«Καλησπέρα» Ευρώπη με σκορ πρόκρισης, είπε ο Απόλλωνας (pics)

ΤΗΣ ΑΓΑΘΗΣ ΚΛΩΝΑΡΗ

Ο Πίττας το… άρχισε, ο Σελάγια το… τέλειωσε και τον έβαλε σε θέση οδηγού! Ο Απόλλωνας επικράτησε 2-0 της Ζαλγκίρις Κάουνος μέσα στη Λιθουανία στο πλαίσιο του πρώτου προκριματικού γύρου του Γιουρόπα Λιγκ, έπειτα από σουτ-βολίδα του 23χρονου μεσοεπιθετικου, αλλά και εύστοχης εκτέλεσης πέναλτι του Σελάγια. Η ομάδα του Αυγουστή παρουσιάστηκε συγκεντρωμένη και σοβαρή καθ’ όλη τη διάρκεια του αγώνα, δεν απειλήθηκε ιδιαίτερα και πήρε το προβάδισμα για την πρόκριση. Ο επαναληπτικός έχει οριστεί για την ερχόμενη Πέμπτη (18/7) στο ΓΣΠ.

Πολλά τα φάουλ από τους ποδοσφαιριστές και των δύο ομάδων γι’ αυτό και σημειώθηκαν αρκετές διακοπές στο παιχνίδι. Στα αξιοσημείωτα, το ντεμπούτο της ακριβότερης μετεγγραφής των κυανόλευκων, Σάλαϊ, ο οποίος αγωνίστηκε για ολόκληρο το δεύτερο μέρος, ενώ ο Σελίμοβιτς αποχώρησε τραυματίας. Η κατάσταση του θα ξεκαθαρίσει τις επόμενες μέρες. Τέλος, τη πρώτη τους εμφάνιση με την φανέλα της ομάδας κατέγραψαν και οι Αγκίρε-Γκακπέ.

Το ματς…

Σαφώς καλύτερος ο Απόλλωνας καθ’ όλη τη διάρκεια του πρώτου μέρους, καθώς έλεγχε το παιχνίδι και απειλήθηκε ελάχιστα. Η ομάδα του Αυγουστή κατέγραψε την πρώτη της φάση πολύ νωρίς και στο 2ο λεπτό, όταν το κοντινό πλασέ του Σαρδινέρο πέρασε μόλις έξω. Στην επόμενη φάση, οι κυανόλευκοι δεν λάθεψαν και άνοιξαν το σκορ με τον Πίττα, ο οποίος με μακρινό σουτ (έπειτα από κλέψιμο των Μπεσάτ-Μάρκοβιτς) έστειλε τη μπάλα στα δίκτυα.

Η Ζαλγκίρις έδειχνε ανήμπορη να αντιδράσει, ενώ το αδύναμο πλασέ του Βικουερέδο στο 22’ σταμάτησε στα πόδια του Μπεσάτ. Στο τελευταίο 10λεπτο ο ρυθμός ανέβηκε, και η ομάδα της Λεμεσού κατέγραψε άλλη μια (διπλή) ευκαιρία στο 43’ όταν ο Σελάγια γύρισε στο ύψος του πέναλτι, δεν βρήκε συμπαίκτη του, όμως ο Μπεσάτ με νέα σέντρα έδωσε στον Παπουλή, το πλασέ του οποίου κατέληξε στον αντίπαλο κίπερ.

Καλύτερος ο ρυθμός του δευτέρου μέρους με τον Απόλλωνα να παρουσιάζεται πολύ καλύτερος και πιο επιθετικός. Στο 69’ έφτασε κοντά στο 2ο γκολ όταν ο Πίττας έδωσε στον Γκακπέ ο οποίος επιχείρησε το πλασέ στη κίνηση, όμως η μπάλα κατέληξε μόλις έξω. Στο 72’ η κεφαλιά του Σελάγια είχε την ίδια τύχη, ενώ οι Λιθουανοί ήταν εντελώς ακίνδυνοι και δεν κατέγραψαν καμία φάση (!) στο δεύτερο 45λεπτο. Στο 89’ ο Γκακπέ έδωσε στον Πίττα, ο 23χρονος πάτησε στον Σελάγια ο οποίος ανατράπηκε από αντίπαλο και ο ρέφερι σωστά έδειξε την άσπρη βούλα. Ο Αργεντινός επιθετικός ανέλαβε την εκτέλεση του και διαμόρφωσε το τελικό 2-0. Σαφώς και με αυτό το σκορ η ομάδα της Λεμεσού έχει το πάνω χέρι, όμως καλείται να παρουσιαστεί ξανά σοβαρή σε μια εβδομάδα στο γήπεδο της πρωτεύουσας.

Απόλλων (Σοφρώνης Αυγουστή): Μολ, Μπεσάτ, Γιούστε, Σελίμοβιτς (46′ Σάλαϊ), Πέδρο, Σατσέτι, Μάρκοβιτς, Παπουλής (65′ Γκακπέ), Σαρδινέρο (80′ Αγκίρε), Πίττας, Σελάγια.

Πετροκούμπ (Μιντάουγκας Τσέπας): Νικελίονις, Σίλβα (59′ Κλονιούνας), Σαντάουσκας, Ντάπκους, Σίρβς (79′ Ντελέ), Ρομανόφσκι, Σιλκάιτις, Γκαλκεβίσιους, Μπουσμάν, Βικουερέδο, Σεσπάουκις (66′ Πιλιπάιτιτς).

Σκόρερ: – / 14′ Πίττας, 90′ Σελάγια (πέναλτι)

Κίτρινες: Βικουερέδο, Σιλκάιτις, Γκαλκεβίσιους / Σελάγια, Πέδρο, Σατσέτι