Νίκη για τον ΑΠΟΕΛ κόντρα στην ΕΘΑ (pics)

Νικηφόρα ξεκίνησε ο ΑΠΟΕΛ τις υποχρεώσεις του για το νέο πρωτάθλημα, επικρατώντας της ΕΘΑ στο Λευκόθεο με 59-50, σε παιχνίδι για την 1η αγωνιστική του Πρωταθλήματος ΟΠΑΠ Ανδρών Α’ Κατηγορίας. Οι γηπεδούχοι είχαν δημιουργήσει διαφορά μέχρι και 16 πόντων στο παιχνίδι, όμως η ΕΘΑ με ένα εντυπωσιακό σερί 12 πόντων στην τέταρτη περίοδο, μείωσε στους τέσσερις και πάλεψε για την νίκη μέχρι το τέλος.

Κορυφαίος του αγώνα ήταν ο Γρηγόρης Παντούρης με 12 πόντους (1 τρίποντο, 2 ριμπάουντ 1 ασσίστ) ενώ εξαιρετική εμφάνιση πραγματοποίησαν επίσης οι Μέρφι Μπερνατόφσκι με 12 πόντους (2 τρίποντα, 6 ριμπάουντ, 3 ασσίστ) και Μπράντον Μόμπλεϊ με 10 πόντους (13 ριμπάουντ, 1 ασσίστ). Από την ΕΘΑ διακρίθηκε ο Μάξι Έσο που σημείωσε 15 πόντους (1 τρίποντο, 9 ριμπάουντ, 2 ασσίστ).

Με ένα σερί επτά πόντων ξεκίνησε το παιχνίδι ο ΑΠΟΕΛ, παίρνοντας έτσι προβάδισμα με 7-0 στο πρώτο δίλεπτο, με την ΕΘΑ στην συνέχεια να μειώνει σε 7-4 με τους Γουόλκετ και Μπάρνς. Η ΕΘΑ περιόρισε την διαφορά αργότερα με το σκορ να φθάνει στο 9-8 στα μισά του δεκαλέπτου. Έπειτα οι γηπεδούχοι με ένα ακόμα σερί δέκα πόντων έφεραν το σκορ στο 19-8, δυόμιση λεπτά πριν το τέλος της περιόδου. Η ΕΘΑ ήταν καλύτερη στα τελευταία λεπτά, σημειώνοντας επτά ακόμα πόντους, ενώ δέχθηκε δύο, με το σκορ να φθάνει στο 21-15 υπέρ του ΑΠΟΕΛ.

Μέτριος ήταν ο ρυθμός του αγώνα στα πρώτα στάδια της δεύτερης περιόδου, με τις δύο ομάδες να περιορίζονται επιθετικά, σημειώνοντας από δύο πόντους μέχρι το 4′, ενώ ένα λεπτό αργότερα ο Κασκίρης με λέι απ έφερε το σκορ στο 25-17 για τον ΑΠΟΕΛ.

Στη συνέχεια οι φιλοξενούμενοι ανέβασαν στροφές και με ένα σερί έντεκα πόντων πήραν προβάδισμα με 28-25, δύο λεπτά πριν την λήξη του πρώτου ημιχρόνου. Πριν την ολοκλήρωση της δεύτερης περιόδου ο ΑΠΟΕΛ όμως σημείωσε οκτώ ακόμα πόντους, παίρνοντας έτσι εκ νέου προβάδισμα με 33-28.

Η ΕΘΑ ξεκίνησε δυνατά την τρίτη περίοδο με λέι απ του Έσο, μειώνοντας σε 33-30, όμως οι γαλαζοκίτρινοι με ένα σερί δώδεκα πόντων έφεραν το σκορ στο 45-30 μέχρι το 26′. Οι γηπεδούχοι κατάφεραν και αύξησαν την διαφορά στο σκορ μέχρι την ολοκλήρωση της περιόδου, που βρήκε την ομάδα του ΑΠΟΕΛ να προηγείται με 52-36.

Αρκετά καλό ήταν το ξεκίνημα της ΕΘΑ στο τέταρτο δεκάλεπτο με ένα σερί δώδεκα πόντων (από τέσσερις οι Κόλλιμον-Έσο και από δύο οι Ορτίζ-Μπάρνς) μειώνοντας έτσι σε 52-48 μέχρι το 36′. Το σερί των φιλοξενουμένων έσπασε ο Κούνας με ελεύθερη βολή, κάνοντας το 53-48, για να απαντήσει ο Έσο με κάρφωμα μειώνοντας σε 53-50 αμέσως μετά. Έπειτα ο Ράιτ με λέι απ και ο Μπράουν με κάρφωμα, επανέφεραν την διαφορά για τον ΑΠΟΕΛ στους επτά πόντους (57-50). Το τέλος της αναμέτρησης βρήκε τον ΑΠΟΕΛ νικητή με 58-50.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 21-15,  33-28, 52-36, 59-50

ΑΠΟΕΛ (ΔΗΜΗΤΡΗΣ ΚΟΥΣΤΕΝΗΣ): Μπάσεϊ 8, Παντούρης 12 (1), Μπερνατόφσκι 12 (2), Μόμπλεϊ 10, Ράιτ 8, Κοιλαράς, Κούνας 3, Μπράουν 4, Κασκίρης 2.

ΕΘΑ (ΝΙΚΟΛΑΣ ΠΑΠΑΔΟΠΟΥΛΟΣ): Μπάρνς 8, Έσο 15 (1), Ορτίζ 7, Γουόλκετ 9 (1), Χρίστου, Κόλλιμον 4, Λοϊζίδης 4, Πηλαβάς 3.