aekaelanorthosisapoelapollonarisdoksaehtnikosomonoiaolympiakospaeekpafosSuper LeaguePremier LeagueSerie ALaLigaEuro 2020

Διεθνή Αθλητικά Νέα | Διεθνή Ποδοσφαιρικά ΝέαEUROPA LEAGUEΔιαδρομή παράδεισος - κόλαση μέσα σε λίγα λεπτά (336 pics & vid)

Διαδρομή παράδεισος – κόλαση μέσα σε λίγα λεπτά (336 pics & vid)

ΤΟΥ ΧΡΙΣΤΟΥ ΘΕΟΧΑΡΟΥΣ

Ο Απόλλωνας πλήρωσε την αμυντική του ανεπάρκεια (και) στον επαναληπτικό με την Γκρασχόπερς. Εξήλθε ισόπαλος 3-3 (73’ Βινίσιους, 87’ Παπουλής, 101’ Γκιέ Γκιέ / 77’ Άντερσεν, 103’ Σάιο, 120’ + 1 Γκιοργκίεφ) στο ΓΣΠ και σε συνδυασμό με την ήττα 1-2 στην Ελβετία, αποκλείστηκε από τη συνέχεια του Γιουρόπα Λιγκ (δείτε εδώ το live της αναμέτρησης).

Οι κυανόλευκοι δεν άρχισαν καλά στην αναμέτρηση, αλλά στην επανάληψη ήταν εκπληκτικοί, οδηγήθηκαν στην παράταση με σκορ 2-1 υπέρ τους. Σκορ, το οποίο μάλιστα έγινε 3-1 στην παράταση, αλλά μέσα σε λίγα λεπτά οι Ελβετοί με 2 γκολ-δώρο από την άμυνα του Απόλλωνα γκρέμισαν τα όνειρα στους Απολλωνίστες. Έτσι, η Λεμεσιανή ομάδα στρέφει πλέον την προσοχή της στο σούπερ καπ με τον ΑΠΟΕΛ και γενικά στη νέα σεζόν.

Όσον αφορά στην εικόνα του ματς, καμία σχέση δεν είχε ο Απόλλωνας του πρώτου αγώνα στην Ελβετία, με αυτόν του επαναληπτικού στο ΓΣΠ (αναφορά στο πρώτο ημίχρονο). Οι κυανόλευκοι στο πρώτο μέρος αδικαιολόγητα έδωσαν πολύ χώρο στην Γκρασχόπερς, η οποία σε κάθε της επίσκεψη στα καρέ του Βάλε, δημιουργούσε προϋποθέσεις για γκολ, απώλεσε τεράστιες ευκαιρίες με αποκορύφωμα δύο (!) δοκάρια, ενώ ο Πορτογάλος κίπερ εάν δεν ήταν σε καλή μέρα, οι φιλοξενούμενοι θα πετύχαιναν τουλάχιστον δύο γκολ. Βέβαια, αξίζει να τονισθεί και η βελτίωση που παρουσίασε η Γκρασχόπερς, συγκριτικά με την εικόνα που μας έδειξε στο πρώτο παιχνίδι.

SAKI5053

Παρά το επιθετικό σχήμα του Πέδρο Εμάνουελ, ο οποίος επέλεξε να παρατάξει τον Απόλλωνα με δύο κεντρικούς κυνηγούς (Γκιέ Γκιέ – Μαγκλίτσα με τον δεύτερο να αποχωρεί τραυματίας και να παίρνει τη θέση του ο Πίεχ), οι κυανόλευκοι είχαν μόνο 1-2 καλές φάσεις για να σκοράρουν, με την άμυνα της Γκρασχόπερς να μοιάζει απροσπέλαστη. Έτσι από τη μία ο ακίνδυνος ο Απόλλωνας και από την άλλη άτυχη και άστοχη η Γκρασχόπερς, ήταν λογικό πως το ημίχρονο θα ολοκληρωνόταν 0-0.

Στην επανάληψη ο Απόλλωνας ήταν πιο επιθετικός, αφού οι ποδοσφαιριστές της Γκρασχόπερς προτίμησαν αμυντικό ποδόσφαιρο. Η πίεση των κυανόλευκων καρποφόρησε μάλιστα στο 73’ όταν ο Βινίσιους με κεφαλιά έπειτα από κόρνερ του Ντα Σίλβα άνοιξε το σκορ, ενώ προηγουμένως στο 70’ ακυρώθηκε καθαρότατο γκολ του Αγγελή. Τα χαμόγελα των φίλων του Απόλλωνα δεν κράτησαν για πολύ, αφού στο 77’ ισοφάρισε ο Άντερσεν με πλάγιο σουτ για λογαριασμό της Γκρασχόπερς.

SAKI5096

Οι ποδοσφαιριστές του Εμανουέλ έψαξαν μετά μανίας ένα δεύτερο γκολ και το πέτυχαν με σουτ του Παπουλή εντός περιοχής, ο οποίος αποτέλεσε «χρυσή αλλαγή». Παρά την μεγάλη προσπάθεια των γηπεδούχων να πετύχουν άλλο ένα τέρμα πριν την ολοκλήρωση του 90λέπτου και έτσι το ματς οδηγήθηκε στην παράταση, εκεί όπου ο Απόλλωνας βρέθηκε… από τον παράδεισο στην κόλαση.

Πως; Στο 101’ ο Γκιέ Γκιέ πέτυχε τρίτο γκολ για τον Απόλλωνα με κεφαλιά έπειτα από μπαλιά του Παπουλή, αλλά οι ποδοσφαιριστές της Γκρασχόπερς αξιοποιώντας τις αμυντικές τρύπες των κυανόλευκων, δεν άργησαν εκ νέου να παραβιάσουν την εστία του Βάλε.

Στο 103’ λοιπόν, σημειώθηκε το γκολ της Γκρασχόπερς με σουτ του Σάιο εντός περιοχής, έπειτα από σπουδαία ντρίπλα στον Αγγελή. Ένα γκολ που έμελλε να στερήσει την πρόκριση της Λεμεσιανής ομάδας στα πλέι οφ του Γιουρόπα Λιγκ, ενώ σαν να μην έφτανε αυτό, η Γκρασχόπερς πέτυχε και τρίτο γκολ στις καθυστερήσεις με τον Γκιοργκίεφ.

SAKI5070

Οι «δύο» στην κορυφή και ο Παπουλής

Με δύο επιθετικούς παρέταξε τον Απόλλωνα ο Πέδρο Εμανουέλ, σε αντίθεση με το πρώτο παιχνίδι, στο οποίο ο Γκιέ Γκιέ ήταν μόνος στην κορυφή της επίθεσης. Ο Πορτογάλος τεχνικός εφάρμοσε σχεδιασμό 4-1-3-2, με τον Μάγκλιτσα να κινείται δίπλα από τον Γκιέ Γκιέ. Ο νεαρός Γιάννης Πίττας, που ήταν βασικός στο πρώτο παιχνίδι, έμεινε εκτός αποστολής, ενώ στον πάγκο ήταν ο Φώτης Παπουλής, ο οποίος επέστρεψε μετά από αρκετό καιρό, καθώς είχε χάσει και τα φιλικά προετοιμασίας. Μάλιστα ο Ελλαδίτης μπήκε αλλαγή στην επανάληψη και σημείωσε το δεύτερο γκολ. Εκτός αποστολής ήταν ο τιμωρημένος Σατσέτι και ο τραυματίας Μακρίδης.

Απόλλων (Πέδρο Εμανουέλ): Βάλε, Στυλιανού, Βινίσιους, Αγγελή, Βασιλείου (84’ Παραΐμπα), Πέδρο, Χ. Κυριάκου (68’ Παπουλής), Ντα Σίλβα, Μπεντόγια, Γκιέ Γκιέ, Μαγκλίτσα (39’ Πίεχ).

Γκρασχόπερς (Πιερλουίτζι Ταμί): Μαλ, Λούθι, Μπάμερτ, Πνισί, Λαβανσί, Μπάσιτς, Κάλστρομ (91’ Γκιοργκίεφ), Άντερσεν, Σάιο, Μουνσί (86’ Ταμπάκοβιτς), Σιγκούργιονσον (90’ + 3 Μπραχίμι).

Γήπεδο: ΓΣΠ

Σκόρερ: 73’ Βινίσιους, 87’ Παπουλής, 101’ Γκιέ Γκιέ / 77’ Άντερσεν, 103’ Σάιο, 120’ + 1 Γκιοργκίεφ.

Κίτρινες: 16’ Πέδρο, 79’ Μπεντόγια, 111’ Παραΐμπα / 39’ Μπάσιτς, 45’ + 2 Λούθι, 85’ Σάιο.