«Πάτησε» την ΕΘΑ και την προσπέρασε ο ΑΠΟΕΛ!

Ο ΑΠΟΕΛ ήταν ο νικητής στο ντέρμπι της 15ης αγωνιστικής της ΟΠΑΠ Basket League, ο οποίος επικράτησε μέσα στο στάδιο «Τάσσος Παπαδόπουλος» Ελευθερία με 102-93, μετά από ένα συναρπαστικό αγώνα. Η ΕΘΑ ξεκίνησε καλά το παιχνίδι και πήρε προβάδισμα μέχρι και με 12 πόντους διαφορά στο πρώτο ημίχρονο, με τον ΑΠΟΕΛ να ανεβάζει στροφές στην συνέχεια και να κάνει την ανατροπή, καταφέρνοντας στο τέλος να φύγει με την νίκη με τελικό σκορ 102-93.

Με την νίκη αυτή ο ΑΠΟΕΛ ανέβηκε στην 4η θέση της βαθμολογίας, φτάνοντας τους 20 βαθμούς, ενώ η ΕΘΑ έπεσε στην 5η θέση, φτάνοντας τους 19 βαθμούς. Κορυφαίοι της αναμέτρησης ήταν οι Μάρβιν Τζέφερσον με 24 πόντους (14 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Τζάστιν Μπέικερ με 23 πόντους (2 τρίποντα, 6 ριμπάουντ, 1 ασίστ) και Γουίλι Κεμπ (2 τρίποντα, 1 ριμπάουντ, 7 ασίστ).

Με τον καλύτερο δυνατό τρόπο ξεκίνησε το παιχνίδι η ΕΘΑ που σημείωσε εννέα σερί πόντους (πέντε ο Χόλλιμον, από δύο οι Σταυρινίδης-Ταβάριον) για να πάρει προβάδισμα με 9-0. Μέχρι το 4:30 ο ΑΠΟΕΛ μείωσε με επτά πόντους (τέσσερις ο Τζέφερσον, τρίποντο ο Μπέικερ) ενώ μέχρι το 5’ το σκορ ήταν στο 10-10. Έπειτα οι γηπεδούχοι πέτυχαν άλλους εννέα πόντους μέχρι το 7:30 και προηγήθηκαν με 19-10, ενώ ένα λεπτό αργότερα το σκορ πήγε στο 24-12. Ο ΑΠΟΕΛ μέχρι το 9’ σημείωσε πέντε πόντους (τρίποντο ο Μπέικερ, δύο ο Κεμπ) μειώνοντας σε 24-17, ενώ με το τέλος της περιόδου η ομάδα του Γιώργου Μπιτζάνη ήταν μπροστά στο σκορ με 25-19.

Ο ΑΠΟΕΛ μπήκε πιο δυνατά στην Β’ περίοδο και μέχρι το 12’ σημείωσε επτά πόντους (τρεις ο Τζέφερσον, από δύο οι Ζντράβιτς-Φλέμινγκ), παίρνοντας προβάδισμα με 26-25. Στο επόμενο λεπτό οι δύο ομάδες πέτυχαν από δύο πόντους (Παναγιώτου για ΕΘΑ, Γκάρι για ΑΠΟΕΛ), ενώ η ΕΘΑ σημείωσε τέσσερις ακόμα πόντους με τον Μάρτιν μέχρι το 14’, παίρνοντας προβάδισμα με 31-28. Ενάμιση λεπτό αργότερα το σκορ ήταν στο 34-34, ενώ μέχρι το 17:30 η ΕΘΑ ήταν μπροστά στο σκορ με 43-37. Έως το 19’ το συγκρότημα του Αντώνη Κωνσταντινίδη μείωσε στους τρεις την διαφορά (45-42), με την ΕΘΑ να σημειώνει στην συνέχεια τρίποντο με τον Γουίτσε (48-42). Πριν το φινάλε του ημιχρόνου ο ΑΠΟΕΛ πέτυχε πέντε ακόμα πόντους (τρίποντο ο Γκάρι, δίποντο ο Τζέφερσον) μειώνοντας σε 48-47.

Με τέσσερις πόντους από τους Μπέικερ και Τζέφερσον ξεκίνησε το τρίτο δεκάλεπτο ο ΑΠΟΕΛ (51-48) για να απαντήσει η ΕΘΑ σημειώνοντας πέντε πόντους (τρεις ο Χόλλιμον, δύο ο Ταβάριον) και να πάρει ξανά προβάδισμα με 53-51. Στην συνέχεια οι «γαλαζοκίτρινοι» σημείωσαν δεκαεπτά σερί πόντους (έξι ο Τζέφερσον, πέντε ο Κεμπ, από τρεις οι Μπέικερ-Γκάρι) παίρνοντας προβάδισμα με 68-53 στο 26’. Δύο λεπτά αργότερα το σκορ ήταν στο 75-61, ενώ με το τέλος της περιόδου ο ΑΠΟΕΛ ήταν μπροστά με 78-65.

Η ΕΘΑ ξεκίνησε την Δ’ περίοδο με τέσσερις πόντους από τον Γουίτσε, μειώνοντας σε 78-69. Έπειτα ο Γκάρι με δύο ελεύθερες βολές έκανε το 80-69, για να απαντήσει ο Ταβάριον με τρίποντο (80-72). Μέχρι το 33’, οι γηπεδούχοι μείωσαν την διαφορά στους επτά πόντους, με το σκορ να είναι στο 84-77. Στο 36’ η διαφορά που χώριζε τις δύο ομάδες παρέμεινε στους επτά πόντους (87-80), ενώ ένα λεπτό αργότερα οι «γαλαζοκίτρινοι» αύξησαν την διαφορά στους δέκα (91-81). Με την ολοκλήρωση της αναμέτρηση οι φιλοξενούμενοι πήραν την νίκη με τελικό σκορ 102-93.

Τα δεκάλεπτα: 25-19, 48-47, 65-78, 93-102.

ΕΘΑ (Γιώργος Μπιτζάνης): Χόλλιμον 30 (2), Κωνσταντίνου, Σταυρινίδης 2, Γουίτσε 17 (2), Ταβάριον 18 (4), Χρίστου, Παπάμιχαηλ 2, Παναγιώτου 2, Μπρούκς 11 (2), Μάρτιν 11.

ΑΠΟΕΛ (Αντώνης Κωνσταντινίδης): Γκάρι 17 (2), Ιερωνυμίδης 3 (1), Μπέικερ 23 (2), Κεμπ 20 (2), Τζέφερσον 24, Φλέμινγκ 7 (1), Κούνας 2, Κασκίρης, Λούκοβιτς, Ζντράβιτς 6.