aekaelanorthosisapoelapollonarisdoksaehtnikosomonoiaolympiakospaeekpafosSuper LeaguePremier LeagueSerie ALaLigaEuro 2020

Κυπριακό Πρωτάθλημα ΠοδοσφαίρουΑ' ΚΑΤΗΓΟΡΙΑΑπόλλων – Ομόνοια 2-0: Τα δώρα δεν επιστρέφονται (vid)

Απόλλων – Ομόνοια 2-0: Τα δώρα δεν επιστρέφονται (vid)

Την ένατη νίκη επί της Ομόνοιας στο Τσίρειο στα τελευταία δέκα παιχνίδια πρωταθλήματος πανηγύρισε το βράδυ της Κυριακής ο Απόλλων. Οι γαλάζιοι επικράτησαν 2-0 των πρασίνων και έβαλαν τέλος στο αρνητικό σερί χωρίς νίκη που «έτρεχε» από τις 6 Δεκεμβρίου.

Η ομάδα της Λεμεσού είπε «ευχαριστώ» στα δώρα της Ομόνοιας, αφού έφθασε στην επιτυχία με αυτογκόλ του Χούμποτσαν (26’) και γκολ του Γιάνγκα (63’) έπειτα από τραγικό λάθος του Λέτσγιακς. Ο Απόλλων έφθασε τους 32 βαθμούς, όσους έχει και η ΑΕΚ, όμως παρέμεινε τρίτος αφού οι Λαρνακείς υπερτερούν στην ισοβαθμία, στο -1 από τον πρωτοπόρο Άρη.

Το εκπληκτικό σερί του Απόλλωνα κόντρα στην Ομόνοια σε παιχνίδια πρωταθλήματος στο Τσίρειο, αφού η ομάδα της Λεμεσού είναι αήττητη από τις 9 Απριλίου 2016! Έκτοτε, ακολούθησαν δέκα αγώνες πρωταθλήματος ανάμεσα στις δύο ομάδες στο Τσίρειο, με την Ομόνοια να παίρνει μόλις ένα βαθμό, την περσινή ισοπαλία (0-0) για την Α’ φάση.

Οι πράσινοι με εξαίρεση ένα πεντάλεπτο στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου δεν στάθηκαν στο ύψος των περιστάσεων, πλήρωσαν τα ατομικά λάθη στα οποία υπέπεσαν και δέχθηκε την έβδομη ήττα της στο πρωτάθλημα. Το «τριφύλλι» έμεινε στην 6η θέση με 24 βαθμούς σε 17 αγώνες, εννέα βαθμούς από τον πρωτοπόρο Άρη.

Από τέσσερις τελικές προσπάθειες είχαν στο πρώτο ημίχρονο οι δύο ομάδες, μια τελική στον στόχο για τον Απόλλωνα, δύο για την Ομόνοια. Ο Απόλλων πατούσε καλύτερα στο μεγαλύτερο διάστημα του πρώτου σαρανταπενταλέπτου, προηγήθηκε με αυτογκόλ του Χούμποτσαν (26’), αφού προηγήθηκε εξαιρετική προσπάθεια του Νταμπό, ο οποίος απέφυγε τους Κίκο και Λοΐζου, μπήκε στην περιοχή γύρισε την μπάλα προς τα πίσω και με τη… βοήθεια του Σλοβάκου αμυντικού της Ομόνοιας έβαλε σε θέση οδηγού τους γηπεδούχους. Η ομάδα του Τσόρνιγκερ είχε άλλες 2-3 καλές προϋποθέσεις με μακρινά σουτ των Ίλιεφ και Ζράντι που δεν βρήκαν στόχο. H κατοχή της μπάλας 64%-34% μαρτυρά πως η ομάδα του Τσόρνιγκερ είχε την εδαφική υπεροχή.

Οι πράσινοι ήταν απαιτητικοί μόνο στο τελευταίο πεντάλεπτο του πρώτου ημιχρόνου, διάστημα κατά το οποίο άσκησαν πίεση στην περιοχή του Γιοβάνοβιτς και έχασαν σημαντικές ευκαιρίες για να ισοφαρίσουν. Στο 40’ ο Σέρβος τερματοφύλακας απέκρουσε με τα πόδια το σουτ του Ντίσκερουντ και ένα λεπτό αργότερα ο Τζιωνής σούταρε λίγο δίπλα από το δεξί δοκάρι, μετά την κάθετη πάσα του Λοΐζου.

Στο δίλεπτο 61-63’ η ζυγαριά άρχισε να γέρνει κατά πολύ υπέρ του Απόλλωνα. Στο 61’ ο Τσέποβιτς σημάδεψε τον Γιοβάνοβιτς, μετά την ωραία κάθετη πάσα του Ντίσκερουντ και δύο λεπτά αργότερα ο Γιάνγκα είπε «ευχαριστώ» στο… δώρο του Λέτσγιακς. Ο Τσέχος πάσαρε αδύναμα την μπάλα προς τον Φαμπιάνο, ο Βραζιλιάνος επιχείρησε να την απομακρύνει, αλλά ο επιθετικός από τις Κομόρες ευνοήθηκε από την κόντρα και βρέθηκε μόνος προς ανυπεράσπιστης εστίας για να πετύχει το 2-0.

Ο τερματοφύλακας του Απόλλωνα δήλωσε «παρών» στις ευκαιρίες των Λέτσιακας (78’), Ασάντε (79’) και Ψάλτη (90+3’) και έβαλε το λιθαράκι του ώστε ο Απόλλωνα να επιστρέψει στις επιτυχίες μετά από 41 ημέρες.

H TAYTOTHTA TOY AΓΩΝΑ

Απόλλων (Αλεξάντερ Τσόρνιγκερ): Γιοβάνοβιτς, Μαυρίας, Χ. Κυριάκου, Ρομπέρζ, Χαμάς, Κολ, Σπόλιαριτς (Νογιόκ 69′), Ζράντι (81′ Αλεσάμι, 90+1′ Β. Γιοβάνοβιτς), Ίλιεφ (90+1′ Ψύχας), Γιάνγκα, Νταμπό (81′ Αλμπάνης).

Ομόνοια (Χένινγκ Μπεργκ): Φαμπιάνο, Κίκο, Χούμποτσαν (62′ Παναγιώτου), Λανγκ, Λέτσγιακς, Λοΐζου, Γκόμεθ, Ντίσκερουντ, Τζιωνής, Λοΐζου (74′ Μποτεάκ), Κακουλλής (74′ Ασάντε), Τσέποβιτς (85′ Ψάλτης).

Έναρξη αγώνα.

5′ Πατάει καλύτερα στο γήπεδο ο Απόλλων, περιτριγυρίζει την περιοχή της Ομόνοιας.

9′ Σουτ του Ντανίλο εκτός περιοχής, άστοχο.

15′ Xωρίς κάποια σημαντική ευκαιρία στο πρώτο τέταρτο της αναμέτρησης. Ισορρόπησε η Ομόνοια στα τελευταία λεπτά.

20′ Παπουλής και Σέχου είναι στο φύλλο αγώνα, αλλά δεν είναι στον πάγκο της Ομόνοιας. Δηλώθηκαν σε περίπτωση διακοπής της αναμέτρησης, ώστε να έχουν δικαίωμα συμμετοχής εφόσον συμβεί κάτι τέτοιο.

24′ Σουτ του Λέτσγιακς η μπάλα κτύπησε στο πόδι του Μαυρία και έφυγε κόρνερ.

26′ ΓΚΟΛ για τον Απόλλωνα με αυτογκόλ του Χούμποτσαν! Ο Νταμπό έκανε όλη τη δουλειά από αριστερά, απέφυγε τους Κίκο και Λοΐζου, μπήκε στην περιοχή και γύρισε την μπάλα προς το σημείο του πέναλτι, όμως αυτή κτύπησε στο πόδι του Σλοβάκου αμυντικού και κατέληξε στα δίχτυα.

33′ Πιο οργανωμένος και πιο απαιτητικός ο Απόλλων, η Ομόνοια δεν μπορεί ούτε να κυκλοφορήσει την μπάλα μα ούτε και να φτάσει με αξιώσεις στην περιοχή του Γιοβάνοβιτς.

36′ Σουτ του Ίλιεφ από το ύψος της μεγάλης περιοχής η μπάλα πάνω από το οριζόντιο δοκάρι.

40′ Μεγάλη ευκαιρία για την Ομόνοια, ο Ντίσκερουντ μπήκε στην περιοχή έκανε συρτό σουτ, ο Γιοβάνοβιτς απέκρουσε με τα πόδια σε κόρνερ. Η καλύτερη στιγμή των πρασίνων στο ματς.

40′ Ο Γκόμεθ προσπάθησε να σκοράρει με απευθείας εκτέλεση κόρνερ, όμως ο Γιοβάνοβιτς ήταν σε ετοιμότητα.

41′ Αγγίζει την ισοφάριση η Ομόνοια, κάθετη πάσα του Λοΐζου στον Τζιωνή αυτός από πλάγια έκανε το σουτ αλλά δεν βρήκε στόχο, η μπάλα έφυγε λίγο δίπλα από το δεξί δοκάρι του Γιοβάνοβιτς. Ότι δεν έκανε σε 40′ η Ομόνοια το έκανε σε ένα δίλεπτο.

45′ Σέντρα του Λέτσγιακς, ο Τσέποβιτς έκανε πισινή κεφαλιά με τον Χαμάς να διώχνει σε κόρνερ προ του Λοΐζου.

45+2′ Μακρινό σουτ του Ζράντι, πολύ δυνατό, αλλά άστοχο.

Τέλος πρώτου ημιχρόνου.

ΣΧΟΛΙΟ: Από τέσσερις τελικές προσπάθειες είχαν στο πρώτο ημίχρονο οι δύο ομάδες, μια τελική στον στόχο για τον Απόλλωνα, δύο για την Ομόνοια. Οι πράσινοι ήταν απαιτητικοί μόνο στο τελευταίο πεντάλεπτο του πρώτου ημιχρόνου, διάστημα κατά το οποίο άσκησαν πίεση στην περιοχή του Γιοβάνοβιτς και έχασαν σημαντικές ευκαιρίες για να ισοφαρίσουν. Ο Απόλλων πατούσε καλύτερα στο μεγαλύτερο διάστημα του πρώτου σαρανταπενταλέπτου, προηγήθηκε με αυτογκόλ του Χούμποτσαν (26’)- αφού προηγήθηκε εξαιρετική προσπάθεια του Νταμπό- και είχε άλλες 2-3 καλές προϋποθέσεις με μακρινά σουτ των Ίλιεφ και Ζράντι που δεν βρήκαν στόχο. H κατοχή της μπάλας 64%-34% μαρτυρά πως η ομάδα του Τσόρνιγκερ είχε την εδαφική υπεροχή.

Έναρξη δευτέρου ημιχρόνου.

46′ Ο Ζράντι άδειασε τον Λέτσγιακς, πάσαρε με τακουνάκι στον Μαυρία, ο οποίος έκανε συρτή σέντρα ο Νταμπό προσπάθησε να μπει στη φάση, όμως υπέπεσε σε επιθετικό φάουλ στον Φαμπιάνο.

56′ Φάουλ σε καλό σημείο για την Ομόνοια. Ο Τζιωνής εκτέλεσε με σέντρα, ψάχνοντας τον Λανγκ, όμως ο Ούγγρος ήταν μαρκαρισμένος στενά και δεν μπόρεσε να γίνει απειλητικός.

61′ Ο Γιοβάνοβιτς κρατά το μηδέν στην άμυνα του Απόλλωνα. Ο Ντίσκερουντ έβγαλε σε θέση βολής τον Τσέποβιτς, ο οποίος σούταρε πάνω στο σώμα του συμπατριώτη του τερματοφύλακα.

63′ ΓΚΟΛ για τον Απόλλωνα με τον Γιάνγκα! Ο επιθετικός των γαλάζιων είπε ευχαριστώ στο λάθος του Λέτσγιακς και έδωσε προβάδισμα δύο τερμάτων στην ομάδα του. Ο Τσέχος πάσαρε χωρίς δύναμη στον Φαμπιάνο, ο Βραζιλιάνος τερματοφύλακας προσπάθησε να διώξει την μπάλα, αυτή κόντραρε στο πόδι του Γιάνγκα και στρώθηκε σε άδειο τέρμα στον επιθετικό από το Κουρασάο.

68′ Eυκαιρία για τον Απόλλωνα, σουτ του Ίλιεφ η μπάλα πέρασε δίπλα από το αριστερό δοκάρι του Φαμπιάνο.

73′ Ο Απόλλων βγήκε στην αντεπίθεση με τον Ίλιεφ, έκανε σέντρα από δεξιά ο Φαμπιάνο μάζεψε με διπλή προσπάθεια.

78′ Ο Γιοβάνοβιτς μάζεψε σταθερά την μπάλα μετά την σέντρα του Λέτσγιακς προτού αυτή φθάσει στον Λοΐζου που περίμενε στο δεύτερο δοκάρι.

79′ Ο Ασάντε στην επανεμφάνισή του στην αγωνιστική δράση μετά τον Απρίλη του 2021 προσπάθησε με τακουνάκι να νικήσει τον Γιοβάνοβιτς, αλλά ο Σέρβος παρακολούθησε τη φάση και απέκρουσε την μπάλα.

87′ Σουτ του Κίκο στο ύψος της περιοχής, πολύ καλό η μπάλα πάνω από το οριζόντιο δοκάρι.

90+3′ Εξαιρετική απόκρουση του Γιοβάνοβιτς σε κοντινή προβολή που έγινε από τον Ψάλτη, μετά από εκτέλεση φάουλ. Ο Σέρβος φώναξε «παρών» όποτε χρειάστηκε.