Α' ΚΑΤΗΓΟΡΙΑΑΠΟΕΛΣε ποιο σημείο αφηνιάζει ο ΑΠΟΕΛ…

Σε ποιο σημείο αφηνιάζει ο ΑΠΟΕΛ…

ΤΟΥ ΑΝΔΡΕΑ ΜΑΥΡΟΥ

Ο ΑΠΟΕΛ διαθέτει τη δεύτερη καλύτερη επιθετική γραμμή του πρωταθλήματος. Σε 29 αγώνες έστειλε την μπάλα στο πλεκτό 57 φορές, δηλαδή μέσος όρος 2 γκολ ανά παιχνίδι. Το χαρακτηριστικό του είναι πως συνηθίζει να «πετάει» το πρώτο ημίχρονο των αγώνων του, ανεβάζοντας στροφές στην επανάληψη. Ενδεικτικό είναι το στατιστικό στοιχείο που λέει πως το 70,2% των γκολ που πέτυχε στο φετινό πρωτάθλημα ήταν στο δεύτερο μισό του 90λεπτου.

Μάλιστα, οι αριθμοί έχουν ανοδική τάση ανά 15λεπτο. Δηλαδή, από το 45΄-60΄ το ποσοστό σκοραρίσματος είναι στο 21,1% και στο αμέσως επόμενο ανεβαίνει στο 22,8% (61΄-75΄). Για να φτάσουμε στο τελευταίο «σκέλος» των αγώνων (76΄-90΄), το παραγωγικότερο της ομάδας του Πάολο Τραμετσάνι καθώς το ποσοστό εκτοξεύεται στο 26,3%. Κατά το πρώτο ημίχρονο, από το 1΄-15΄ και από το 31΄-45΄ το ποσοστό είναι το ίδιο (10,8%). Μειώνεται, όμως, στο διάστημα 16΄-30΄ σε 8,8%.

Ως γηπεδούχος παραβίασε την αντίπαλη εστία 30 φορές και ως φιλοξενούμενος 27. Δεν σκόραρε μονάχα σε έξι αγώνες, με τους τέσσερις εξ αυτών να μένει στο 0-0.