O πρώτος μετά τον Χιώτη

H χθεσινή εκτός έδρας αναμέτρηση με τους «ροσονέρι» στο «Σαν Σίρο» ήταν η 9η εμφάνιση του 26χρονου διεθνούς τερματοφύλακα για λογαριασμό της Ένωσης στις ευρωπαϊκές διοργανώσεις και παράλληλα η τέταρτη φορά στην οποία δεν δέχθηκε γκολ, μετά την περυσινή αναμέτρηση με την Σεντ Ετιέν στην Γαλλία (0-0) και τα δύο παιχνίδια με την Κλαμπ Μπριζ (0-0, 3-0) για τα προκριματικά του Europa League.

Μίλαν – ΑΕΚ 0-0

Με τα τέσσερα «ευρωπαϊκά» clean sheets του, ο Γιάννης Ανέστης έγινε ο πρώτος τερματοφύλακας της ΑΕΚ που το καταφέρνει μετά τον Διονύση Χιώτη, ο οποίος είχε κρατήσει έξι φορές απαραβίαστη την εστία του σε αγώνες για το Τσάμπιονς Λιγκ και το Κύπελλο UEFA μεταξύ 2002 και 2006. Συγκεκριμένα, ο 40χρονος πλέον πορτιέρε δεν είχε δεχθεί γκολ κατά σειρά κόντρα σε ΑΠΟΕΛ (1-0), Γκενκ (0-0 εκτός), Ρόμα (0-0), Μακάμπι Χάιφα (4-0), Μάλαγα (0-0 εκτός) την σεζόν 2002-03, καθώς και στη νίκη της ομάδας του Λορένσο Σέρα Φερέρ επί της σκωτσεζικής Χαρτς με 3-0 στο Ολυμπιακό Στάδιο, τον Αύγουστο του 2006.

Από τον Διονύση Χιώτη μέχρι τον Γιάννη Ανέστη, κανένας τερματοφύλακας της ΑΕΚ δεν «μέτρησε» πάνω από τρία clean sheets σε αγώνες του συλλόγου για τις ευρωπαϊκές διοργανώσεις. Ο Χρυσόστομος Μιχαηλίδης είχε δύο (Μονακό 0-0, Νόβα Γκόριτσα 1-0), ο Στέφανο Σορεντίνο τρία (Ζενίτ 0-0 εκτός, Λιλ 1-0, Μίλαν 1-0), ο Γιούργκεν Μάχο ένα (Σάλτσμπουργκ 3-0), ο Μαρσέλο Μορέτο επίσης ένα (Μλάντα Μπόλεσλαβ 1-0 εκτός), ο Σεμπάστιαν Σάχα τρία (Βασλούι 3-0, Μπενφίκα 1-0, Νταντί Γιουνάιτεντ 1-0 εκτός), ο Δημήτρης Κωνσταντόπουλος ένα (Ντιναμό Τυφλίδας 1-0) και ο Γιάννης Αραμπατζής… σχεδόν ένα, καθώς στον επαναληπτικό με την Ντιναμό Τυφλίδας (1-1 στην παράταση) αντικατέστησε τον Κωνσταντόπουλο, ο οποίος είχε δεχθεί ήδη το γκολ των Γεωργιανών, στο 36ο λεπτό του ματς.