Α' ΚΑΤΗΓΟΡΙΑΑΠΟΛΛΩΝ ΛΕΜΕΣΟΥΌταν «ξεμπούκωσαν» οι κάννες του... (vid & pics)

Όταν «ξεμπούκωσαν» οι κάννες του… (vid & pics)

ΤΟΥ ΧΡΙΣΤΟΥ ΘΕΟΧΑΡΟΥΣ

Αν και δυσκολεύτηκε σε μεγάλο βαθμό στο πρώτο ημίχρονο, στην επανάληψη οι… κάννες του ξεμπούκωσαν και πυροβόλησαν εύστοχα τρεις φορές. Στο πέσιμο της αυλαίας της 13ης αγωνιστικής, ο Απόλλωνας κέρδισε με 3-0 (53’ Παπουλής, 64’ Γιούστε, 74’ Σελάγια) τον Εθνικό Άχνας στο Τσίρειο κι ανέβηκε στην 4η θέση με 22 βαθμούς και τρία παιχνίδια λιγότερα.

Στο πρώτο 45λεπτο, ο Απόλλωνας δυσκολευόταν με πολύ μεγάλο βαθμό να βρει διέξοδο μέσα από τα… οχυρωματικά έργα του αντιπάλου του και να φτάσει στην εστία της ομάδας του Γκιόργκι Τσιχράντζε. Η Λεμεσιανή ομάδα προσπάθησε κυρίως με σουτ να παραβιάσει την εστία του Μπογκατίνοφ, καθώς οι οργανωμένες επιθέσεις των κυανόλευκων δεν είχαν αίσιες καταλήξεις απέναντι στην καλά στημένη άμυνα των φιλοξενουμένων.

Μάταια όμως! Που να φανταστούν, οι παίκτες του Σωφρόνη Αυγουστή, πως θα είχαν απέναντί τους έναν ανίκητο τερματοφύλακα ο οποίος έμοιαζε με την Κάλι, την θεά της ινδουιστικής μυθολογίας με τα πολλά χέρια. Ο Μπογκατίνοφ, πραγματοποίησε εννέα (!) δύσκολες αποκρούσεις σε καλά σουτ και κεφαλιές των παικτών του Απόλλωνα (Μαρτίνες, Πέδρο, Σκέμπρι, Ντα Σίλβα, Άλεφ, Παπουλή και Γιούστε) διατηρώντας το μηδέν παθητικό σε όλο το πρώτο μέρος. Αμ, το κορυφαίο; Οι γηπεδούχοι δεν κατάφεραν να σκοράρουν ούτε με πέναλτι. Στο 41’ ο Απόλλωνας κέρδισε πέναλτι μετά από χέρι του Αρέστη, αλλά ο Ντα Σίλβα ένα λεπτό αργότερα, κληθείς να το εκτελέσει έστειλε την μπάλα έξω. Αυτά ήταν ένα περίπου τα δεδομένα

Η αντίσταση από πλευράς του Εθνικού Άχνας, «έσπασε» στην επανάληψη, μιας και ο Απόλλωνας κατάφερε να βρει το δρόμο προς τα δίκτυα και μάλιστα τρεις φορές. Αρχικά στο 53’ με κοντινό σουτ του Παπουλή από πλάγια και ακολούθως στο 64’ με προβολή του Γιούστε μετά από κόρνερ του Πέδρο. Το κερασάκι στην τούρτα… έβαλε με κεφαλιά ο Σελάγια στο 74’ μετά από σέντρα του Γιάκολις. Αξίζει να αναφερθεί πως ο Μπογκατίνοφ πραγματοποίησε σπουδαίες επεμβάσεις και στο β’ ημίχρονο. Αλλιώς το αποτέλεσμα θα ήταν μεγαλύτερο…

Απόλλων (Σωφρόνης Αυγουστή): Βάλε, Πέδρο, Γιούστε, Ρομπέρζ, Βασιλείου, Παπουλής, Σατσέτι, Άλεφ, Μαρτίνες (46′ Σελάγια), Ντα Σίλβα (61′ Γιάκολις), Σκέμπρι (75′ Πίττας).

Εθνικός Άχνας (Γκιόργκι Τσιχράντζε): Μπογκατίνοφ, Μουλαζίμης (62′ Φιλίποφ), Ντόβπνια, Στόιτσεφ, Σικάρσκι, Κυπριανού, Αρέστη, Μούσιτς (73′ Α. Ηλία), Γκαβρίλα (77′ Κ. Ηλία), Χαραλάμπους, Ενέσκου.

Σκόρερ53′ Παπουλής, 64′ Γιούστε, 74′ Σελάγια.

ΚίτρινεςΣατσέτι (3η) / Μπογκατίνοφ, Χαραλάμπους.