Μπάσκετ Κύπρου | Νέα απο το Μπάσκετ στη ΚύπροΑ' Κατηγορία Μπάσκετ ΚύπρουMπάσκετ: Ο ΑΠΟΕΛ κέρδισε τον Απόλλωνα στην παράταση

Mπάσκετ: Ο ΑΠΟΕΛ κέρδισε τον Απόλλωνα στην παράταση

O AΠΟΕΛ, μετά από πεντάλεπτη παράταση, κέρδισε στο Λευκόθεο τον Dynatron Απόλλωνα με 103-102, για την 22η αγωνιστική, και έκλεισε την κανονική περίοδο της ΟΠΑΠ Basket League με το 15ο ροζ φύλλο του. Οι «γαλαζοκίτρινοι» βρίσκονται στο τρίτο σκαλοπάτι της βαθμολογίας με 35 βαθμούς, ενώ οι «γαλάζιοι» ακολουθούν με 32.

Κορυφαίος για τους νικητές ο Ervin Carlbe με 22 πόντους, 1 τρίποντο, 8 ριμπάουντ και 9 ασίστ.

Ο Dynatron Απόλλωνα στο πρώτο ενάμιση λεπτό πέτυχε τρία σερί καλάθια από τους Acquaah, Adway και Ηλιάδη (0-6), με τον ΑΠΟΕΛ να απαντάει με σερί επτά πόντων και στο 3′ πέρασε μπροστά με το τρίποντο του Thibodeaux (7-6). Από εκεί και πέρα ακολούθησε εναλλαγή στο σκορ. Στο 9′ οι φιλοξενούμενοι πήραν προβάδισμα πέντε πόντων (18-23) μετά τη βολή του Παντούρη, ενώ το πρώτο δεκάλεπτο έκλεισε με δίποντο του Owen (20-23).

Το προβάδισμα άλλαζε συνεχώς χέρια και στο δεύτερο δεκάλεπτο. Η ομάδα της Λεμεσού, στο 17′, με το λέι απ του Ηλιάδη μπήκε μπροστά με πέντε πόντους (38-43), με τους «γαλαζοκίτρινους» να φτιάχνουν σερί επτά πόντων και στο 19′ με το λέι απ του Carlbe μπήκαν μπροστά με 45-43.

Στο 24′ οι γηπεδούχοι κατάφεραν να ανοίξουν την ψαλίδα του σκορ σε διψήφιο αριθμό (62-51) με το καλάθι του Henry, ενώ στο 25′ έφθασε τους 15 πόντους (66-51) με τη βολή του Thibodeaux. Η διαφορά μειώθηκε στους εφτά στο 29′ με το λέι απ του Acquaah (68-61), με την τρίτη περίοδο να ολοκληρώνεται με το καλάθι του Γιανναρά που έφερε τη διαφορά πάλι σε διψήφιο αριθμό (73-63).

Στο πρώτο λεπτό του τέταρτου δεκαλέπτου ο ΑΠΟΕΛ ανέβασε τη διαφορά στους 15 (78-63) μετά από τρίποντο του Σιμιτζή και δυο βολές του Henry, ενώ στο 36′ με το λέι απ του Σιμιτζή ήταν μπροστά με 85-77. Ο Απόλλωνας κατάφερε στη συνέχεια να μειώσει και δυόμιση λεπτά πριν από το τέλος η διαφορά ήταν στους τέσσερις (86-82) μετά από βολή του Thibodeaux. Στα τελευταία δευτερόλεπτα οι τρεις βολές του Carlbe έδωσαν προβάδισμα τριών πόντων στον ΑΠΟΕΛ (89-86), όμως το τρίποντο του Acquaah (89-89) έστειλε τον αγώνα στην παράταση.

Το σκορ ήταν ισόπαλο 102-102 μέχρι τα τελευταία δευτερόλεπτα της πεντάλεπτης παράτασης, με το ροζ φύλλο να πηγαίνει στον ΑΠΟΕΛ με 103-102 μετά από εύστοχη βολή του Carlbe.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 20-23, 45-43, 73-63, 89-89, 103-102 παρ.

AΠΟΕΛ (Σωτήρης Γκαβοτάσιος): Σιμιτζής 21 (2), Carlbe 22 (1), Henry 14, Koιλαράς, Thibodeaux 17 (1), Γιανναράς 13 (3), Παπαμιχαήλ 7 (1), Κουμής, Owen 9 (1), Watts

Dynatron Απόλλων (Θωμάς Νίκου): Waterman 13 (2), Adway 21 (1), Acquaah 36 (5), Hλιάδης 9 (1), Παντούρης 9 (1), Χατζηκώστας 6 (2), Λοϊζίδης 6, Mitchell 2