Κεραυνός-Απόλλων: Περί τυπικοτήτων…

TOY MAΡΙΟΥ ΠΟΛΥΔΩΡΟΥ

Δεν υπήρχε θέμα για το ποιος θα ήταν ο νικητής, στο παιχνίδι με το οποίο άνοιξε η αυλαία για την προτελευταία αγωνιστική στην κανονική περίοδο του πρωταθλήματος καλαθόσφαιρας.

Ο λόγος για το παιχνίδι που έγινε το βράδυ της Παρασκευής στην αίθουσα «Κ. Παπαέλληνας», ανάμεσα στον πρώτο της κανονικής περιόδου και στον αποδεκατισμένο Απόλλωνα. Άνετη επικράτηση των ερυθροκίτρινων σε ένα παιχνίδι που δεν είχε και κάποιαν βαθμολογική σημασία με τελικό σκορ 96-42. Πάνω από… νταμπλ σκορ δηλαδή, η διαφορά με την οποία νίκησε ο Κεραυνός!

Αυτονόητο το ότι σε αυτό το παιχνίδι, δεν μπορούσε να γίνει έντονη κριτική. Απλά, μετά το 21-12 στο 10λεπτο, οι γηπεδούχοι ανέβασαν στροφές στη 2η περίοδο και με ένα επί μέρους 25-5, προηγήθηκαν στο ημίχρονο με 46-17 και όλα αυτά λόγω της συντριπτικής υπεροχής του Κεραυνού στον τομέα των δυνατοτήτων (καθώς ο Απόλλωνας αγωνίζεται χωρίς ξένους).

Στο ίδιο τέμπο συνέχισε ο Κεραυνός και κατά το τρίτο κομμάτι του αγώνα, ανεβάζοντας και άλλο την υπέρ του διαφορά. Γρήγορος ρυθμός και ευστοχία από πλευράς γηπεδούχων και έτσι στο 30`, το σκορ πήγε στο 75-31 και επομένως, η 4η περίοδος ήταν μια τυπική διαδικασία. Σε αυτήν, οι… τόνοι κατέβηκαν και χωρίς πολλά-πολλά, ο Κεραυνός έφθασε σε μιαν εύκολη επικράτηση με τελικό σκορ 96-42.

Σκορ ανά δεκάλεπτο: 21-12, 46-17, 75-31, 96-42.

Κεραυνός (Χ. Λειβαδιώτης): Νεοφύτου 11, Ρος 12 (1), Μπάρκερ 4, Παρκς 26, Θεοχαρίδης 6 (2), Ανδρέου 4, Δουκανάρης 3, Μιχαήλ 15 (3), Ο`Μπράιαν 15.

Απόλλων (Λ. Αντωνίου): Γεωργίου 12 (1), Πιττάκας 9 (1), Κορωνίδης 3 (1), Παπέ 4, Γρίβας 4, Ηλιάδης 5 (1), Μακρυγιάννης, Καμένος, Παναγίδης 5 (1), Κωνσταντίνου.