Α' ΚΑΤΗΓΟΡΙΑΑΠΟΕΛΆρης – ΑΠΟΕΛ 0-1: Ο Σόουζα περνούσε από την Ακρόπολη και βρήκε το πορτοφόλι! (vid)

Ο ΑΠΟΕΛ έπεσε από την Ακρόπολη και βρήκε και πορτοφόλι. Οι γαλαζοκίτρινοι επικράτησαν στο Τσίρειο με 1-0 του Άρη, για την 7η αγωνιστική του πρωταθλήματος, πανηγύρισε την πρώτη εκτός έδρας νίκη του στη σεζόν και για πρώτη φορά «κόλλησε» δεύτερη σερί επιτυχία. Το «χρυσό» γκολ για την ομάδα του Σωφρόνη Αυγουστή πέτυχε ο Λούκας Σόουζα με κεφαλιά στο 71’, με τον Βραζιλιάνο να πανηγυρίζει το δεύτερο τέρμα του στο πρωτάθλημα καθώς είχε σκοράρει επίσης το καθοριστικό γκολ στη νίκη με 1-0 επί της ΠΑΕΕΚ.

Για να φτάσει στο πρώτο «διπλό» ο ΑΠΟΕΛ πέρασε από χίλια μύρια κύματα, καθώς το αποτέλεσμα είναι μαγική εικόνα και αδικεί τον Άρη. Η «Ελαφρά Ταξιάρχία» πολιόρκησε την εστία των γαλαζοκιτρίνων και χαρακτηριστικό είναι το γεγονός πως το διάστημα 60’-70’ κατάγραψε έξι τελικές προσπάθειες.

Τεράστιας σημασίας νίκη για τον ΑΠΟΕΛ που παρά τα πολλά προβλήματα τραυματισμών που είχε πριν το παιχνίδι και την αναγκαστική αλλαγή του Τσεπάκ μόλις στο 12’κατάφερε να υποχρεώσει τον Άρη στη δεύτερη φετινή ήττα του. Άλμα τεσσάρων θέσεων για τον ΑΠΟΕΛ που ανέβηκε στην 6η θέση με εννέα βαθμούς. Τρίτος με 13 έμεινε ο Άρης που έχασε την ευκαιρία να περάσει στην κορυφή της βαθμολογίας.

Τι να κρατήσει κανείς από ένα σαρανταπεντάλεπτο χωρίς καμία τελική προσπάθεια στον στόχο, πολλές διακοπές του παιχνιδιού για φάουλ, αργό ρυθμό και αβίαστα λάθη εκατέρωθεν; Μα, απολύτως τίποτα. Και αφού τελική προσπάθεια στον στόχο δεν καταγράφηκε οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια με το ισόπαλο 0-0. Η κατοχή της μπάλας ήταν απόλυτα μοιρασμένη (50-50%), με τον Άρη να έχει τέσσερις προσπάθειες όμως καμία δεν ανησύχησε ιδιαίτερα τον τερματοφύλακα του ΑΠΟΕΛ, Σιμόνε Σκουφέτ. Η κεφαλιά του Καρώ στο 45+1’ μετά από σέντρα του ορεξάτου Εντονγκαλά ήταν ό,τι καλύτερο είχε να επιδείξει στο πρώτο μέρος ο ΑΠΟΕΛ.

Στο πρώτο τέταρτο του δευτέρου ημιχρόνου δεν διαφοροποιήθηκε η εικόνα της αναμέτρησης, όμως η είσοδος του Πακέ στο 57’ έδωσε επιθετική πνοή στον Άρη. Η ομάδα του Λιάσου Λουκά έβαλε στα σχοινά τον ΑΠΟΕΛ και από το 60’ έως το 70’ οι ευκαιρίες διαδέχονταν η μία την άλλη.

Σουτ του Σικόρσκι στο 63’η μπάλα κόντραρε στον Σάβιτς. Σουτ του Μονέ-Πακέ στο 65’ κόντρα στον Καρώ και κόρνερ. Κοντινή κεφαλιά του Σικόρσκι στο 66’, η μπάλα άουτ. Στο 67’ ο Στεπίνσκι έκανε κάκιστο τελείωμα ενώ ήταν αμαρκάριστος σε θέση βολής, ενώ δύο λεπτά αργότερα ο Σικόρσκι έχασε νέα ευκαιρία και στο 70’ δεν βρήκε στόχο το συρτό σουτ του Μονέ-Πακέ.

Ο Άρης πολιορκούσε την εστία του ΑΠΟΕΛ, αλλά έριχνε αβολίδωτα και ο ΑΠΟΕΛ τον τιμώρησε. Στο 71’ ο Θεοδώρου εκτέλεσε κόρνερ, ο Βινίσιους έκανε πισινή κεφαλιά και ο Σόουζα με νέα κεφαλιά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα αφού πρώτα κτύπησε στον Μουσούντα. Στο τελευταίο εικοσάλεπτο οι γαλαζοκίτρινοι κατάφεραν να κάνουν σωστή διαχείριση του υπέρ τους προβαδίσματος και δεν κινδύνευσαν ιδιαίτερα.

H TAYTOTHTA TOY AΓΩΝΑ

Άρης (Λιάσος Λουκά): Βάνα Άλβες, Γιάγκο, Σίλντενφελντ, Ντελμίρο, Ρονκάγκλια (57′ Μουσούντα), Κβάσουκ (63′ Σικόρσκι), Μπαμπίκα (82′ Μπράουν), Σιμιόν, Μανου (81’Φράγκος), Σπόλιαριτς (57′ Μονέ-Πακέ), Στεπίνσκι.

ΑΠΟΕΛ (Σωφρόνης Αυγουστή): Σκουφέτ, Τσεπάκ (13′ Θεοδώρου), Καρώ, Βινίσιους, Σάβιτς,  Σαμπάλα, Εντονγκαλά (83′ Ντιαβαρά), Σόουζα, Λουντέμο, Νατέλ (68′ Σατσιάς), Μάγκλιτσα (68′ Κβιλιτάια).

Σκόρερ: – / Σόουζα 71′

Κίτρινες: Γιαγκό, Βάνα Άλβες / Τσεπάκ, Σάβιτς, Βινίσιους, Κβιλιτάια.

AVAR: Καλογήρου Μάριος.

Παρατηρητής Διαιτησίας: Καπιτανής Κώστας.

ΤΟ LIVE THΣ ΑΝΑΜΕΤΡΗΣΗΣ

1′ Άρχισε το ματς.

5′ Χωρίς φάσεις ακόμα. Οι δύο ομάδες πιέζουν ψηλά και υποχρεώνουν διαρκώς η μία την άλλη σε λάθη.

10′ Πιθανολογείται αναγκαστική αλλαγη του Τσεπάκ. Προσωρινά με δέκα ο ΑΠΟΕΛ.

11′ Επανέρχεται ο Τσεπάκ, αλλά θα γίνει αλλαγή σύντομα.

13′ Βγαίνει ο Τσεπάκ, στη θέση του ο Θεοδώρου.

14′ Ο Νατέλ εκτέλεσε φάουλ, ο Μάγκλιτσα την κεφαλιά, η μπάλα κόντρα σε παίκτη του Άρη, αλλά αντί κόρνερ δόθηκε η μπάλα στον Άρη. Όπως και να έχει, η πρώτη τελική στο ματς.

15′ Καλό σουτ του Σπόλιαριτς εκτός περιοχής, η μπάλα μόλις άουτ. Ζεστένεται το ματς…

30′ Τελική προσπάθεια μετά από 15 λεπτά. Αυτή τη φορά ήταν ο Ρονκάγκλια, που έστειλε την μπάλα άουτ.

32′ Ανέβηκε ο Άρης στα τελευταία λεπτά. Ο Στεπίνσκι δοκίμασε να απειλήσει από μακριά, αλλά έστειλε την μπάλα άουτ.

34′ Ζητά πέναλτι ο ΑΠΟΕΛ όταν ο Ρονκάγκλια έπεσε στα πόδια του Νατέλ εντός περιοχής. Σωστά άφησε το παιχνίδι να εξελιχτεί ο Δημητρίου, καθώς ο παίκτης του Άρη βρήκε μπάλα.

39′ Ο Σπόλιαριτς δοκόμασε σουτ εκτός περιοχής, η μπάλα άουτ.

45′ Ο Λουντέμο έδωσε στον Νατέλ, αυτός μπήκε στην περιοχή και σούταρε, η μπάλα κόντραρε στον Σίλντενφελντ και κόρνερ.

45’+1 Το κόρνερ εκτελέστηκε, οι αμυντικοί έδιωξαν, ο Εντονγκαλά σέντραρε και ο Καρώ με κεφαλιά έχασε την ευκαιρία.

45’+3 Τέλος πρώτου ημιχρόνου.

46′ Άρχισε το δεύτερο ημίχρονο.

51′ Ο Εντονγκαλά έκλεψε από τον Μπαμπίκα, που έφυγε στην αντεπίθεση και ενώ ο Σκουφέτ ήταν εκτός θέσης.

55′ Κεφαλιά του Σόουζα μετά από εκτέλεση φάουλ του Νατέλ και κεφαλιά του Μπαμπίκα, η μπάλα άουτ.

56′ Πρόβλημα με τον Ρονκάγκλια, θα γίνει μάλλον αναγκαστική αλλαγή.

57′ Γίνεται η αλλαγή, στη θέση του ο Μουσούντα.

58′ Κεφαλιά του Στεπίνσκι μετά από κόρνερ, πολύ άστοχη.

61′ Ίδια η εικόνα στο δεύτερο ημίχρονο, με πολλά λάθη και φάουλ.

63′ Σουτ Σικόρσκι, κόντρα στον Σάβιτς και κόρνερ.

65′ Σουτ του Μονέ-Πακέ, κόντρα σε αμυντικό και κόρνερ.

66′ Κοντινή κεφαλιά του Σικόρσκι, η μπάλα άουτ. Μεγάλη ευκαιρία.

67′ Τεράστια ευκαιρία για τον Άρη με τον Στεπίνσκι με κοντινό σουτ.

69′ Νέα ευκαιρία με τον Σικόρσκι, με σουτ από το ύψος του πέναλτι.

70′ Βομβαρδίζει ο Άρης. Συρτό σουτ του Μονέ-Πακέ, η μπάλα άουτ.

71′ ΓΚΟΛ 0-1! Ο Σόουζα με κεφαλιά βάζει τον ΑΠΟΕΛ μπροστά κόντρα στη ροή του αγώνα. Μετά από εκτέλεση κόρνερ του Θεοδώρου, η κόντρα κόντραρε, ο Βραζιλιάνος έπιασε την κεφαλιά, η μπάλα χτύπησε στον Μουσούντα και κατέληξε στα δίχτυα.

79′ Πολύ καλό σουτ του Σόουζα εκτός περιοχής, εξίσου καλή απόκρουση του Βάνα Άλβες.

85′ Κακό σουτ του Μανού-Πακέ, που βρισκόταν λίγο έξω από την περιοχή.

87′ Ένταση ανάμεσα σε ποδοσφαιριστές των δύο ομάδων και διακοπή για λίγα λεπτά.

89′ Δυνατό σουτ του Φράγκου, η μπάλα άουτ.

90′ Ζήτησε πέναλτι ο ΑΠΟΕΛ για σπρώξιμο στον Ντιαβαρά. Διαιτητής και VAR διαφωνούν.

90′ + 4 Ο Κβιλιτάια με σουτ από το ύψος του πέναλτι χάνει την ευκαιρία να τελειώσει το ματς.

90’+5 Τέλος παιχνιδιού.