Κράτησε το καλύτερο για το τέλος η ΕΘΑ!

ΤΟΥ ΜΑΡΙΟΥ ΠΟΛΥΔΩΡΟΥ

Η ΕΘΑ παρατάχθηκε με τρεις ξένους και νίκησε με 90-71 τον Απόλλωνα, ο οποίος αγωνίστηκε μόλις με έναν, στο ντέρμπι ουραγών που έγινε στο «Τ. Παπαδόπουλος-Ελευθερία». Οι φιλοξενούμενοι άρχισαν καλύτερα και πήραν το προβάδισμα με 3-9, ωστόσο οι γηπεδούχοι ανέβηκαν στη συνέχεια και το παιχνίδι έγινε αμφίρροπο.

Προβάδισμα τριών πόντων για τους κυανόλευκους στο πρώτο δεκάλεπτο (16-19), αλλά οι κιτρινόμαυροι πήραν τα ηνία στο δεύτερο και πήγαν στα αποδυτήρια με προβάδισμα δύο πόντων (40-38). Κορυφαίος του γηπέδου στο πρώτο ημίχρονο ήταν ο Πιττάκας του Απόλλωνα, ο οποίος πέτυχε 21 πόντους.

Έμφαση στην επίθεση έδωσαν οι δύο ομάδες στη συνέχεια, με αποτέλεσμα να παραμείνει μικρή η διαφορά στο τέλος της τρίτης περιόδου (67-64). Στη συνέχεια, όμως, ανέλαβε δράση ο Άξεν και η ΕΘΑ οδήγησε σταδιακά τη διαφορά στους 19 πόντους, παίρνοντας το ροζ φύλλο.

Τα δεκάλεπτα: 16-19, 40-38, 67-64, 90-71.

ΕΘΑ (Κ. Εγγλέζος): Ουόλκερ 23 (3), Άξεν 29 (2), Παπαμιχαήλ, Παναγιώτου 9, Μπαρνς 15 (1), Λοϊζίδης, Πουλλίτας, Κωνσταντίνου 11 (1), Πηλαβάς 3.

Απόλλων (Λ. Αντωνίου): Κορωνίδης 14 (4), Παπέ 13, Γρίβας 3, Πιττάκας 29 (5), Γεωργίου 5, Καμένος, Παναγίδης 2, Χριστοφίδης 2, Σωφρονίου 3 (1).