Α' ΚΑΤΗΓΟΡΙΑΑΠΟΛΛΩΝ ΛΕΜΕΣΟΥLive: Παραλίμνι - Απόλλων 0-1 (ΤΕΛΙΚΟ)

Live: Παραλίμνι – Απόλλων 0-1 (ΤΕΛΙΚΟ)

Ο Απόλλων επέστρεψε στις νίκες, επικρατώντας με 1-0 της Ένωσης Νέων Παραλιμνίου στο «Τάσος Μάρκου» χάρις σε κεφαλιά του Νικολά Ντιγκινί (49′), για την 14η αγωνιστική του πρωταθλήματος.

Διαβάστε το αναλυτικό ρεπορτάζ της αναμέτρησης: Παραλίμνι – Απόλλων 0-1: Διπλό με γαλλικό κλειδί

Παραλίμνι (Μαρίνος Σατσιάς): Κόστιτς, Κοτσώνης, Έχμαν, Γεβρέμοβιτς (81′ Ντρέκσα), Ντα Σίλβα, Λουσέρο, Βούκσεβιτς (69′ Κατσιάρης, 89′ Κολωνίας), Μέιρα (81′ Μαυρουδής), Ντιαβαρά, Κωνσταντίνου, Βουτσένοβιτς (69′ Λαμί).

Απόλλων (Κωνσταντίνος Μακρίδης): Α. Γιοβάνοβιτς, Μαυρίας, Β. Γιοβάνοβιτς, Ρομπέρζ, Αλεσάμι, Σπόλιαριτς (67′ Ρέθιο), Κολ, Χαμάς (87′ Βα), Πίττας (87′ Ζράντι), Ντιγκινί (84′ Ίλιεφ), Νταμπό (46′ Χέντι).

AVAR: Σωτηρίου Μιχάλης.

Παρατηρητής Διαιτησίας: Καπιτανής Κώστας.

ΕΝΑΡΞΗ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ

1′ Λάθος στην άμυνα του Απόλλωνα, από το ύψος της περιοχής ο Βούκσεβιτς έστειλε την μπάλα ελάχιστα έξω. Είναι κόρνερ, κάπου κόντραρε.

4′ Νέο κόρνερ για την ΕΝΠ. Εκτέλεσε επικίνδυνα στο πρώτο δοκάρι ο Ντιαβαρά, την τελευταία στιγμή απομάκρυνε η άμυνα του Απόλλωνα.

6′ Και τρίτο κόρνερ για την ΕΝΠ, μετά από εκτός περιοχής σουτ του Μέιρα.

11′ Τεράστια χαμένη ευκαιρία για την ΕΝΠ. Οι γηπεδούχοι έφυγαν γρήγορα στην αντεπίθεση, με τον Μέιρα να πασάρει δεξιά στον Κωνσταντίνου. Ο Κύπριος ακραίος επιθετικός βρέθηκε απέναντι από τον Α. Γιοβάνοβιτς, ο οποίος τον νίκησε με τα πόδια.

17′ Κάθετη πάσα του Νταμπό στον Πίττα, τον πρόλαβε ο Κόστιτς που βγήκε και απομάκρυνε σε πλάγιο με τα πόδια.

25′ Εκτός περιοχής συρτό σουτ του Αλεσάμι, άστοχο.

29′ Σουτ του Γεβρέμοβιτς από μακριά, έξω η μπάλα.

36′ Κίτρινη στον Πίττα, για φάουλ στον Μέιρα.

42′ Καλή χαμένη ευκαιρία για τον Απόλλωνα. Επικίνδυνο γύρισμα του Ντιγκινί, πέρασε παράλληλα.

44′ Σουτ του Ντιαβαρά, μπλόκαρε ο Γιοβάνοβιτς.

Oznorto

ΕΝΑΡΞΗ ΔΕΥΤΕΡΟΥ ΗΜΙΧΡΟΝΟΥ

49′ ΓΚΟΛ 0-1 Ανοίγει το σκορ ο Απόλλων, στην πρώτη του τελική προσπάθεια εντός εστίας στο ματς. Μετά από εκτέλεση κόρνερ, η μπάλα έφτασε στον Β. Γιοβάνοβιτς που γύρισε την μπάλα. Από κοντά ο Ντιγκινί αμαρκάριστος, με κεφαλιά σκοράρει.

50′ Κίτρινη στον Ρομπέρζ.

57′ Απευθείας εκτέλεση φάουλ του Κολ, έξω.

63′ Άστοχο εκτός περιοχής σουτ του Ντα Σίλβα.

66′ Σουτ του Κολ, σε ετοιμότητα ο Κόστιτς.

75′ Χαμένη ευκαιρία ο Απόλλων, με τον Πίττα να κάνει το σουτ και ο Κόστιτς να απομακρύνει εντυπωσιακά.

76′ Σουτ του Χαμάς, άστοχο.

82′ Σουτ του Β. Γιοβάνοβιτς, απέκρουσε ο Κόστιτς.

– Πέντε λεπτά ο έξτρα χρόνος.

90’+3 Μεγάλη χαμένη ευκαιρία για τον Απόλλωνα. Ο Βα βρέθηκε σε θέση βολής μετά από πάσα του Χέντι, δεν μπόρεσε να στείλει την μπάλα στα δίκτυα. Μάζεψε ο Κόστιτς.