Τερματικός σταθμός το Μακάρειο για τον ΑΠΟΕΛ

ΤΟΥ ΑΝΔΡΕΑ ΒΑΛΑΝΙΔΗ

Το Μακάρειο αποτέλεσε ψες τον… τερματικό σταθμό των αρνητικών σερί του ΑΠΟΕΛ, που νίκησε με 3-0 την ουραγό Δόξα. Έτσι, σταμάτησε στα τρία ματς δίχως νίκη, είδε δίχτυα μετά από 294 λεπτά αφλογιστίας και πήρε το πρώτο τρίποντο ως φιλοξενούμενος μετά από εφτά αποτυχημένες προσπάθειες (σε όλες τις διοργανώσεις, συμπεριλαμβανομένου και το 0-0 με την Ομόνοια στην κοινή έδρα τους, το ΓΣΠ).

Αν και χρειάστηκε ένα αμφιλεγόμενο πέναλτι για να ανοίξει το σκορ με τον Ντε Βινσέντι στο 21’, στον αγωνιστικό χώρο κυριάρχησαν οι γαλαζοκίτρινοι. Δίνοντας συνέχεια στην ενθαρρυντική εμφάνιση του Τσιρείου με τον Απόλλωνα για το Κύπελλο, στο ψεσινό πρώτο ημίχρονο παρουσίασαν καλές συνεργασίες, δημιουργώντας ευκαιρίες και φτάνοντας σε εύκολη νίκη.

Μετά το προβάδισμα της ομάδας του, ο Ινγκεμπρίγκτσεν έδινε εντολές για διαρκή πίεση, γρήγορο παιχνίδι και η πολιορκία έφερε αποτέλεσμα πριν από την ανάπαυλα. Ο Αργεντινός πέτυχε και το δεύτερο τέρμα στο 37’, μετά από σερβίρισμα του Γιάκολις, ενώ είχε συμμετοχή και στο τρίτο. Στο 43’ εκτέλεσε το κόρνερ και, μετά από καραμπόλα, ο Μερκής με σουτ συνέχισε… το βιολί του! Πέτυχε το έκτο του τέρμα στο πρωτάθλημα και ένατο σε όλες τις διοργανώσεις.

Ο ρυθμός του ΑΠΟΕΛ έπεσε στο δεύτερο ημίχρονο και η δημιουργία ευκαιριών δεν είχε την ίδια συχνότητα. Από την πλευρά της, η Δόξα προσπάθησε να γίνει πιο απειλητική και δημιούργησε κάποιες προϋποθέσεις, δίχως ωστόσο να κάνει τη μεγάλη φάση.

Εν κατακλείδι, το ψεσινό αποτέλεσμα μπορεί να εκληφθεί ως αγωνιστική δικαιοσύνη για δύο λόγους. Πρωτίστως, οι γαλαζοκίτρινοι είχαν καθολική υπεροχή στο πρώτο ημίχρονο, η οποία μετουσιώθηκε σε τρία γκολ. Έπειτα, οι πράσινοι δεν αξιοποίησαν την αγωνιστική πτώση των πρωταθλητών στο δεύτερο 45λεπτο και δεν μπόρεσαν να δώσουν ξανά χρώμα στο παιχνίδι.