Η ραχοκοκαλιά

ΤΟΥ ΙΑΚΩΒΟΥ ΚΑΚΟΥΡΗ

Πέντε επίσημους αγώνες μετρά ο Απόλλων στη σεζόν 2017-18 και τα αποτελέσματα είναι εξόχως ικανοποιητικά. Έχει προκριθεί στα πλέι οφ του Γιουρόπα Λιγκ, έχει κατακτήσει το κυπριακό Σούπερ Καπ και την Πέμπτη ρίχνεται στη μάχη για την υλοποίηση του μεγάλου στόχου, της πρόκρισης στους ομίλους του Γιουρόπα Λιγκ. Η Μίντιλαντ, μάλλον δεν θα είναι Ζάρια, ούτε Αμπερτίν, αλλά οι κυανόλευκοι έχουν κάθε λόγο να αισιοδοξούν ότι στο ΑΕΚ Αρένα θα κάνουν το πρώτο βήμα.

Σε όλη αυτή τη διαδρομή ο Σωφρόνης Αγουστή παρουσίασε ετοιμοπόλεμη την ομάδα του κι αυτό δεν είναι σχήμα λόγου. Στα πλείστα από τα παιχνίδια της απέδωσε πολύ καλό ποδόσφαιρο και πήρε με το σπαθί της ό,τι άξιζε. Μιλούν άλλωστε και τα αποτελέσματα. Τέσσερις νίκες και μία ήττα (στο Αμπερτίν) με συντελεστή τερμάτων 10-4. Σε όλους (σχεδόν) τους αγώνες, είχε την πρωτοβουλία των κινήσεων, είχε το πάνω χέρι στη διεκδίκηση της νίκης, είχε περισσότερες ευκαιρίες. Ακόμη και στον πρόσφατο αγώνα του Σούπερ Καπ, αν και υποχρεώθηκε να παίξει με παίκτη λιγότερο από το 71’, εντούτοις είχε τις λύσεις για να φτάσει στην κατάκτηση της πρώτης κούπας της σεζόν.

Ουσιαστικό ρόλο, βέβαια, έπαιξαν και οι επιλογές του Σωφρόνη Αυγουστή. Η ανάλυση των λεπτών συμμετοχής των κυανόλευκων καταδεικνύει ότι έχει στο μυαλό του τη ραχοκοκαλιά της ενδεκάδας, με την οποία θα πορευθεί στην Κύπρο και στην Ευρώπη, έχει όμως και εναλλακτικές λύσεις και ποδοσφαιριστές που θα κληθούν να… κλείσουν τρύπες όταν θα παραστεί ανάγκη. Ούτε λίγο ούτε πολύ, σ’ αυτά τα πέντε επίσημα παιχνίδια, χρησιμοποίησε 19 ποδοσφαιριστές. Εκ των οποίων οι 10, έχουν 345 λεπτά και άνω.

Στο πρώτο γκρουπ των βασικών και αναντικατάστατων βρίσκουμε τον Βάλε, τον Ρομπερζ, τον Χάμπο Κυριάκου και τον Ζοάο Πέδρο. Οι ποδοσφαιριστές αυτοί δεν έχασαν λεπτό στις επίσημες αναμετρήσεις και βρίσκονται στην κορυφή της σχετικής λίστας. Από κει και πέρα, ο Άλεξ ντα Σίλβα πήρε κάποιες ανάσες, αφού έγινε αλλαγή στις δύο αναμετρήσεις κόντρα στην Αμπερτίν, ενώ στο σκληρό πυρήνα περιλαμβάνονται και οι Σατσέτι και Μάγκλιτσα.

Ο Αργεντινός έλειψε υποχρεωτικά από ένα ματς λόγω της αποβολής του στο Αμπερτίν, αλλά σε όλους τους υπόλοιπους αγώνες ήταν… ενενηντάλεπτος, ενώ ο Κροάτης είχε φουλ αγώνες με εξαίρεση το Σούπερ Καπ όπου αγωνίστηκε στο τελευταίο μισάωρο. Γιούστε και Ζάντερ είναι παίκτες της πρώτης γραμμής, αντικαταστάθηκαν καθαρά για λόγους τακτικής και προτιμήθηκε να ξεκουραστούν στο Σούπερ Καπ, ενώ ο κύκλος των πρωτοκλασάτων επιλογών κλείνει με τον Σκέμπρι, ο οποίος όσο σκοράρει (τέσσερα γκολ σε πέντε ματς) θα είναι -δικαίως-  στο αρχικό σχήμα.

Από κει και πέρα, Σαρδινέρο, Γιάκολις και Ζελάγια, είναι ποδοσφαιριστές έμπειροι και ποιοτικοί που μπορούν να δώσουν λύσεις ενδεκάδας ανά πάσα στιγμή, γεγονός που καταγράφεται και στα λεπτά συμμετοχής τους. Κάτι παρόμοιο ισχύει και για τους Βασιλείου και Στυλιανού οι οποίοι μπορούν να βοηθήσουν στα άκρα της άμυνας. Ο Άλεφ, στα 22 του χρόνια  συγκαταλέγεται τους νεαρούς και εξελίξιμους και προορίζεται, όταν χρειαστεί, για αντικαταστάτης των Σατσέτι και Κυριάκου στη μεσαία γραμμή, ενώ οι Σπόλιαριτς και Πίττας πρέπει να κάνουν υπομονή για να πάρουν τις ευκαιρίες τους.

Όλοι οι πιο πάνω είχαν λεπτά συμμετοχής, όπως επίσης και ο Τζέισον Σίλβα (αγωνίστηκε 30 λεπτά κόντρα στη Ζάρια εντός έδρας), πρωτοκλασάτη επιλογή θεωρείται ο Παπουλής που είναι σε στάδιο αποθεραπείας, ενώ βοήθειες μπορούν να δώσουν οι Αγγελή, Χατζηβασίλης, Κίσσας και Πολίτσι.