Α' ΚΑΤΗΓΟΡΙΑΑΠΟΕΛΝίκη και πρόκριση του ΑΠΟΕΛ εις βάρος της Ομόνοιας

Νίκη και πρόκριση του ΑΠΟΕΛ εις βάρος της Ομόνοιας

Με το διπλό και την πρόκριση έφυγε από το κλειστό γήπεδο του Αγίου Δομετίου ο ΑΠΟΕΛ, επικρατώντας με 81-64. MVP του αγώνα ο Ντόμινικ Πόιντερ με 22 πόντους, 5 ασίστ και 7 ριμπάουντ. Ο ΑΠΟΕΛ θα αντιμετωπίσει την Πετρολίνα ΑΕΚ για την προημιτελική φάση του κυπέλλου.

Η Ομόνοια μπήκε μπροστά στο σκορ και στο 2’ με 2-0, ενώ στο επόμενο λεπτό το τρίποντο του Φλουντ έκανε το 9-4. Ο ΑΠΟΕΛ έφερε το παιχνίδι στα ίσα στο 5’ (10-10), όμως ο Σμιθ απάντησε με τρίποντο, δίνοντας εκ νέου προβάδισμα στους πράσινους στο ίδιο λεπτό (13-10). Το πρώτο δεκάλεπτο έκλεισε με σκορ 19-18.

Οι «γαλαζοκίτρινοι» μπήκαν καλύτερα στη δεύτερη περίοδο, κάνοντας το 20-19 στο 11’. Ήταν μπροστά στο σκορ μέχρι το 13’, όταν ο Φλουντ ισοφάρισε σε 25-25 και στο 15’ με τις εύστοχες βολές του έκανε το 27-25 για την Ομόνοια. Οι δύο ομάδες ήταν κοντά στο σκορ, με τους «γαλαζοκίτρινους» να παίρνουν προβάδισμα 6 πόντων στο τελευταίο δίλεπτο με το ημίχρονο να λήγει με 30-36.

Στο +12 ανέβασαν τη διαφορά τους οι γηπεδούχοι στο 22’, όμως ο Κριλ μείωσε σε 45-40 στο 24’. Ο ΑΠΟΕΛ διατηρούσε το προβάδισμα του και έλεγχε το παιχνίδι, ενώ μέχρι το τέλος του δεκαλέπτου έκανε το 57-48. Στην τελευταία περίοδο η Ομόνοια προσπάθησε να μειώσει, κάνοντας το 63-54 στο 33’ με το τρίποντο του Πηλακούτα. Οι φιλοξενούμενοι δεν επέτρεψαν στον αντίπαλο να γίνει απειλητικός και είχαν το «πάνω χέρι», διαμορφώνοντας το 78-59 στο 39’. Ο ΑΠΟΕΛ πήρε τη νίκη επικρατώντας με 81-64.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 19-18, 30-36, 48-57, 64-81

Ομόνοια (Ντάνιελ Νέλσον): Σμιθ 14 (2), Μύθιλλος 6, Φλουντ 21 (4), Πηλακούτας 3 (1), Κριλ 18 (1), Παπαδημητρίου 2, Καραμπατάκης

ΑΠΟΕΛ (Μάριος Αργυρού): Σιμιτζής 14 (2), Ιερωνυμίδης 2, Γκρίφιν 13, Πόιντερ 22, Θιμποντό 20, Χειμώνας, Γιανναράς 4 (1), Κοιλαράς 2, Παπαμιχαήλ, Κουμής 4