Στα δύσκολα ήταν… ΑΠΟΕΛ, νίκησε την Σαχτάρ με Χαλένιους! (vid)

Φτιαγμένος για τα… δύσκολα θέλει να είναι ο ΑΠΟΕΛ. Οι γαλαζοκίτρινοι προέρχονταν από τρεις ήττες σε ισάριθμα φιλικά προετοιμασίας στην Αυστρία, όμως στο τέταρτο και πιο δύσκολο ματς έδειξαν ετοιμότητα ενόψει των επίσημων υποχρεώσεων στον β΄ προκριματικό γύρο του Τσάμπιονς Λιγκ.

Οι πρωταθλητές επικράτησαν της Σαχτάρ Ντόνετσκ το βράδυ της Πέμπτης (11/7) με 1-0, χάρη σε γκολ του Λίνους Χαλένιους με κεφαλιά στο 83’. Ο Σουηδός επιθετικός μπήκε ως αλλαγή στο γήπεδο στο 74’ αντικαθιστώντας τον Πάβλοβιτς και με κεφαλιά έστειλε την μπάλα στα δίκτυα, πετυχαίνοντας το πρώτο του τέρμα με τη φανέλα του ΑΠΟΕΛ.

Η ομάδα του Πάολο Τραμετσάνι παρουσιάστηκε βελτιωμένη σε όλους τους τομείς σε σχέση με τα προηγούμενα φιλικά προετοιμασίας. Ανασταλτικά ήταν πιο «δεμένος», δημιουργικά είχε περισσότερη διάθεση, ενώ τα πόδια των παικτών έδειχναν πιο «λυμένα» από το βασικό στάδιο της προετοιμασίας.

Πρόβα ενδεκάδας

Τις σκέψεις του για την ενδεκάδα που προορίζει ενόψει των επίσημων υποχρεώσεων του ΑΠΟΕΛ στον β’ προκριματικό γύρο του Γιουρόπα Λιγκ κόντρα στο νικητή του ζευγαριού Σλόβαν – Σουτιέσκα, φανέρωσε εν πολλοίς ο Πάολο Τραμετσάνι.

Ο Μπέλετς ήταν στην εστία, με τους Βούρο, Λαφράνς, Ιωάννου τριάδα στην άμυνα. Γιάκολις (δεξιά) και Μιχαΐλοβιτς αριστερά ήταν οι δύο φουλ μπακ στο 3-5-2 του Ιταλού τεχνικού. Γκέντσογλου και Σόουζα ήταν οι δύο ανασταλτικοί μέσοι, με τον Τόμας ντε Βινσέντι σε ρόλο επιτελικού και τους Τάαμαρι-Πάβλοβιτς επιθετικό δίδυμο. Μάλιστα, σε αντίθεση με τα προηγούμενα παιχνίδια ο τεχνικός του ΑΠΟΕΛ δεν προχώρησε σε αλλαγές στο ημίχρονο, αλλά διατήρησε την ίδια ενδεκάδα μέχρι και το 74’.

Επιστρέφει για το «μοντάρισμα»

Ο αγώνας με την Σαχτάρ ήταν ισορροπημένος. Ο ΑΠΟΕΛ άρχισε καλά το παιχνίδι, είχε την πρωτοβουλία των κινήσεων και ανέλαβε κυριαρχικό ρόλο προσπαθώντας να απειλήσει την εστία των Ουκρανών με κινητήριους «μοχλούς» τους Ντε Βινσέντι και Τάαμαρι. Μετά το πρώτο εικοσιπεντάλεπτο η Σαχτάρ ανέβασε ταχύτητα, κέρδισε μέτρα στο γήπεδο και είχε δοκάρι στο 25’ με τον Σόλομον, ενώ ο Μπέλετς ήταν στη σωστή θέση όσες φορές χρειάστηκε.

Στην επανάληψη ο ΑΠΟΕΛ απείλησε με σουτ του Πάβλοβιτς στο 68’ και στο 83’ βρήκε τον δρόμο προς τα δίκτυα με τον Λίνους Χαλένιους. Η αποστολή των γαλαζοκιτρίνων επιστρέφει την Παρασκευή (12/7) στην Κύπρο, καθώς ολοκληρώθηκε το βασικό στάδιο της προετοιμασίας και θα αρχίσει το τελικό «μοντάρισμα». Η πρόβα τζενεράλε για την ομάδα του Πάολο Τραμετσάνι θα γίνει την προσεχή Τρίτη (16/7) κόντρα στην Δόξα (20:00) στο ΓΣΠ.

Η ένδεκαδα που επέλεξε ο Τραμετσάνι: Μπελετς, Ιωάννου, Λαφράνς, Βούρος, Γιάκολις, Σόουζα, Γκέντσογλου, Μιχαΐλοβιτς, Ντε Βινσέντι (74′ Μάτιτς), Τάαμαρι (79′ Βιντιγκάλ), Πάβλοβιτς (74′ Χαλένιους).

To live της αναμέτρησης

1′ Έναρξη αγώνα

19′ Tεράστια ευκαιρία για τον ΑΠΟΕΛ, ο Τάαμαρι άδειασε τον προσωπικό του αντίπαλο, όμως το πλασέ του πέρασε ελάχιστα δίπλα από το δεξί δοκάρι.

25′ Μεγάλη ευκαιρία για την Σαχτάρ, η οποία κατάφερε να διασπάσει την άμυνα του ΑΠΟΕΛ και ο Σόλομον με σουτ εντός περιοχής έστειλε την μπάλα στο δεξί δοκάρι του Μπέλετς.

36′ Σουτ του Μοράες μάζεψε την μπάλα σταθερά ο Μπέλετς.

45′ Tέλος πρώτου ημιχρόνου.

46′ Έναρξη δευτέρου ημιχρόνου. Χωρίς αλλαγές ο ΑΠΟΕΛ.

53′ Σουτ του Άλαν, η μπάλα δίπλα από το δεξί δοκάρι του Μπέλετς.

68′ Mεγάλη ευκαιρία για τον ΑΠΟΕΛ, με τον Πάβλοβιτς να γίνεται κάτοχος της μπάλας να κάνει το σουτ εκτός περιοχής με τον τερματοφύλακα της Σαχτάρ να διώχνει με υπερέντασηγ σε κόρνερ.

74′ Δύο αλλαγές για τον ΑΠΟΕΛ. Χαλένιους και Μάτιτς στις θέσεις των Ντε Βινσέντι και Πάβλοβιτς.

78′ Μακρινό σουτ του Μάτιτς, η μπάλα πάνω από το οριζόντιο δοκάρι.

79′ Αλλαγή για τον ΑΠΟΕΛ. Στη θέση του Τάαμαρι ο Βιντιγκάλ.

84′ Γκολ για τον ΑΠΟΕΛ με τον Λίνους Χαλένιους. Μετά από σέντρα του Γιάκολις ο τερματοφύλακας της Σαχτάρ έδιωξε την μπάλα προσωρινά και ο Σουηδός φορ του ΑΠΟΕΛ με κεφαλιά έστειλε την μπάλα στα δίκτυα.