aekaelakritasanorthosisapoelapollonarisdoksakarmiotissasalaminaomonoiaolympiakosparalimnipafosSuper LeaguePremier LeagueSerie ALaLiga

Διεθνή Αθλητικά Νέα | Διεθνή Ποδοσφαιρικά ΝέαCHAMPIONS LEAGUEΟ Κάζου στο 94' έριξε σωσίβιο στον τραγικό ΑΠΟΕΛ! (vids & pics)

Ο Κάζου στο 94′ έριξε σωσίβιο στον τραγικό ΑΠΟΕΛ! (vids & pics)

ΤΟΥ ΧΡΙΣΤΟΥ ΘΕΟΧΑΡΟΥΣ

Από χίλια μύρια κύματα θα κληθεί να περάσει ο ΑΠΟΕΛ για να προκριθεί στον β’ προκριματικό του Τσάμπιονς Λιγκ, καθώς θα φύγει από τη Λιθουανία με ένα εξαιρετικά αρνητικό αποτέλεσμα, συγκρίνοντας τη δυναμικότητα ανάμεσα στις δύο ομάδες.

Οι πρωταθλητές, στην φετινή ευρωπαϊκή τους πρεμιέρα, έπεσαν πάνω σε… μεγάλο τείχος, καθώς ηττήθηκαν με 1-3 από την Σούντουβα στο «Futbolo stadionas Marijampolėje» και πλέον καλούνται στον επαναληπτικό του ΓΣΠ (Τρίτη 17 Ιουλίου και ώρα 20:00) να ανέβουν ένα μεγάλο βουνό για να καταφέρουν να προκριθούν. Ακόμα κι έτσι πάντως, το μοναδικό γκολ που πέτυχαν οι γαλαζοκίτρινοι στο 94′ με τον Κάζου, δίνει ελπίδες πρόκρισης.

Τον σόκαρε σε 10 λεπτά

Απίστευτο κι όμως αληθινό. Η Σούντουβα… ξέρανε τον ΑΠΟΕΛ στο πρώτο ημίχρονο, καθώς στις τρεις από τις τέσσερις-πέντε καλές ευκαιρίες της, πέτυχε τρία γκολ με δράστη τον ίδιο ποδοσφαιριστή, τον Σισίλια. Ο επιθετικός από το Κουρασάο, σκόραρε στο 9’, στο 11’ και στο 19’ με σουτ και στις τρεις περιπτώσεις, κάνοντας ό,τι ήθελε στην άμυνα των γαλαζοκίτρινων η οποία έμοιαζε με παιδική χαρά, χωρίς μάλιστα εισαγωγικά. Αν και προσπάθησαν οι ποδοσφαιριστές του Μπρούνο Μπαλταζάρ να πετύχουν κάποιο γκολ μετά το 0-3, παρά την διάθεσή τους, δεν κατάφεραν κάτι ουσιαστικό.

Θα χρειαστεί να ανατρέξουμε πάααααρα πολλά χρόνια στο παρελθόν για να βρούμε αν έκανε ποτέ παρόμοιο ξεκίνημα σε ευρωπαϊκό αγώνα η ομάδα της πρωτεύουσας. Πάντως, είναι το χειρότερο ευρωπαϊκό ξεκίνημα στη σύγχρονη ιστορία του. Αυτό είναι σίγουρο!

Δεν μπορούσε το παλικάρι, αλλά γλίτωσε από τον εφιάλτη

Στην επανάληψη, ο ΑΠΟΕΛ προσπάθησε έως έναν βαθμό να αντιδράσει, ο Μπαλταζάρ προσπάθησε κι αυτός να ανακατέψει με κάποιες αλλαγές την τράπουλα στο γήπεδο μπας και δει… χαΐρι η ομάδα του, αλλά καμία προσπάθεια δεν καρποφόρησε. Αστοχία από τη μία σε όλες τις επιθετικές προσπάθειες των γαλαζοκίτρινων και από την άλλη σωστή διαχείριση του σκορ από τους Σουντούβιανς μέχρι τις καθυστερήσεις, λες και έχουν μεγάλη εμπειρία σε ευρωπαϊκά ματς. Και αναφερθήκαμε στο γεγονός πως η Σούντουβα διαχειρίστηκε το σκορ μέχρι τις καθυστερήσεις, διότι ο Κάζου με κεφαλιά ήταν αυτός που… έριξε σωσίβιο στον ΑΠΟΕΛ, διαμορφώνοντας το τελικό 1-3, καθώς μείωσε με κεφαλιά στο 94′.

Τα δεδομένα στη συνέχεια, είτε περάσει, είτε αποκλειστεί

Ο νικητής του αγώνα ΑΠΟΕΛ-Σούντουβα θα αντιμετωπίσει στη επόμενη φάση της διοργάνωσης το νικητή του αγώνα Σπαρτάκς Λετονίας – Ερυθρός Αστέρας Βελιγραδίου (0-0 το αποτέλεσμα του πρώτου ματς). Ο ηττημένος θα συνεχίσει στη δεύτερη προκριματική φάση του Europa League, όπου θα αντιμετωπίσει τον ηττημένο του αγώνα Φλόρα Ταλίν – Μπερ Σεβά Ισραήλ. Χθες, οι Ισραηλινοί κέρδισαν με 4-1 εκτός έδρας και πήραν ισχυρό προβάδισμα.

Ακολουθεί η ταυτότητα και το live του αγώνα!

Σούντουβα (Βλαντιμίρ Τσεμπούριν): Καρντούμ, Σεβρλιούγκα, Λεϊμόνας, Α. Γιανκάουσκας, Ζιβάνοβιτς, Σλάβιτσκας, Ασεβέδο (58′ Φίνγκλερ), Ματουλεβίτσιους, Βερμπίκας (82′ Ντίμπαλ), Τόπτσαγκιτς (31′ Βεζεβίτσιους), Σισίλια.

ΑΠΟΕΛ (Μπρούνο Μπαλταζάρ): Βάτερμαν, Μιλάνοφ (68′ Nατέλ), Ταβάρες, Μερκής, Κάζου, Σάλαϊ (46′ Αλωνεύτης), Σόουζα, Μοράις, Τάαμαρι, Ντε Βινσέντι (46′ Ποτέ), Ντελατόρε.

Γήπεδο: «Futbolo stadionas Marijampolėje».

Σκόρερ: 9′, 11′, 19′ Σέσιλια / 90′ + 4 Κάζου.

Κίτρινες: 52′ Λεϊμόνας.