aekaelakritasanorthosisapoelapollonarisdoksakarmiotissasalaminaomonoiaolympiakosparalimnipafosSuper LeaguePremier LeagueSerie ALaLiga

Κυπριακό Πρωτάθλημα ΠοδοσφαίρουΑ' ΚΑΤΗΓΟΡΙΑΑπόλλων – Άρης 1-1: Με το πόδι στο φρένο πλησιάζει στον τίτλο!

Απόλλων – Άρης 1-1: Με το πόδι στο φρένο πλησιάζει στον τίτλο!

Με βήμα σημειωτόν πλησιάζεις στον τίτλο; Κι όμως, η απάντηση είναι ναι. Απόλλων και Άρης αναδείχθηκαν ισόπαλοι 1-1 στο Τσίρειο το βράδυ της Κυριακής, για την 4η αγωνιστική της δεύτερης φάσης του πρωταθλήματος και έτσι στο χειρότερο σενάριο (δηλαδή νίκης της ΑΕΚ επί της Πάφος FC τη Δευτέρα) η ομάδα του Αλεξάντερ Τσόρνιγκερ θα διατηρηθεί στο +5 από τη δεύτερη θέση.

‘Εκτη (!) διαδοχική ισοπαλία για τον Απόλλωνα που αγνοεί τη νίκη στη δεύτερη φάση του πρωταθλήματος και έχασε την ευκαιρία να κάνει άλμα κατάκτησης του πρωταθλήματος, όμως όσο οι διώκτες του χάνουν επίσης βαθμούς και δεν πλησιάζουν, οι αγωνιστικές λιγοστεύουν και ο πολυπόθητος τίτλος πλησιάζει.

Ο Άρης προηγήθηκε με τον Σπόλιαριτς, είχε δοκάρι με τον Ντζιαβέ στις καθυστερήσεις, έμεινε αήττητος στη δεύτερη φάση όμως δεν κατάφερε να κερδίσει και να βάλει «φωτιά» στη «μάχη» του τίτλου. Στην 1η θέση με 50 βαθμούς ο Απόλλων, τρίτος με 44 βαθμούς ο Άρης καθώς μειονεκτεί στην ισοβαθμία με τον ΑΠΟΕΛ.

«Γεμάτο» ημίχρονο, με δύο γκολ, ένα πέναλτι, γρήγορο ρυθμό και καλές στιγμές μπροστά στις δύο εστίες, ήταν το σκηνικό στο πρώτο σαρανταπεντάλεπτο. Το ισόπαλο 1-1 διαμορφώθηκε σ’ ένα εφτάλεπτο «φωτιά». Ο Άρης προηγήθηκε με πέναλτι του Σπόλιαριτς (19′), σε καθαρή ανατροπή του Γιαγκό από τον Αυλωνίτη, με τον Κύπριο μέσο να μην πανηγυρίζει ως ένδειξη σεβασμού στην πρώην ομάδα του.

Ο Απόλλων «απάντησε» στην πρώτη επιθετική του προσπάθεια, με τον Ογκεντά στο 25′ να σκοράρει το πρώτο του τέρμα με τη φανέλα των γαλάζιων, έπειτα από ωραία ομαδική προσπάθεια και εξαιρετική πάσα του Νταμπό.  Τέσσερις τελικές προσπάθειες για τον Απόλλωνα (μία στον στόχο), τρεις για τον Άρη (δύο στον στόχο), με τους γαλάζιους να έχουν την υπεροχή στην κατοχή της μπάλας με ποσοστό 56% έναντι 44% του Άρη.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Απόλλων άρχισε πιο απαιτητικά τον αγώνα με τον Άρη να μην ασκεί την ίδια πίεση από ψηλά. Οι πρωτοπόροι της βαθμολογίας είχαν καλές στιγμές με τους Ρομπέρζ (48’ και 79’), Γιάνγκα (51’) και Αλμπάνη (71’), όμως δεν βρήκαν στόχο. Ο Άρης κέρδισε μέτρα στο τελευταίο δεκάλεπτο του αγώνα και είχε δοκάρι στις καθυστερήσεις με τον Ντζιαβέ. Στο 81’ ο Μενέλαος Αντωνίου καταλόγισε πέναλτι για τον Άρη σε ανατροπή του Ντζιαβέ από τον Μαυρία, αλλά ο δεύτερος βοηθός Παύλος Γεωργίου σήκωσε το σημαιάκι για οφσάιντ, κάτι που επιβεβαίωσε τo VAR σε μια οριακή φάση.

Απόλλων (Αλεξάντερ Τσόρνιγκερ): Γιοβάνοβιτς, Μαυρίας (85′ Φιλιώτης), Αυλωνίτης, Ρομπέρζ, Χαμάς, Κολ, Ογκεντά (66′ Πίττας), Αλμπάνης, Ζράντι (85′ Χ. Κυριάκου), Νταμπόω (72′ Ψύχας), Γιάνγκα (85′ Ίντζια).

Άρης (Αλεξέι Σπιλέφσκι): Βάνα, Mπρόρσον, Σίλντενφελντ, Ντελμίρο (60′ Ντζιαβέ), Ρονκάλια, Γιαμπλόνσκι, Μπράουν, Γιαγκό (80′ Μουσούντα), Σπόλιαριτς (73′ Σικόρσκι), Κβάσουκ, Μπαμπίκα.

Σκόρερ: Ογκεντά 25′ / Σπόλιαριτς (πεν) 19′

Κίτρινες: Αυλωνίτης, Μαυρίας, Τσόρνιγκερ, Ψύχας / Ντελμίρο, Mπρόρσον, Ντζιαβέ, Γιαγκό.

AVAR: Σωτηρίου Μιχάλης.

Παρατηρητής Διαιτησίας: Τσαγγάρης Μάριος.

Έναρξη αγώνα.

5’ Γρήγορος ρυθμός στο παιχνίδι, η μπάλα ανεβοκατεβαίνει στις δύο περιοχές, χωρίς όμως κάποια αξιοσημείωτη ευκαιρία στο ματς.

8′ Ασκεί πίεση από ψηλά ο Άρης με πέντε και έξι παίκτες στο αντίπαλο μισό, γεγονός που δυσκολεύει τον Απόλλωνα να “κτίσει” παιχνίδι από πίσω.

11′ Πρώτη καλή ευκαιρία στο παιχνίδι, ο Μπαμπίκα μπήκε στην περιοχή από δεξιά, έκανε παράλληλο γύρισμα με τον Μαυρία να διώχνει και τον Μπράουν να σουτάρει ψηλά άουτ από το ύψος της μεγάλης περιοχής.

15′ Ο Νταμπό τηρεί το ραμαζάνι και ήπιο νερό με το που έδυσε ο ήλιος.

18′ Πέναλτι για τον Άρη σε ανατροπή του Γιανγκό από τον Αυλωνίτη. Καθαρή η ανατροπή, ο Ελλαδίτης κλωτσά τον αμυντικό των πρασίνων.

19′ ΓΚΟΛ για τον Άρη με τον Σπόλιαριτς. Νίκησε τον Γιοβάνοβιτς και έβαλε τον Άρη σε θέση οδηγού. Πέμπτο γκολ για τον Ματίγια στο φετινό πρωτάθλημα, πρώτο κόντρα στην πρώην ομάδα του.

25′ ΓΚΟΛ για τον Απόλλωνα με τον Ογκεντά! Στην πρώτη τελική του προσπάθεια ο Απόλλων ισοφαρίζει μετά από εξαιρετική ομαδική προσπάθεια και ωραία πάσα του Νταμπό. Πρώτο τέρμα του Ογκεντά με τη φανέλα των γαλάζιων.

30′ Σουτ του Σπόλιαριτς μέσα από την περιοχή αφού πρώτα απέφυγε τον Χαμάς, ο Γιοβάνοβιτς έδιωξε δύσκολα σε κόρνερ.

36′ Πολύ άστοχο σουτ του Γιάνγκα, προσπάθησε να σουτάρει στην κίνηση ο φορ του Απόλλωνα, αλλά δεν τα κατάφερε.

38′ Ο Κολ λίγο έλειψε να σκοράρει από πλάγια θέση, όμως ο Ντελμίρο πρόλαβε και έστειλε την μπάλα σε κόρνερ με το κεφάλι.

40′ Σουτ του Νταμπό, άστοχο, δεν βρήκε όπως ήθελε την μπάλα ο Γάλλος.

43′ Η μπάλα έφυγε κόρνερ αφού η μπάλα κτύπησε στον Μαυρία, αλλά διαιτητής και βοηθός δεν αντιλήφθηκαν την επαφή του Ελλαδίτη και έδωσαν ελεύθερο για τον Απόλλωνα. Ορθά δεν παρενέβη το VAR, καθώς δεν είναι στις αρμοδιότητές του.

Τέλος πρώτου ημιχρόνου.

Σχόλιο: «Γεμάτο» ημίχρονο, με δύο γκολ, ένα πέναλτι, γρήγορο ρυθμό και καλές στιγμές μπροστά στις δύο εστιες. Το ισόπαλο 1-1 διαμορφώθηκε σ’ ένα εφτάλεπτο, ο Άρης προηγήθηκε με πέναλτι του Σπόλιαριτς (19′) και ο Απόλλωνα “απάντησε” στο 25′ με τον Ογκεντά. Τέσσερις τελικές προσπάθειες για τον Απόλλωνα (μία στον στόχο), τρεις για τον Άρη (δύο στον στόχο), με τους γαλάζιους να έχουν την υπεροχή στην κατοχή της μπάλας με ποσοστό 56% έναντι 44% του Άρη.

Έναρξη δευτέρου ημιχρόνου.

48′ Aπειλεί ο Απόλλων με τον Ρομπέρζ να κάνει σουτ και την μπάλα να βρίσκει στο σώμα του Μπρόρσον και ενώ είχε πορεία προς την εστία του Άρη.

51′ Συρτό σουτ του Γιάνγκα μετά από μακρινή σέντρα του Χαμάς και πάσα του Αλμπάνη, ο Βανά Άλβες ήταν σε ετοιμότητα και έδιωξε σε κόρνερ.

58′ Φάουλ για τον Απόλλωνα σε πολύ καλή θέση για ανατροπή του Αλμπάνη από τον Μπρόρσον. Κίτρινη στον αμυντικό του Άρη, όπως και στον Άλβες που άφησε την εστία του για να διαμαρτυρηθεί.

59′ Εκτέλεσε ο Ογκεντά, μπόλικος καβγάς για το τίποτα. Έξω η μπάλα.

64′ Σουτ του Γιαμπλόνσκι από πλάγια θέση ο Γιοβάνοβιτς φώναξε “παρών”.

66′ Κίτρινη κάρτα στον Τσόρνιγκερ για διαμαρτυρία μετά από δυνατό φάουλ του Ντζιαβέ στον Μαυρία.

71′ Ευκαιρία για τον Απόλλωνα με τον Γιάνγκα να κάνει κεφαλιά και την μπάλα να κτυπά στο σώμα πόδι αμυντικού, πριν ο Αλμπάνης σουτάρει έξω. Διαμαρτυρήθηκαν για χέρι οι γηπεδούχοι, αλλά δεν υπήρχε παράβαση.

79′ Ο Ρομπέρζ έκανε σουτ στην κίνηση μετά την κεφαλιά πάσα του Γιάνγκα, όμως δεν βρήκε στόχο.

81′ Πέναλτι για τον Άρη σε ανατροπή του Ντζιαβέ από τον Μαυρία δίνει ο Μενέλαος Αντωνίου, αλλά είναι ψηλά το σημαιάκι του βοηθού. Γίνεται έλεγχος από το VAR. Επιβεβαιώνεται ότι ο παίκτης του Άρη ήταν σε αντικανονική θέση με τις σχετικές γραμμές. Πολύ οριακή η φάση.

90+3′ Δοκάρι για τον Άρη! Τεράστια ευκαιρία για τον Άρη να πάρει τη νίκη, πολύ δυνατό σουτ του Ντζιαβέ η μπάλα κτύπησε στην εξωτερική πλευρά του αριστερού δοκαριού.