Νίκησε την ΕΝΑΔ και έκανε το δύο στα δύο ο ΑΠΟΕΛ

Την εντός έδρας νίκη πήρε ο ΑΠΟΕΛ επί της Ύδρας Ασφαλιστικής ΕΝΑΔ στο Λευκόθεο, κάνοντας το «2 στα 2» στην ΟΠΑΠ Basket League. MVP της αναμέτρησης ο Κωνσταντίνος Σιμιτζής με 20 πόντους, 2 τρίποντα και 3 ασίστ.

Ο ΑΠΟΕΛ ήταν μπροστά στο σκορ από την αρχή του παιχνιδιού, με 7-2 στο 2’. Η διαφορά μεγάλωσε και με τρίποντο του Σιμιτζή στο 8’ οι «γαλαζοκίτρινοι» έφτασαν στο +10 με 22-12. Το σκορ δεκαλέπτου ήταν 23-17. Το σκηνικό ήταν παρόμοιο στη δεύτερη περίοδο με τους γηπεδούχους να μεγαλώνουν τη διαφορά και το ημίχρονο να λήγει με σκορ 45-30.

Στο τρίτο δεκάλεπτο ο ΑΠΟΕΛ έφτασε στο +18 στο 26’ (57-39), ενώ λίγα δευτερόλεπτα αργότερα ο Κασινόπουλος με τρίποντο μείωσε σε 57-42 για την ΕΝΑΔ. Με το τέλος της περιόδου, το σκορ ήταν 64-52 για τους γηπεδούχους. Στο τελευταίο δεκάλεπτο το ΑΠΟΕΛ κράτησε τη διαφορά, φτάνοντας στο +20 με το δίποντο του Πόιντερ στο 36’ (81-61). Οι «γαλαζοκίτρινοι» κράτησαν το προβάδισμα τους παίρνοντας την εντός έδρας νίκη επί την ομάδα του Αγίου Δομετίου με 88-75.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 23-17, 45-30, 64-52, 88-75

ΑΠΟΕΛ (Μάριος Αργυρού): Μακ Γκιλ 16 (1), Ομόγκμπο 14 , Γιανναράς 11 (1), Κοιλαράς 5 (1), Πόιντερ 10, Σιμιτζής 20 (2), Χειμώνας, Ιερωνυμίδης 3, Παπαμιχαήλ 9 (3), Κουμής, Κάσινος

Ύδρα Ασφαλιστική ΕΝΑΔ (Τάσος Στογιαννούδης): Σέπος 8, Παναγιώτου 4, Μόσλεϊ 10 (2), Φίσερ 24 (2), Κροφ 14, Οικονομίδης, Κωνσαντίνου 2, Φραγκέσκου 3, Κοντογιώργης, Κασινόπουλος 10 (2), Γρουτίδης