Απόλλων: Βαριά και ασήκωτη, δεν του άξιζε…

Υποχρεωμένος ο Απόλλων να σηκώσει κεφάλι και να κυνηγήσει τις πιθανότητές του…

ΤΟΥ ΓΙΩΡΓΟΥ ΧΡ. ΓΕΩΡΓΙΟΥ

Το πολύ καλό ξεκίνημα του Απόλλωνα δεν προμήνυε ένα τόσο βαρύ αποτέλεσμα. Όσο καλός αλλά και άτυχος ήταν στο πρώτο ημίχρονο τόσο κακός ήταν στο πρώτο τέταρτο του δευτέρου ημιχρόνου. Οι κυανόλευκοι έχασαν τρεις φορές την μπάλα από κακή συνεννόηση και έλλειψη συγκέντρωσης και το πλήρωσαν. Η ήττα με 3-0 είναι βαριά και ασήκωτη, γιατί ήταν που ήταν φαβορί η Αϊντχόφεν από την πρώτη στιγμή που έγινε γνωστή η κλήρωση, τώρα φαντάζει πολύ δύσκολο να μπορέσει ο Απόλλων να φτάσει στην ανατροπή. Και δεν έχει να κάνει με οποιαδήποτε ομάδα αλλά με αντίπαλο που στάζει φαρμάκι στις επιθέσεις του. Ο Απόλλων είχε τέσσερις μεγάλες ευκαιρίες και δεν έβαλε κανένα γκολ. Οι Ολλανδοί δεν είχαν περισσότερες αλλά βρήκαν δίχτυα τρεις φορές!

Δεν άξιζε να χάσει με τρία γκολ, όμως αυτό είναι το ποδόσφαιρο και δεν μπορεί κάτι να αλλάξει. Η ομάδα του Αυγουστή προσπάθησε να αντιδράσει μετά το τρίτο γκολ που δέχθηκε, είχε πολύ μεγάλη ευκαιρία με τον Παπουλή, όμως δεν μπόρεσε να μειώσει το σκορ. Όλη η ζημιά έγινε στο ξεκίνημα της επανάληψης, γιατί στο υπόλοιπο διάστημα, για να είμαστε δίκαιοι, ο Απόλλων κοίταζε στα μάτια την ολλανδική ομάδα. Μένει ο επαναληπτικός της ερχόμενης Πέμπτης και αν τα καταφέρει, καλώς, διαφορετικά θα πει «αντίο» στην Ευρώπη και θα επικεντρωθεί στο πρωτάθλημα. Μετά και το δεύτερο παιχνίδι θα ξέρουν στον Απόλλωνα τι θα πρέπει να κάνουν για να εμφανιστεί φρέσκια η ομάδα τους στη νέα σεζόν. Αν πήγε κάτι άσχημα και στοίχισε στους κυανόλευκους, αυτό έχει να κάνει με την οργάνωση στη μεσαία γραμμή.

Ο Σατσέτι, μετά που δέχθηκε την κίτρινη κάρτα, δεν μπόρεσε να λειτουργήσει σωστά. Ο κίνδυνος να αφήσει την ομάδα του με αριθμητικό μειονέκτημα δεν του επέτρεψε να βοηθήσει όσο θα ήθελε ο ίδιος αλλά και ο προπονητής του. Ούτε ο Μάρκοβιτς έκανε όσα έπρεπε στα κρίσιμα σημεία του αγώνα, μάλιστα το δεύτερο γκολ ξεκίνησε από δικό του λάθος. Αυτός που έκανε σπουδαίο παιχνίδι ήταν ο Γιαννιώτας, αλλά ήταν μόνος, δεν είχε βοήθειες όταν πλησίαζε την περιοχή. Ο Σελάγια ήταν πίσω, ενώ δεν ήταν στην καλύτερή τους μέρα οι Σαρδινέρο και Γκαπκέ.