Μπάσκετ Κύπρου | Νέα απο το Μπάσκετ στη ΚύπροΑ' Κατηγορία Μπάσκετ Κύπρου«Τρένο» ο ΑΠΟΕΛ, επέστρεψε στις νίκες ο Κεραυνός

«Τρένο» ο ΑΠΟΕΛ, επέστρεψε στις νίκες ο Κεραυνός

Το πέμπτο σερί ροζ φύλλο πανηγύρισε ο ΑΠΟΕΛ, επικρατώντας εντός έδρας της Remedica ΕΝΠ με 67-38 στο πλαίσιο της 9ης αγωνιστικής της ΟΠΑΠ Basket League. Ο ΜVP του αγώνα αναδείχθηκε ο Τζούλιαν Νόρφλιτ με 12 πόντους (2 τρίποντα, 6 ριμπάουντ, 7 ασίστ). Οι φιλοξενούμενοι προσπάθησαν στο δεύτερο δεκάλεπτο να μπουν στο παιχνίδι, ωστόσο δεν είχαν και συνέχεια. Ο ΑΠΟΕΛ ήταν ανώτερος, ανέβασε στροφές και πάλι στο δεύτερο ημίχρονο και πέτυχε ευρεία νίκη.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 20-7, 37-30, 49-35, 67-38

ΑΠΟΕΛ (Β. Φραγκιάς): Κοιλαράς 3 (1), Παπαμιχαήλ 9 (2), Γκίλμπερτ 14 (2), Νόρφλιτ 12 (2), Λάντεν 9, Ηλιάδης 16, Κούνας, Σέπος 3 (1), Παναγιώτου, Λοϊζίδης, Χατζηκώστα 1

REMEDICA ΕΝΠ (Μ. Κακιούζη): Κουμής 2, Στάκι 14 (1), Σολωμού 1, Ίνγκραμ 8 (1), Ρόμπινσον 5, Αντωνίου, Χαραλάμπους, Ανδρέου, Ζαρτίλας, Παπαδόπουλος 2, Πυρίλλης 6.

Στις νίκες επέστρεψε ο Κεραυνός, κερδίζοντας εντός έδρας τον Απόλλωνα Century 21 με 93-78. Ο ΜVP του αγώνα αναδείχθηκε ο Αντρέ Γουίλιαμσον με 26 πόντους (9 ριμπάουντ, 3 ασίστ). Πέρα από το πρώτο δεκάλεπτο, που οι δύο ομάδες ήταν κοντά στο σκορ, ακολούθως ο Κεραυνός άρχισε και «έχτιζε» διαφορά που όσο κυλούσε ο χρόνος αυξανόταν. Με το τέλος της τρίτης περιόδου έφθασε τους 11 βαθμούς και στο τέλος τους 15.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 25-26, 48-42, 68-57, 93-78.

ΚΕΡΑΥΝΟΣ (Χρ. Λειβαδιώτης): Μιχαήλ 12 (2), Στυλιανού 11 (1), Θεοχαρίδης 3 (1), Ροζέλ 19 (3), Γουίλιαμσον 26, Κινγκ 2, Ρόρι 7 (1), Ραζής 13 (1).

ΑΠΟΛΛΩΝ CENTURY 21 (Φ. Τακιανός): Γκόρντον 13 (1), Άλλεν 25 (1), Ελευθερίου 7, Γεωργίου 16 (1), Μάρκου 6 (2), Τίγκας 11 (1).

Ο αγώνας ΕΑΣ Ομόνοια – ΑΕΛ αναβλήθηκε και η νέα ημερομηνία διεξαγωγής του θα ανακοινωθεί σήμερα. Ο αγώνας ΕΘΑ – ΑΠΟΠ μεταφέρθηκε για αύριο στις 18.30.