ των πρασίνων, ο οποίος κράτησε την ομάδα του στο κόλπο.

Μετά την ισοφάριση μάλιστα, το παιχνίδι άνοιξε και η πλάστιγγα θα μπορούσε να γείρει και στις δύο πλευρές.

Ο Άρης έμεινε μόνος στη δεύτερη θέση με 22 βαθμούς, προσπερνώντας τον ΑΠΟΕΛ, ενώ η Ομόνοια παραμένει ένατη και είναι πλέον ισόβαθμή με την όγδοη Νέα Σαλαμίνα (οι ερυθρόλευκοι νίκησαν το μεταξύ τους παιχνίδι).

Ο Άρης μπήκε στο γήπεδο και έδωσε τον γνωστό γρήγορο ρυθμό του, με την Ομόνοια να δυσκολεύεται να ακολουθήσει. Κυριάρχησαν οι πράσινοι της Λεμεσού και είχαν συνεχόμενες προσπάθειες, άλλοτε εκτός περιοχής, άλλοτε εντός, ενώ είχαν τις δύο κυριότερες στιγμές τους με κεφαλιές από δύο στατικές φάσεις.

Ο Καζού εκτέλεσε δύο κόρνερ, την πρώτη φορά αστόχησε ο Μουσούντα (30’), τη δεύτερη όμως δεν λάθεψε ο Κακόριν (39’), δίνοντας το προβάδισμα στους γηπεδούχους.

Οι «τριφυλλοφόροι» είχαν μία καλή στιγμή με εκτός περιοχής σουτ του Κασάμα στο 14ο λεπτό.

Διαφορετική ήταν η εικόνα στο δεύτερο κυρίως μετά την τριπλή αλλαγή στο 58’, όταν οι Λοΐζου, Μπάρκερ και Χούπερ μπήκαν αντιστοίχως στη θέση των Χαραλάμπους, Μπρούνο και Ασναριφάρντ. Οι κόκκινοι (σήμερα) της Λευκωσίας ισοζύγισαν το ματς και άρχισαν να προειδοποιούν για την ισοφάριση.

Στο 70’ τα κατάφεραν με συνεργασία δύο εκ των νεοεισελθόντων ποδοσφαιριστών. Ο Λοΐζου τροφοδότησε τον Χούπερ, ο οποίος σούταρε και έστειλε την μπάλα πρώτα στο δοκάρι και μετά στα δίχτυα.

Άρης (Αλεξέι Σπιλέφσκι): Σωφρονίου, Μποακί, Μουσούντα, Μπρόρσον, Καζού (76′ Γιαγκό), Σόκε, Στρούσκι (79′ Γιαμπλόνσκι), Μπένγκτσον (76′ Ντζαβέ), Μπράουν, Μπαμπίκα (62′ Σπόλιαριτς), Κακόριν.

Ομόνοια (Γιανίκ Φερέρα): Ουζόχο, Κίτσος, Γιούστε, Μίλετιτς, Λέτσγιακς, Κούσουλος, Χαραλάμπους (58′ Λοΐζου), Κασάμα (87′ Ντίσκερουντ), Μπρούνο (46′ Μπάρκερ), Μπέζους (58′ Παπουλής), Ανσαριφάρντ (58′ Χούπερ).

Παρατηρητής: Καραϊσκάκης Μιχάλης.

1′ Έναρξη παιχνιδιού.

1′ Καλή κυκλοφορία της μπάλας, σέντρα του Καζού, δεν βρέθηκε κάποιος να την αξιοποιήσει.

2′ Καλό σουτ του Μπαμπίκα εκτός περιοχής, η μπάλα πάνω από την εστία.

9′ Ο Γιούστε έπεσε τάκλιν και έδιωξε σε κόρνερ, ενώ ο Καζού ήταν έτοιμος να σουτάρει από κοντά.

10′ Ο Μένγκστον σούταρε εκτός περιοχής, σε κόρνερ ο Ουζόχο.

13′ Απευθείας εκτέλεση φάουλ του Λέτσιγιακς, η μπάλα άουτ.

14′ Σουτ του Κασάμα εκτός περιοχής, η μπάλα πάνω από την εστία.

17′ Μακρινό σουτ του Κακόριν, δεν είχε πρόβλημα ο Ουζόχο.

21′ Ο Μπένγκτσον δοκίμαστε από μακριά, πολύ άστοχο το σουτ του.

21′ Άλλο ένα εκτός περιοχής σουτ, αυτή τη φορά με τον Στρούσκι, μπλόκαρε με διπλή προσπάθεια ο Ουζόχο.

29′ Ο Μαμπίκα σούταρε εντός περιοχής, η μπάλα κόντραρε σε αμυντικό και έφυγε κόρνερ.

30′ Ο Μουσούντα με κεφαλιά αστόχησε από κοντά, μετά από εκτέλεση κόρνερ του Καζού, χάνοντας τεράστια ευκαιρία.

38′ Λάθος του Κούσουλου και κόρνερ για τον Άρη.

39′ ΓΚΟΛ 1-0! Ο Κακόριν άνοιξε το σκορ με κεφαλιά, μετά από εκτέλεση κόρνερ του Καζού.

42′ Ο Μπαμπίκα ολιγώρησε από το ύψος του πέναλτι και χάθηκε η ευκαιρία για το 2-0.

45′ Ο Καζού σταματά με το χέρι αντεπίθεση της Ομόνοιας και αντίκρισε κίτρινη κάρτα. Ζητά κόκκινη κάρτα η Ομόνοια, διαφωνούν διαιτητής και VAR.

45′ Δύο λεπτά καθυστέρηση.

45+2 Τέλος πρώτου ημιχρόνου.

313108922 672859420897233 8773472742614590283 N

46′ Έναρξη παιχνιδιού.

51′ Κοντινή προβολή του Μπαμπίκα, η μπάλα άουτ.

59′ Καλή συνεργασία των νεοεισελθόντων Λοΐζου και Παπουλή, ο τελευταίος σούταρε και μετά από κόντρα η μπάλα έφυγε κόρνερ.

61′ Σουτ του Μπάρκερ, η μπάλα στα χέρια του Σωφρονίου.

62′ Αναγκαστική αλλαγή, ο Μπαμπίκα αποχωρεί και τη θέση του παίρνει ο Σπόλιαριτς.

64′ Ο Μπάρκερ πλασάρει, η μπάλα μόλις άουτ.

66′ Ο Μπένγκτσον μπήκε μόνος στην περιοχή και… πάσαρε στον Ουζόχο, χάνοντας κλασική ευκαιρία.

70′ ΓΚΟΛ 1-1! Ο Χούπερ έφερε το ματς στα ίσα. Ο Λοΐζου πάσαρε στον Άγγλο, ο οποίος σούταρε και έστειλε την μπάλα πρώτα στο δοκάρι και μετά στα δίχτυα.

73′ Ευκαιρία με σουτ του Γιούστε από κοντά, η μπάλα άουτ.

75′ Διαγώνιο σουτ του Καζού, η μπάλα κόντραρε στον Κίτσο, άλλαξε πορεία, αλλά ο Ουζόχο απέκρουσε σε κόρνερ.

77′ Φωνάζει για χέρι του Κούσουλου στην περιοχή ο Άρης, συνεχίζεται το ματς.

78′ Ο Άρης κέρδισε φάουλ, αναμονή ώσπου να ελεγχθεί η προηγούμενη φάση από το VAR.

79′ Δεν κρίθηκε ότι ήταν παράβαση.

82′ Ο Γιαμπλόνσκι έκανε καλό σουτ, δύσκολη απόκρουση του Ουζόχο.

85′ Ο Ουζόχο σώζει με το πόδι μετά από σουτ του Τζαβέ.

88′ Εκτός περιοχής σουτ του Μπάρκερ, σε κόρνερ ο Σωφρονίου.

89′ Ο Παπουλής έπεσε στην περιοχή, ζήτησε πέναλτι για κλωτσιά του Μπρόνσον. Διαφωνούν διαιτητής και VAR.

90′ Τέσσερα λεπτά καθυστέρηση.

90’+3 Αντεπίθεση της Ομόνοιας, με όφελος ένα κόρνερ.

90’+4 Εκτελέστηκε, νέο κόρνερ για τους φιλοξενούμενους.

90’+ 4 Μακρινό σουτ του Κίτσου, η μπάλα άουτ.

90’+5 Τέλος παιχνιδιού.