Α' ΚΑΤΗΓΟΡΙΑΑΠΟΛΛΩΝ ΛΕΜΕΣΟΥΜε τεσσάρα πέρασε από το Δασάκι και «έπιασε» κορυφή ο Απόλλων (vid)

Με τεσσάρα πέρασε από το Δασάκι και «έπιασε» κορυφή ο Απόλλων (vid)

ΤΟΥ ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΥ ΚΥΡΙΑΚΟΥ

Επιστροφή στις νίκες για τον Απόλλωνα μετά την ήττα στο ντέρμπι με την Ομόνοια, που συνοδεύτηκε με επιστροφή στην κορυφή. Οι κυανόλευκοι επικράτησαν με 4-1 του Εθνικού στο Δασάκι, έφτασαν τους 39 βαθμούς και ανέβηκαν στην πρώτη θέση του βαθμολογικού πίνακα, μετά την ισοπαλία της ΑΕΛ με αντίπαλο την Ομόνοια.

Για τους γηπεδούχους ήταν η δεύτερη συνεχόμενη ήττα μετά από αυτή κόντρα στην Ανόρθωση στο «Παπαδόπουλος» και παραμένουν στην 13η θέση του βαθμολογικού πίνακα με 12 βαθμούς.

Ο Απόλλων είχε την συντριπτική κατοχή της μπάλας στο πρώτο μέρος, και τελικά εξαργύρωσε την υπεροχή του στο 41’ με τον Ιωάννη Πίττα, αφού πρώτα είχε προειδοποιήσει με τον Σερτζ Γκακπέ στο 35’, με σουτ από καλή θέση που απομάκρυνε δύσκολα ο Μπογκατίνοφ. Ο Εθνικός από την άλλη σε όλη τη διάρκεια του πρώτου ημιχρόνου ήταν σε θέση άμυνας χωρίς να καταφέρει να δημιουργήσει τελική προσπάθεια.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Εθνικός προσπάθησε να γίνει πιο επιθετικός και πήρε μέτρα στο γήπεδο, ωστόσο ο Σάλαι στο 56’ πέτυχε το 2-0. Οι γηπεδούχοι δεν τα παράτησαν, συνέχισαν την προσπάθεια και τελικά μείωσαν σε 2-1 με τον Κοστόφσκι στο 70’. Λίγα λεπτά αργότερα όμως, στο 76’ ο Ματέι με πέναλτι που κέρδισε ο ίδιος, έδωσε στον Απόλλωνα  ξανά προβάδισμα δύο γκολ. Στο 79’ οι φιλοξενούμενοι τελείωσαν το παιχνίδι με το δεύτερο προσωπικό γκολ του Πίττα, που διαμόρφωσε το τελικό 4-1 και έφτασε τα 9 γκολ στο φετινό πρωτάθλημα.

Εθνικός (Ηλίας Χαραλάμπους): Μπογκατίνοφ, Περατικός(66′ Μιγκελίτο), Σάβιτς, Γκόρουπετς(83′ Κυπριανού), Χριστοφή, Ντεϊβίσον, Παπαγεωργίου(83′ Κουμής), Κουντόμπιακ, Ζάκπα, Κοστόφσκι, Κονέ.

Απόλλων (Γιάννης Πετράκης): Δημητρίου, Φιλιώτης, Γιούστε, Κατελάρης, Σάλαϊ, Ντένιτς, Κυριάκου(81′ Ψύχας), Πίττας(81′ Παπουνασβίλι), Ματέι(77΄Βασιλείου), Νταμπό(58′ Ντιγκινί), Γκακπέ(58′ Πέδρο).

AVAR: Δημητριάδης Μάριος.

Παρατηρητής Διαιτησίας: Γερασίμου Παναγιώτης.

ΕΝΑΡΞΗ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ

11′ Παράλληλο γύρισμα του Γκακπέ, πρόλαβε τον Νταμπό ο Σάβιτς και έδιωξε σε κόρνερ.

15′ Χωρίς κάποια φάση το παιχνίδι, με τον Απόλλωνα να έχει την πρωτοβουλία των κινήσεων και τον Εθνικό να αμύνεται μαζικά.

18′ Κίτρινη κάρτα στον Ντένιτς για σκληρό φάουλ στον Παπαγεωργίου.

20′ Μακρινό σουτ του Κυριάκου, κάπου κόντραρε η μπάλα και έφυγε σε νέο κόρνερ.

25′ Αδύναμο πλασέ του Κατελάρη από καλή θέση, μπλόκαρε ο Μπογκατίνοφ μετά από κόντρα.

30′ Κίτρινη κάρτα και στον Κατελάρη για φάουλ στον Κονέ.

32′ Νέα κίτρινη, πρώτη για ποδοσφαιριστή του Εθνικού, στον Περατικό για φάουλ στον Φιλιώτη.

35′ Πρώτη καλή στιγμή για τον Απόλλωνα, λίγο έξω από την περιοχή ο Γκακπέ έκανε το σουτ, έδιωξε δύσκολα ο Μπογκατίνοφ.

41′ ΓΚΟΛ με τον Πίττα ο Απόλλωνας, που έφυγε απέναντι από τον Μπογκατίνοφ μετά από κόντρες και πλάσαρε εύστοχα.

ΕΝΑΡΞΗ ΔΕΥΤΕΡΟΥ ΗΜΙΧΡΟΝΟΥ

55′ Προσπαθεί ο Εθνικός που μπήκε με επιθετικές διαθέσεις στο δεύτερο μέρος.

56′ ΓΚΟΛ για τον Απόλλωνα από γύρισμα του Ντένιτς και εύκολο τελείωμα του Σάλαϊ.

58′ Διπλή αλλαγή για τον Απόλλωνα με τον Ντιγκινί και τον Πέδρο στις θέσεις των Νταμπό και Γκακπέ.

60′ Μακρινό σουτ του Ζάκπα, άστοχο.

66′ Μιγκελίτο στην θέση του Περατικού.

70′ ΓΚΟΛ με τον Κοστόφσκι μειώνει ο Εθνικός, που μπήκε στην πορεία της μπάλας μετά από σουτ του Γκόρουπετς και με το κεφάλι μείωσε για τους γηπεδούχους.

72′ Κεφαλιά του Πίττα, σταθερά μαζεύει ο Μπογκατίνοφ.

74′ Σουτ του Ζάκπα, αδύνατο, εύκολα ο Δημητρίου.

75′ ΠΕΝΑΛΤΙ για τον Απόλλωνα, το κέρδισε ο Ματέι από τον Ντέιβισον.

76′ ΓΚΟΛ με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Ματέι.

77′ Αλλαγή για τον Απόλλωνα, ο Βασιλείου στην θέση του Ματέι.

79′ ΓΚΟΛ από εκτέλεση φάουλ του Πέδρο, ο Πίττας τελειώνει με εξαιρετικό πλασέ στην κίνηση, η μπάλα πάει στο δοκάρι και καταλήγει στα δίκτυα.

81′ Νέα διπλή αλλαγή για τον Απόλλωνα, ο Παπουνασβίλι και ο Ψύχας στις θέσεις των Πίττα και Κυριακού.

83′ Διπλή αλλαγή και για τον Εθνικό, Παπαγεωργίου και Γκόρουπετς εκτός, στο γήπεδο οι Κουμής και Κυπριανού.

90′ Κίτρινη κάρτα στον Κυπριανού.

90+3′ Στο VAR ο Λούκας Σωτηρίου για να ελέγξει πέσιμο του Παπουνασβίλι στην περιοχή, δεν υπέδειξε πέναλτι τελικά.