Εύκολο και αναμενόμενο πέρασμα για την ΕΝΠ

ΤΟΥ ΜΑΡΙΟΥ ΠΟΛΥΔΩΡΟΥ

Το δεύτερο παιχνίδι που έγινε το βράδυ της Παρασκευής, αυτό ανάμεσα στον Απόλλωνα και στην Ένωση ήταν προβλεπτό. Βάση του ότι ο Απόλλωνας αγωνίζεται χωρίς ξένους, οι βυσσινί ήθελαν να κάνουν ένα εύκολο πέρασμα από την έδρα των γαλάζιων στη Λεμεσό. Όπως και έγινε.

Η ομάδα του Νικόλα Παπαδόπουλου επικράτησε με 47-78 και αν η ΕΘΑ χάσει από την ΑΕΚ (όπως επίσης αναμένεται να γίνει), τότε εξασφαλίζει και μαθηματικά την 4η θέση, τη στιγμή όμως που διατηρεί ελπίδες για να τερματίσει στην 3η θέση, όταν θα τελειώσει η κανονική περίοδος. Φυσικά, το παιχνίδι που έγινε στη Λεμεσό δεν αντέχει σε αρκετή κριτική.

Μετά από ένα εναλλασσόμενο προβάδισμα στο πρώτο 10λεπτο, ο Απόλλωνας προηγήθηκε σε αυτό το σημείο με 14-13. Αργός ρυθμός και αστοχία, ειδικά από πλευράς Ένωσης σε αυτό το διάστημα, κάτι όμως που βελτίωσαν οι έχοντας περισσότερες επιλογές, φιλοξενούμενοι κατά τη 2η περίοδο. Με τους Ουάσιγκτον, Ρέι, να δίνουν λύσεις, η Ένωση απέκτησε το προβάδισμα στη 2η περίοδο και έτσι στο 20λεπτο προηγήθηκε με 29-36.

Με το… γκάζι στο τέρμα, μπήκε στην 3η περίοδο η Ένωση και με ένα επί μέρους σκορ 8-26, ανέβασε τη διαφορά στους 25, όταν το χρονόμετρο έδειξε το 30′. Με το σκορ στο 37-62 άρχιζε η 4η περίοδος, που βέβαια δεν θα ήταν κάτι παραπάνω από μια τυπική διαδικασία. Χωρίς πολλά-πολλά, το παιχνίδι πήγε σε έναν αργό ρυθμό σε αυτό το διάστημα, με την Ένωση να κρατάει άνετα τη μεγάλη υπέρ της διαφορά και με το κορνάρισμα της γραμματείας, σφράγισε τη νίκη με τελικό σκορ 47-78.

Σκορ ανά δεκάλεπτο: 14-13, 29-36, 37-62, 47-78.

Απόλλων (Λ. Αντωνίου): Γεωργίου 7 (1), Πιττάκας 13 (1), Κορωνίδης, Παπέ 10, Γρίβας, Ηλιάδης 3 (1), Μακρυγιάννης 4, Καμένος 6 (2), Μιχαηλίδης, Παναγίδης 4.

ΕΝΠ (Ν. Παπαδόπουλος): Μπλέικς 18 (1), Θωμά, Ρέι 15 (1), Τόμας 10, Πυρίλλης 2, Χανούν 9 (1), Παπαδόπουλος 2, Ουάσιγκτον 18 (1), Ζαντής 4 (1).