Μπάσκετ Κύπρου | Νέα απο το Μπάσκετ στη ΚύπροΑ' Κατηγορία Μπάσκετ ΚύπρουΟμόνοια – Απόλλων: Νικηφόρο πέρασμα από τη Λευκωσία

Ομόνοια – Απόλλων: Νικηφόρο πέρασμα από τη Λευκωσία

Εκτός έδρας νίκη για τον Απόλλωνα ο οποίος στο πρώτο παιχνίδι για την 3η αγωνιστική της ΟΠΑΠ Basket League, πέρασε νικηφόρα από την Λευκωσία, επικρατώντας δύσκολα της Ομόνοιας με 66-60. Το παιχνίδι ήταν συναρπαστικό, με τις δυο ομάδες να παραμένουν πολύ κοντά στο σκορ καθ’ όλη την διάρκεια του, με τους «γαλάζιους» να είναι αυτοί που στο τέλος έφυγαν με το ροζ φύλλο αγώνος. Ο ACS MVP of the game ήταν ο Κάμερον Νέιλορ με 18 πόντους (3 τρίποντα, 14 ριμπάουντ). Εξαιρετικό παιχνίδι πραγματοποίησε και ο Στέφανος Ηλιάδης που σημείωσε 13 πόντους (3 τρίποντα, 9 ριμπάουντ, 3 ασσίστ).

Ο Απόλλωνας ξεκίνησε πιο καλά το παιχνίδι και στο 3’ ήταν μπροστά στο σκορ με 9-3. Έπειτα η Ομόνοια με τρίποντο του Γκάρνετ και δύο πόντους από τον Σταυρινίδη μείωσε σε 9-8, ενώ στο 5’ οι δύο ομάδες ήταν ισόπαλες στο 11-11. Έπειτα οι «γαλάζιοι» πέτυχαν πέντε πόντους (τρίποντο ο Έβανς, δύο ο Ρέντικας) με το σκορ να πηγαίνει στο 16-11. Στο 7:10 ο Απόλλωνας ήταν μπροστά με 17-14, για να ακολουθήσει ένα σερί έξι πόντων για τους γηπεδούχους (τέσσερις ο Ρόμπινσον, από ένα οι Νεοφύτου-Γκάρετ) που οδήγησαν το σκορ στο 20-17. Πριν την ολοκλήρωση της περιόδου ο Απόλλωνας μείωσε με δύο ελεύθερες βολές του Χάρπερ σε 20-19.

Με δύο τρίποντα από τους Ηλιάδη-Νέιλορ μπήκε στην Β’ περίοδο ο Απόλλωνας, παίρνοντας προβάδισμα με 25-20. Μέχρι το 13’ οι δύο ομάδες σημείωσαν από δύο πόντους (Γκάρνετ για Ομόνοια, Νέιλορ για Απόλλωνα) με το σκορ να πηγαίνει στο 27-22, ενώ τρία λεπτά πιο μετά ο Νεοφύτου με τέσσερις πόντους είχε μειώσει σε 27-26. Έπειτα ο Νέιλορ με δύο πόντους έκανε το 29-26 για τον Απόλλωνα, για να απαντήσει η Ομόνοια με δύο τρίποντα από τους Γκρίφιν-Γκάρετ, παίρνοντας προβάδισμα με 32-29. Με το φινάλε του ημιχρόνου η Ομόνοια ήταν μπροστά με 37-35.

Με τέσσερις πόντους του Ογκουνιέμι μπήκε στην τρίτη περίοδο ο Απόλλωνας, παίρνοντας προβάδισμα με 39-37. Έπειτα  η Ομόνοια ισοφάρισε σε 39-39 με τον Γκάρετ, για να απαντήσει ο Στέφανος Ηλιάδης με τρίποντο, φέρνοντας το σκορ στο 42-39. Στο 26:30 το σκορ ήταν στο ισόπαλο 45-45, ενώ μέχρι το φινάλε της περιόδου οι δύο ομάδες σημείωσαν από δύο ακόμα πόντους (Χάμιλτον για Ομόνοια, Χάρπερ για Απόλλωνα) με το σκορ να πηγαίνει στο 47-47.

Η Ομόνοια μπήκε με διάθεση στο Δ’ δεκάλεπτο και με τέσσερις πόντους από τους Γκάρνετ-Χάμιλτον, πήρε προβάδισμα με 51-47. Έπειτα οι φιλοξενούμενοι σημείωσαν οκτώ σερί πόντους (τρίποντο ο Ρέντικας, από δύο οι Χάρπερ-Νέιλορ) και πήραν προβάδισμα με 55-51. Μέχρι το 36’ η Ομόνοια σημείωσε τέσσερις πόντους με τον Γκάρετ, ισοφαρίζοντας σε 55-55. Στο επόμενο λεπτό ο Στέφανος Ηλιάδης με πέντε δικούς του πόντους έδωσε προβάδισμα για τον Απόλλωνα με 60-55.Ενάμιση λεπτό πριν το φινάλε του αγώνα το σκορ ήταν στο 62-55, ενώ με την ολοκλήρωση του ο Απόλλωνας πήρε την νίκη με τελικό σκορ 66-60.

Τα δεκάλεπτα: 20-19, 37-35, 47-47, 60-66

Ομόνοια (Νικόλας Παπαδόπουλος): Σταυρινίδης 4, Γκάρετ 11 (1), Γκάρνετ 13 (3), Γκρίφιν 11 (3), Χάμιλτον 12 (2), Νεοφύτου 5, Χαννούν, Τρετιακόβ, Ρόμπινσον 4.

Απόλλωνας (Φώτης Τακιανός): Παντούρης 6 (2), Χάρπερ 7, Ρέντικας 6 (1), Έβανς 8 (2), Νέιλορ 18 (3), Στυλιανού 2, Τομπάζος, Στέφανος Ηλιάδης 13 (3), Ογκουνιέμι 6.