Απόδραση του Απόλλωνα με διπλό από την Πάφο!

Με το διπλό από την αίθουσα «Άκης Κλεάνθους» στην Πάφο έφυγε ο Απόλλωνας, κερδίζοντας με 77-72 τον ΑΠΟΠ, στο πλαίσιο της 20ης αγωνιστικής της ΟΠΑΠ Basket League. Ως ο ACS MVP of the Game αναδείχθηκε ο Τζάξον με 12 πόντους (1 τρίποντο, 8 ριμπάουντ, 5 ασίστ).

Μετά το δεύτερο λεπτό (5-5) ο Απόλλωνας με σερί έξι πόντων πήρε προβάδισμα 11-5. Οι γηπεδούχοι στο 6′ πλησίασαν στο ένα καλάθι (10-12) όμως η ομάδα της Λεμεσού μέχρι το τέλος του πρώτου δεκαλέπτου δημιούργησε διαφορά εννέα πόντων (12-21). Οι «γαλάζιοι» κράτησαν τον έλεγχο και στο δεύτερο δεκάλεπτο. Η διαφορά έφθασε τους 14 πόντους (21-35) που μειώθηκαν στους 10 (27-37) στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου.

Στο 26΄ οι φιλοξενούμενοι είχαν προβάδισμα 14 πόντων (38-52) που χάθηκε μετά το σερί του ΑΠΟΠ που στο 29′ πλησίασε στο ένα καλάθι (50-52), αλλά οι γαλάζιοι κατάφεραν να μείνουν μπροστά στο σκορ μέχρι το τέλος του τρίτου δεκαλέπτου (52-57). Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο, η διαφορά ανεβοκατέβαινε με τον Απόλλωνα να κρατιέται μπροστά στο σκορ μέχρι το φινάλε και να πανηγυρίζει το 13ο ροζ φύλλο με νίκη 77-72.

Τα δεκάλεπτα: 12-21, 27-37, 52-57, 72-77.

ΑΠΟΠ (Μάρκος Ασωνίτης): Στόβερ 18, Πίγκραμ 23 (3), Κωστή 3 (1), Τέιλορ 18 (5), Αγγελάκος 3 (1), Χ. Δημητρίου, Σταύρου, Α. Δημητρίου,  Χιλ 7.

Απόλλων (Αντώνης Κωνσταντινίδης): Χάινς 12, Οράιλι 17 (2), Λιούις 6, Ηλιάδης 8 (2), Τζάξον 12 (1), Πιέρς 6, Ελευθερίου 10 (2), Ζντραβιτς 2, Γεωργίου 4.