Α' ΚΑΤΗΓΟΡΙΑΑΠΟΕΛMπάσκετ: Στα ημιτελικά ο ΑΠΟΕΛ

Mπάσκετ: Στα ημιτελικά ο ΑΠΟΕΛ

Ο ΑΠΟΕΛ έγινε η πρώτη ομάδα που πέρασε στα ημιτελικά του Κυπέλλου ΟΠΑΠ Basket League, επικρατώντας στο Λευκόθεο του ΑΠΟΠ με 124-91.

Ως ο ΜVP του αγώνα αναδείχθηκε ο Ντέβιον Μπέρι με 22 πόντους (5 τρίποντα, 11 ριμπάουντ, 12 ασσίστ), ενώ καλό παιχνίδι έκαναν, επίσης, οι Μάρκους Γκίλμπερτ (31 πόντους, πέντε τρίποντα, τέσσερα ριμπάουντ και τρεις ασσίστ) και Στέφανος Ηλιάδης (22 πόντους, δύο τρίποντα, επτά ριμπάουντ, οκτώ ασσίστ).

Ο ΑΠΟΕΛ πήρε από νωρίς το προβάδισμα και στο 4′ η διαφορά με τρίποντο του Γκίλμπερτ έφθασε σε διψήφιο αριθμό πόντων (13-3), ενώ μέχρι το τέλος του πρώτου δεκαλέπτου η ψαλίδα του σκορ άνοιξε κι άλλο (35-17).

Οι γηπεδούχοι κράτησαν τις αποστάσεις και στο δεύτερο δεκάλεπτο. Το λέι απ του Δημητρίου στο 19′ μείωσε σε 61-51, με την ομάδα της Λευκωσίας να ολοκληρώνει το πρώτο ημίχρονο με τέσσερις πόντους του Μπέρι (μία βολή, ένα τρίποντο) και να κάνει το 65-51.

O ΑΠΟΕΛ μεγάλωσε τις αποστάσεις στο δεύτερο ημίχρονο. Στο τρίτο δεκάλεπτο πετυχαίνοντας δέκα πόντους περισσότερους (32 έναντι 22) έκανε το 97-73, για να ολοκληρώσει την επιτυχία του στο τέταρτο δεκάλεπτο με τελικό σκορ 124-91.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 35-17, 65-51, 79-73, 124-91

ΑΠΟΕΛ (Βασίλης Φραγκιάς): Ηλιάδης 22 (2), Μαραγκός 10, Κοιλαράς 11 (1), Μπέρι 22 (4), Γκίλμπερτ 21 (5), Ιερωνυμίδης, Κούνας 6 (2), Παπαμιχαήλ 8 (2), Παναγιώτου 2, Χατζηκώστας 6 (2), Άλλεν 6

ΑΠΟΠ (Μάρκος Ασωνίτης): Ουάσινγκτον 17 (2), Κωστή 2, Δημητρίου 11 (1), Μύθιλλος 9 (1), Πίγκραμ 21 (3), Πορφυρίδης 12 (2), Χρίστου 14 (2), Θεμιστοκλέους 2, Πολεμίτης 3 (1), Νικολαΐδης