Α' ΚΑΤΗΓΟΡΙΑΑΠΟΛΛΩΝ ΛΕΜΕΣΟΥΒόλεϊ γυναικών: Πάλεψε, αλλά δεν τα κατάφερε ο Απόλλων

Βόλεϊ γυναικών: Πάλεψε, αλλά δεν τα κατάφερε ο Απόλλων

Προηγήθηκε, τα έδωσε όλα αλλά ο Property Gallery Απόλλων δεν κατάφερε να πάρει την πρόκριση στους «32» του CEV Challenge Cup. Οι Σέρβες της Zok Ub πέρασαν από τη «φλεγόμενη» «ΑΠΟΛΛΩΝ ΑΡΕΝΑ» κερδίζοντας στο τάϊ – μπρέικ με 2-3 σετ σε 116΄’.

Οι «γαλάζιες» κέρδισαν το πρώτο σετ με τη βοήθεια των 450 φιλάθλων τους αλλά στη συνέχεια η Zok Ub πήρε το προβάδισμα με 1-2 σετ. Η ομάδα της Λεμεσού με το σε βάρος της σκορ πάλεψε μέχρι το τέλος για την ευρωπαϊκή νίκη γοήτρου αλλά δεν τα κατάφερε και έχασε.

Με την έναρξη του πρώτου σετ οι Σέρβες μπήκαν πιο δυνατά και προηγήθηκαν 01-05 με τις «γαλάζιες» να βρίσκουν λύσεις με την Ventura. H ομάδα της Zok διατηρούσε το προβάδισμά της 06-10 με την ομάδα του Γιαπάνη να έχει ως αιχμή την Βραζιλιάνα διαγώνιο. Ο Property Gallery Απόλλων έκανε ντεμαράζ και με όπλο την Ventura και τον πύρινο κόσμο του προηγήθηκε 14-13. Με την άνοδο της Enneking της Αλεξάκου και τη βοήθεια της Στυλιανού οι «γαλάζιες» έφτιαξαν διαφορά τριών πόντων 20-17. Ένας εντυπωσιακός Property Gallery Απόλλων στα τελικά στάδια επικράτησε 25-17 σε 22’ και προηγήθηκε με 1-0 σετ.

Oι «γαλάζιες» με την ορμή του κόσμου μπήκαν εντυπωσιακά στο δεύτερο σετ και προηγήθηκαν 05-02 αφού πρόσφερε βοήθειες και η Κατερίνα Λάμπρου. Οι Σέρβες κατάφεραν με απανωτούς πόντους να προσπεράσουν 07-10. Στη συνέχεια οι Σέρβες της Zok Ub αύξησαν τη διαφορά σε 11-16 και έβαλαν πίεση στις Λεμεσιανές. Ο Property Gallery Απόλλων με αιχμή την Ventura, αλλά και την εκπληκτική Αλεξάκου ψαλίδισε τη διαφορά και μείωσε στον πόντο 16-17. Οι Σέρβες της Zok αύξησαν το προβάδισμά τους σε 18-21 αλλά οι «γαλάζιες» μείωσαν στον πόντο 20-21. Η ομάδα της Zok Ub βρέθηκε ένα βήμα πριν την κατάκτηση του σετ το οποίο κέρδισαν με 22-25 σε 28’ και ισοφάρισε σε 1-1.

Aπόλυτα ισορροπημένο ήταν το παιχνίδι με την έναρξη του τρίτου σετ. Οι δυο ομάδες συνβάδιζαν στο σκορ με την Zok να αποκτά βραχεία κεφαλή με δυο πόντους 03-05. H Σερβική ομάδα διατηρούσε το προβάδισμά της το οποίο αύξησε ελαφρώς 06-09. Ο Property Gallery Απόλλων προσπαθούσε να μείνει κοντά στο σκορ με τις συνήθεις ύποπτες Αλεξάκου, Ventura και Enneking. Oι Σέρβες έκτισαν μια διαφορά έξι πόντων 09-15 και έγιναν φαβορί για το σετ. Από τις Λεμεσιανές συνέχισαν να κτυπούν στην επίθεση με τις Ventura και Enneking. Ο Property Gallery Απόλλων τελικά έχασε το σετ με 19-25 σε 24’ και έμεινε πίσω στο σκορ με 1-2 χάνοντας στην ουσία την πρόκριση.

Στο τέταρτο σετ ο Property Gallery Απόλλων προηγήθηκε 09-08, αλλά οι Σέρβες ανέτρεψαν τα δεδομένα και προηγήθηκαν 12-14. Οι «γαλάζιες» μείωσαν στον πόντο, αλλά η Zok Ub διατηρούσαν το προβάδισμά τους 17-19. Ο Property Gallery Απόλλων κατάφερε να μείνει κοντά στο σκορ και κατάφερε να κερδίσει με 25-22 σε 23’ και ισοφάρισε σε 2-2 σετ.

Tα πάντα κρίθηκαν στο πέμπτο σετ με την Zok να προηγηθεί 06-07 με τον Property Gallery Απόλλων να προηγείται 10-09 και να στοχεύει τη νίκη γοήτρου. Η Zok Ub προηγήθηκε 12-13 με τον Property Gallery Απόλλων να προηγείται 14-13 αλλά την Zok Ub να κερδίζει στους έξτρα πόντους 15-17 σε 19’ και να παίρνει τη νίκη με 2-3.

«ΑΠΟΛΛΩΝ ΑΡΕΝΑ»: Property Gallery ΑΠΟΛΛΩΝ – ZOK UB 2-3 (25-17, 22-25, 19-25, 25-22, 15-17)

Property Gallery ΑΠΟΛΛΩΝ (Γ. ΓΙΑΠΑΝΗΣ): Στυλιανού, Λάμπρου, Nogueras, Enneking, Aλεξάκου, Ventura – Λίμπερο: Δαϋίδ, Ζακχαίου – Αλλαγές: Χατζηκωνστάντα, Ιορδάνους, Lavruk, Xριστοφόρου.

ΖΟΚ UB(M. BORICIC): Eric, Cveticanin, Gligoric, Perovic, Celic, Benitez – Λίμπερο: Tadic, Vujkovic – Αλλαγές: Novosel.

Τον αγώνα σφύριξαν οι Michele Brunelli και ο Ordache Ambarkov.